čili, chilli, papričkyPodporuje látkovú výmenu a vďaka tomu organizmus spaľuje tuky až o 25% rýchlejšie. Tuk sa neukladá v tele, ale hneď sa premení v energiu. Ďalšie látky obsiahnuté v kayenskom korení okrem toho podporujú tvorby hormónu šťastia, endorfínu – a kto je veselý – menej je. Ďalšími účinkami kayenského korenia je úľava pri bolestiach hlavy, prospieva žalúdočnému a črevnému traktu, je prevenciou proti žalúdočným vredom, chráni pred infekciou, znižuje obsah cholesterolu, pôsobí proti obezite.

Obsahuje vitamín C a horčík. Vďaka karotenoidom a flavonoidom má antibakteriálne účinky, čím posilňuje aj celkovú imunitu. Chilli paprička (namiesto chilli sa niekedy používa názov kayenské korenie) je plod predovšetkým exotických druhov krovitých paprík, rastúcich v trópoch a subtrópoch Indie, Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Južnej a Strednej Ameriky, zvlášť Mexika. Hojne sa používajú aj na Balkáne. Ide o malé svetlejšie papričky so silnou vôňou.Tieto feferónky sú ostré odrody spravidla vytrvalých koreninových paprík, ktorých je celá škála. Za svoju pálivú chuť vďačia látke kapsaicín, ktorá sa dobre rozpúšťa v tukoch, takže pre zahnanie akútneho pocitu pálenia v ústach najlepšie pomôže pohár mlieka.

Okrem ďalších látok obsahuje vitamín C a karotén B. Podporujú chuť k jedlu, ale vo väčšom množstve dráždia pohlavné a močové ústrojenstvo, preto je dávkovanie veľmi individuálne.V primeraných dávkach pôsobí na žalúdok lepšie než korenie. Je dokázané, že kultúry, zvyknuté na ostré jedlá s týmto korením, ľahšie znášajú zamorenie pokrmov a prostredie okolo seba rôznymi baktériami, hlavne tými vyvolávajúcimi preháňanie. Chilli vyvoláva zmeny v črevnej sliznici, ktorá potom čosi aj znesie. Chilli je považované tiež za afrodiziakum. Týmto názvom býva často označovaný prášok zo sušených chilli papričiek. Má žltú až červenú farbu a veľmi pálivú chuť.

Kapsaicín podrobnejšie:chilli prasok

Je preukázané, že kapsaicin uvoľňuje endorfíny, podporuje krvný obeh, zvyšuje rýchlosť metabolizmu, stimuluje žalúdočnú sekréciu a tým podporuje zažívanie. Pri nádche prečistí všetky kanáliky. Vo väčších dávkach podávaných do kože pred operáciou eliminuje pooperačné bolesti. Pomáha pri liečení trombózy a kŕčových žíl a používa sa pri liečbe omrzlín a podliatin. Chilli papričky ničia úspešne baktérie Vibrio vulnificus, ktoré spôsobujú otravu ustricami alebo zlým suši, ničia taktiež baktérie E-coli, Shigelly či Salmonelly. Pri srdcovej arytmii funguje kapsaicin ako prírodný blokátor kalcia, pri cukrovke znižuje hladinu krvného cukru. Bráni usadzovaniu hlienu v pľúcach a pomáha zastaviť krvácanie z rezných rán.

Najnovšie sa skúma jeho unikátna schopnosť ničiť rakovinové bunky. Ide o takzvanú apoptózu, programový zánik buniek, ktorý nie je doprevádzaný zápalovou reakciou. V apríli 2007 tým z Pittburskej univerzity v americkom štáte Pensylvánia oznámil, že pri laboratórnych pokusoch kapsaicín zredukoval na polovicu rakovinový nádor slinivky. Pri tom bol dodávaný v dávkach v prepočte odpovedajúce trom pálivým jedlám s čili za týždeň. Podobne úspešné boli laboratórne pokusy s pôsobením kapsaicinu na rakovinu prostaty. Podľa vyjadrení odborníkov sa efekt dostavil doslova cez noc. Kapsaicin oslabuje membránu mitochondrií a uvoľňuje špeciálny proteín, ktorý nádorové bunky zabíja. Na rozdiel od iných terapií zdravé bunky zostávajú kapsaicínom nedotknuté. Predpokladá sa, že klinické skúšky účinnosti kapsaicínu proti rakovine začnú behom piatich rokov.

Časopis Cancer Research prináša štúdiu amerického teamu vedeného Samuelom Oschinom z Comprehensive Cancer Institute pri losangeleskom Cedars-Sinai Medical Center, ktorí preukázali liečebný efekt kapsaicinu na rakovinové bunky z nádoru prostaty. Účinok bol viditeľný ako u ľudských nádorových buniek pestovaných v laboratórnych podmienkach, tak aj u myší, ktorým bol ľudský nádor prostaty transplantovaný do tela. U myší bol kapsaicin schopný zabiť 80% nádorových buniek.

Výskum Oschinovho teamu preukázal, že nádorové bunky majú zablokovaný jeden z mechanizmov, ktoré spúšťajú programovanú bunečnú smrť. Kapsaicin túto signálnu dráhu opäť uvoľňuje. Okrem toho ovplyvňuje kapsaicin množenie nádorových buniek prostaty na úrovni androgénnych receptorov – bielkovinových molekúl, na ktoré sa viažu samčie pohlavné hormóny. Ako ostatné steroidné receptory, pôsobia aj androgénne receptory po naviazaní samčieho pohlavného hormónu ako tzv. transkripčné faktory. To znamená, že v jadre buniek spúšťajú aktivitu ďalších génov, medzi nimi i génov zodpovedných za nekontrolované množenie buniek. Kapsaicin je schopný u nádorov prostaty prekonať stimulační efekt testosterónu tým, že zníži produkciu androgénnych receptorov v nádorových bunkách. Vlastnú funkciu androgénnych receptorov ale nemení. Prepočty členov Oschinovho teamu naznačujú, že by sa liečebný efekt kapsaicinu mohol prejaviť pri dávkach 400 miligramov trikrát týždenne. To je množstvo zodpovedajúce asi trom až ôsmim paprikám habanera.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *