kokos, orechyJe to tá pravá exotická pochúťka, ktorú musíte ochutnať pri návšteve teplých krajín. Pre jeho blahodárne účinky sa spotrebováva celý orech bezozvyšku. Tam kde sa prirodzene vyskytuje, tvorí podstatnú časť jedálnička. Dá sa povedať, že na kokosovom orechu je ekonomicky závislá skoro tretina populácie. Rastie na kokosovej palme o ktorej sa hovorí ako o strome, ktorý poskytuje pre život všetko potrebné. Palma dorastá do výšky až 30 metrov a trvá až 7 rokov, kým začne prvýkrát rodiť. Orech na nej dozrieva až 1 rok a urodiť sa môže naraz aj 150 orechov.

Orech je perfektným filtrom vody. Kým sa dostane 1 liter vody do je vnútra, trvá to aj 9 mesiacov. Kokosová voda sa nesprávne nazýva aj kokosové mlieko. Mlieko sa ale lisuje z dužiny. Voda z kokosu je zrejme najlepším vodičom elektriny v rastlinnej ríši. No nás zaujíma hlavne jej zloženie a účinok na zdravie. Doposiaľ nebolo v prírode nájdené nič, čo by sa viac podobalo na krvnú plazmu tak ako kokosová voda. Jej zloženie je takmer identické. Ak máte problém s krvnou plazmou zamerajte sa na pitie čerstvej kokosovej vody a plus k tomu ešte, natieranie BIO kokosového oleja na celé telo.

Kokosová voda obsahuje enzýmy, aminokyseliny, minerály, elektrolyty a vitamíny. Najkvalitnejšie je z mladých zelených orechov. Ide o prírodný izotonický nápoj. Pomáha nabrať energiu, znižuje stres, hmotnosť, podporuje cievy a srdce, čistí obličky a má protivírusové a antibakteriálne účinky. Neobsahuje žiaden cholesterol a má úplné minimum tuku. Je bohatá na draslík, sodík, vápnik, horčík a ďalšie hodnotné živiny. Dostať ju aj u nás v špecializovaných obchodoch, ale najlepšie je keď si ju „vydolujete“ sami z orecha.

Mladý kokosový orech obsahuje mäkkú sviežu dužinu, ktorá sa dá nabrať na lyžicu ako maslo. Starší hnedý orech už takú dužinu nemá, no tá si zachováva svoje živiny aj tak. V mladom orechu je dužina mäkká a voda vypĺňa celé vnútro. V staršom orechu sa voda z dužiny tlačí viac do vnútra, dužina tvrdne a vodu je možné počuť žblnkať. Dužina pomerne rýchlo oxiduje a je dobré ju skonzumovať do 12 hodín. Obsahuje čisté nasýtené tuky, kvalitné živiny, minerály, vitamíny a výborne regeneruje tkanivá. Použiť ju môžte zvnútra do rôznych jedál a aj zvonka na zábaly. Čo sa týka receptov, tých je mnoho a veľa z nich spracováva dužinu za vysokých teplôt, ako je pečenie, vriaca voda a pod. Zabudnite na toto spracovanie. Spracovaním za tepla strácate mnoho vzácnych živín. Prikloňte sa radšej k receptom studenej kuchyne a zúžitkujte všetky živiny z dužiny v prirodzenom stave.

Kokosové mlieko sa získava lisovaním z dužiny. Obsah živín je jasný, netreba sa opakovať. Je to približne obdoba kokosového krému, no redšia. Využiť ho môžte na rôzne koktaily, ako náhradu do jedál za kozie či kravské mlieko. Kokosový krém má tak ako dužina obsah vzácnych kyselín ako sú laurová, kaprylová a ďalšie. Nakoľko majú krátky reťazec, sú dobre vstrebateľné a využiteľné organizmom. Pomáhajú proti plesniam, kvasinkám, vírusom, baktériám a pod. Využitie má tiež rôznorodé a receptov na internete je kopec. Poslúži dobre ako náhrada za rôzne mlieka.

Kokosový olej to je kapitola sama o sebe. Vyrába sa lisovaním za studena alebo tepla. Lisovanie za studena prebieha vylisovaním dužiny a odstredením oleja z vyťaženej tekutiny. Tu ide o mokrý proces. Pri tepelnom spracovaní a teda suchom procese sa z vysušenej dužiny vytlačí kokosové mlieko a z neho sa za teploty varu oddelí olej. Môže sa to robiť ešte aj enzymatickou reakciou, kvasením, chladením a odstredením. Kokosový olej pôsobí blahodárne zvnútra aj zvonka. Výborne hydratuje telo a uzdravuje krvnú plazmu.

Kúpili ste si kokosový orech a neviete ako ho otvoriť? To bude trošku oriešok :). Orech má tri otvory, dva z nich sú slepé a jeden môžte navŕtať skrutkovačom, alebo AKU vŕtačkou. Vodu následne vylejete do pohára. Dostať sa do vnútra a otvoriť orech sa dá napríklad tak, že zohrejete trúbu na 200 °C a dáte orech na 15 minút piecť. Tvrdá škrupina popraská a dostanete sa k dužine, ktorú zjete len tak, alebo ju použijete do rôznych receptov.

Hodnoty na 100 g:kokosová palma

Kalórie (kcal): 354
Tuky: 33 g
Nasýtené tuky: 30 g
Polynenasýtené tuky: 0,4 g
Mononenasýtené tuky: 1,4 g
Cholesterol: 0 mg

Sodík: 20 mg
Draslík: 356 mg
Sacharidy: 15 g
Vláknina: 9 g
Cukor: 6 g
Bielkoviny: 3,3 g

Vitamín A: 0 IU
Kyselina L-askorbová: 3,3 mg
Vápnik: 14 mg
Železo: 2,4 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,1 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 32 mg

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *