Malé orechové bumerangy. Aj tak by sa dali nazvať podľa vzhľadu. Kešu chuťovo patria medzi tie lahodnejšie orechy. Ich zber a spracovanie však také „lahodné“ už nie sú. Kešu rastú na stromoch, podobne ako ich „susedia“ para orechy. Pochádzajú z Amazónie a ich zber je podobný ako u para orechov. Zbierajú sa popadané plody. Rastú na strome zvanom Obličkovec západný, ktorý dorastá približne do 18 metrov. Má krátky kmeň a veľké ovisnuté konáre, ktoré ak sa dotknú zeme, zvyknú zakoreniť a vytvoriť tak zo stromu veľký ker, až húštinu. Jeho drevo sa nazýva aj biely mahagon. Mladé lístky sú jedlé. Staršie už obsahujú olej kardol, ktorý má fungicídne účinky.
Samotný oriešok rastie na spodnej časti kešu jablka. Áno, dobre čítate. Kešu jablko je šťavnatý plod, ktorý sa síce vytvorí až po oriešku, no začína rásť nad ním. Toto jablko sa môže jesť surové, na rozdiel od orecha. Z kešu jablka sa pripravujú šťavy, víno a iné liehoviny. Spracovať ho treba rýchlo, lebo má krátku skladovateľnosť. Orech má škrupinku, ktorá sa veľmi pracne musí oddeľovať. Spracovanie kešu orechov je taktiež rizikové zamestnanie, podobne ako zber para orechov.
Ak nájdete v obchode kešu orechy označené RAW, tak si buďte istí, že to RAW nie je. Kešu sa musia pražiť až pri teplote do 180°C a potom sa škrupina oddelí. Pod škrupinou sa nachádzajú fenolové živice a silno dráždivá kyselina salicylová. Surové kešu obsahujú prírodný toxín a silný alergén urushiol, ktorého účinky sú podobné brečtanu. Samotné orechy tiež obsahujú olej kardol, ktorý má síce fungicídne účinky, no dokáže spôsobiť kožné vyrážky a pľuzgiere. Olej sa používa aj na výrobu farieb, lakov, lepidiel či brzdových kvapalín. Kešu sa musia tepelne spracovať, ináč by neboli veľmi zdravé.
Živinami sú kešu nabité, tak ako ostatné orechy. Obsahujú radu minerálov a to: zinok, železo, mangán, meď, fosfor, horčík a ďalšie. Vitamíny skupiny B a K sú tiež hojne zastúpené, tak ako kyselina listová, omega 3 a 6 kyseliny. Nie sú tak kalorické ako napr. para orechy, takže si ich môžte dopriať o trochu viac. Tak ako rada ostatných orechov, majú priaznivé účinky pri znižovaní tlaku, cholesterolu, ďalej pomáhajú pri zápche, chudokrvnosti a trávení. Majú antioxidačné vlastnosti a pomáhajú pri tvorbe spermií.Kešu sú pomerne mäkké a vhodné na prípravu, mlieka, masla, pomazánok či dezertov. Aby ešte viac zmäkli, namočte ich do vody. Obsahujú až 18% bielkovín a vyzdvihnúť treba hlavne tryptofán. Ten je zodpovedný za tvorbu serotonínu a melatonínu. Ak nemá telo dostatok týchto dvoch hormónov, nedokáže sa prepnúť do hlbokých regeneračných fáz spánku. Telo sa potom nevie v noci zregenerovať a opraviť, čo je veľmi zle. Tvorbu melatonínu a serotonínu blokujú navyše negatívne emócie ako stres, strach a pod.
Kalórie (kcal): 553
Tuky: 44 g
Nasýtené tuky: 8 g
Polynenasýtené tuky: 8 g
Mononenasýtené tuky: 24 g
Cholesterol: 0 mg
Sodík: 12 mg
Draslík: 660 mg
Sacharidy: 30 g
Vláknina: 3,3 g
Cukor: 6 g
Bielkoviny: 18 g
Vitamín A: 0 IU
Kyselina L-askorbová: 0,5 mg
Vápnik: 37 mg
Železo: 6,7 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,4 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 292 mg