kola orechMá podobné účinky ako kokaín, je silný stimulant, tlmí bolesť a hlad. Kolový strom patrí do rodu Cola, ktorý má až 50 druhov. Na zber orechov sa používajú najviac dva druhy: Kola končistá a Kola lesklá. Strom dorastá do výšky približne 20 m. Kolovník obľubuje tropické podnebie a darí sa mu hlavne v Afrike, kde je vyhľadávaným stromom vďaka účinkom orechov. Už v 19. storočí uviedol na trh americký lekárnik John Pemberton víno, ktorý obsahoval výťažky z kokainovníka pravého a kolovníka lesklého. No vďaka prohibícii muselo byť víno stiahnuté z obehu a bolo nahradené sódou nazvanou Coca Cola. Aj tento známy nápoj bol stiahnutý z obehu, kvôli návykovému kokaínu. Dnes už Coca Cola neobsahuje ani jeden z výťažkov.

Orech je vyhľadávanou pochúťkou domorodcov. Najprv sa orech musí sušiť a potom ho krájajú na kolieska. Domorodci ho žujú, alebo melú na prach, z ktorého pripravia chutný nápoj podobný Coca Cole. Pri žuvaní je orech horký, no chuť sa potom súvisle prelína do mierne sladkej. Orech má svoje povzbudzujúce účinky hlavne vďaka kofeínu. Obsahuje však prevažne škrob. Ďalšie jeho významné zložky sú theobromin, triesloviny, silice, farbivo kolová červeň, ďalej tanín, katechín, betaín, proteíny, sacharidy, enzýmy a iné. Najviac sa pestuje v Nigérii, Sudáne, USA, ale dostal sa aj do Mexika, Brazílie, Číny a Indie.

Keďže tlmí hlad, je využívaný aj pri redukčných diétach buď celý pri žuvaní, alebo ako nápoj. Svojimi povzbudivými účinkami dobre pomáha pri psychickej aj fyzickej únave, dodáva energiu viac ako káva. Jeho účinok je trvalejší. Pripisujú sa mu aj afrodizikálne účinky. Pre moslimov je kolový orech posvätný. Využíval sa aj ako platidlo a v niektorých častiach Afriky je to tak aj dnes. Kolový orech sa dnes používa hlavne vo farmaceutickom priemysle, na výrobu energetických preparátov ako sú kolové tablety či víno.

U nás dostať mletý kolový orech na prípravu chutného nápoja. Väčšinou sa predáva v 50 g porcii, z čoho je možné pripraviť zhruba 30 nápojov. Do šálky dajte 1-2 čajové lyžičky prášku a zalejte 300 ml vriacej vody. Nechajte postáť okolo 15 minút a môžte piť. Netreba ho cediť, lebo väčšina sa rozpustí a zvyšok ostane ležať na dne šálky. Neužívajte ho na večer, môže spôsobiť nespavosť. Piť ho môžte čistý, alebo osladený medom, či s prídavkom mlieka.


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *