kôporKôpor je veľmi známa a liečivá aromatická korenina, pochádzajúca z Orientu. Radí sa do čeľade mrkvovité. Ako názov napovedá, ide o veľmi prenikavú arómu, ktorej vďačí hlavne prchavej silici D-karvón. Kôpor môžme nájsť voľne rastúci v prírode, ale aj v záhradách. Na prvý pohľad sa môže javiť ako burina, no svojimi účinkami presvedčí o opaku. Je nenáročný na pôdu a darí sa mu okrem premočenej pôdy všade. Dorastá až do výšky 150 cm. Vysadiť ho môžte kľudne aj na voľné miesta medzi zeleninu. Je to jednoročná bylina, vysádza sa medzi marcom a júlom. Polievajte ho odstatou alebo dažďovou vodou. Už po 6. týždňoch ho môžte zbierať, rastie rýchlo.

Oveľa lepšie účinky má čerstvý kôpor ako sušený. Oba je dobré používať, no ak môžte čerstvý o to lepšie. Korenina má dobré účinky na tvorbu žalúdočných štiav, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva. Povzbudzuje črevnú perilstatiku, odstraňuje plynnatosť, dezinfikuje črevnú stenu. Pre dojčiace mamičky je prínosom, pretože podporuje tvorbu laktácie a jeho látky sa prenášajú do mlieka a tým podporujú trávenie dojčiat. Celkovo kôpor podporuje trávenie a to aj vtedy, ak sa z neho pripraví odvar.

Kôpor ďalej posilňuje imunitu, upokojuje nervy, je močopudný (odvodňuje), podporuje chuť do jedla, je protizápalový, pomáha pri kožných ochoreniach. Taktiež dobre vyživuje kosti, nechty a vlasy. Tlmí kašeľ a pôsobí proti čkaniu. Obsahuje vitamíny A, B, C. Minerály draslík, vápnik, horčík, železo a ďalšie minerály v stopových množstvách. Kyseliny listovú, l-askorbovú a pantoténovú. Silice hlavne karvón, feladrén, limonén, oleje, bielkoviny, flavonoidy a ďalšie zložky.

Kôpor a hlavne čerstvý sa výborne hodí na prípravu všetkých druhov mäsa (dusenie, pečenie, grilovanie, varenie), do zaváranín (najmä uhoriek), omáčok, zálievok, nátierok, prívarkov a všade kde sa žiada mať korenistú aromatickú chuť. Doprajte si aj čaj z čerstvého kôpru na uvoľnenie trávenia. Zalejte zopár jemne podrvených semien, nechajte pár minúť odstáť a popíjajte.kôpor1


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *