konopne semenaSú doslova výživovou bombou pre náš organizmus. Dokonale vedia vyživovať bunky a celé telo. Vyváženosť, kvalita a množstvo živín je najlepšou z celej rastlinnej ríše. Ak to myslíte s výživou vážne, konopné semeno určite zaraďte do jedálnička. Živinami a aj kvalitou predbehne hravo aj najkvalitnejšie mäso. Telo dokáže z konopných semien dostať oveľa viac živín ako z mäsa. Obsah aminokyselín je priam dokonalý. Semená obsahujú všetkých 20 aminokyselín vrátane 8. esenciálnych. Aminokyseliny sú esenciálne a neesenciálne. Esenciálne si telo nevie vytvoriť a neesenciálne áno. Aminokyseliny sú základom pre tvorbu bielkovín, ďalej enzýmov a iných životných procesov.

Semená obsahujú kvalitný albumín a globulín. Sú to látky zodpovedné za množstvo enzymatických reakcií v krvnej plazme. Tieto proteíny sú tiež zodpovedné za to, ako rýchlo vie telo reagovať na prítomnosť nežiadúcich látok v tele a ako rýchlo dokáže vytvoriť potrebné protilátky. Konzumovaním semien si dobre posilnite imunitu. Pre zaujímavosť: krvná plazma transportuje množstvo živín po celom tele. Kokosový olej a mlieko majú k jej zloženiu najbližšie. Ak chcete mať krvnú plazmu kvalitnú, konzumujte kokosové mlieko a natierajte sa BIO kokosovým olejom.

Obsah látok je pre telo ako výživová injekcia. Semená sú bohaté na chlorofyl, lecitín, vitamíny A, skupiny B, C, E, F. Bohaté sú aj na minerály ako horčík, železo, jód, draslík, zinok, chróm, fosfor, vápnik, síru, lítium, striebro a veľa ďalších stopových prvkov. Športovci majú veľký úžitok z konopných semien, ale aj z konopného proteínu. Veľmi dobrá stráviteľnosť a vstrebateľnosť je pre telo doslova ako balzam. Konopný proteín veľmi dobre vyživuje bunky. Nemusíte byť vzpierač, aby ste si mohli dať tento proteín. Po 50. roku života už trávenie nefunguje ako má a preto je dobre začať vyživovať telo inými spôsobmi ako klasicky.

Dá sa povedať, že konopné semená ovplyvňujú kompletne celé telo. Majú ideálny pomer kyselín omega 3 a 6 (1:3). Taktiež omega 9. Semená je možné si kúpiť so šupkou aj bez šupky. Ak chcete so šupkou, namočte ich pred konzumáciou aspoň na 1 deň do vody (môžte aj viac). Ak začnú klíčiť znásobia obsah živín v sebe. Pridávajte ich do jedál podľa chuti a konzumujte v akejkoľvek podobe. Nie len semená ale celá rastlina má výborné účinky pre organizmus. Používajú sa hlavne v kozmetike, zdravotníctve, potravinárstve a priemysle. Využiteľnosť je široká.

Omamných účinkov semien sa báť nemusíte. Na trhu sú k dostaniu odrody Konopy siatej, ktorá obsahuje menej ako 0,2% psychoaktívnej látky THC. Konope siate je prirodzene neatraktívna pre škodcov a preto sa u nej nepoužívajú pesticídy. Semená majú dobré protizápalové, protivírusové, spazmolytické a imunitné účinky. Regulujú cholesterol, posilňujú imunitu, dodávajú energiu, omladzujú telo, vyhladzujú pokožku a o ďalších účinkoch by sme mohli písať ďalej.

Tip na konopné mlieko:
Namáčajte semená na 2-3 dni do vody. Vodu každý deň aj dvakrát vymeňte. Keď sú dostatočne namočené, vodu zlejte, ešte raz ich prepláchnite a rozmixujte s malým množstvom vody ponorným mixérom. Zmes potom preceďte cez jemné sitko, alebo gázu pre odfiltrovanie pevného odpadu. Mlieko si môžte dochutiť podľa chuti, rozmixovanými banánmi, citrónmi, alebo inými šťavami.

Hodnoty na 100g:
(údaje sú len približné,
lúpané a nelúpané semená ich majú rozličné)

Kalórie (Kcal): 454
Sacharidy: 27,6g
Kompletné bielkoviny: 26g
Tuky: 32g
Tuky nasýtené: 4g
Tuky nenasýtené: 28g
Vláknina: 33g

Železo: 16,7 mg
Sodík: 2,2 mg
Vápnik: 139 mg
Selén: 5,3 ug
Horčík: 407 mg
Zinok: 7 mg
Fosfor: 1 165 mg
Chróm: 11 ug
Draslík: 352 mg
Meď: 1,66 mg
Molybdén: 47 ug

Vitamín A: 210 IU
Vitamín E: 2,3 mg
Vitamín B1: 0,49 mg
Vitamín K: 62 ug
Vitamín B2: 0,23 mg
Kyselina listová: 88 ug
Vitamín B3: 2,8 mg
Kyselina pantoténová: 0,7 mg
Vitamín B6: 0,51 mg

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *