kurkuma, korenieKurkuma je korenie žltej až oranžovej farby, korenistej vône a mierne pálivej chuti. Získava sa z rastliny curcuma longa. Je hlavnou zložkou karí korenia a výdatne sa pridáva do jedál v ázijskej kuchyni. Jej hlavná zložka polyfenol kurkumín sa používa napríklad aj ako prírodné farbivo v potravinárskom priemysle. V ajurvédskej medicíne sa kurkuma používa na liečenie rán, zápalov a nádorov. Kurkumín má významné antioxidačné a protizápalové účinky. Niekoľko štúdií poukazuje na protinádorový účinok, aj preto sa kurkuma dáva do niektorých schém protinádorovej terapie.

Kurkuma pomáha: pri poruchách tráviacej sústavy, zlepšuje činnosť pečene (spolu so zázvorom lieči pečeňové problémy), posilňuje žalúdok, znižuje vysokú hladinu cholesterolu, podporuje vylučovanie žlče, pri prevencii chorôb spojených s oxidačným stresom, ovplyvňuje pozitívne procesy pri zápalových poškodeniach kĺbov (reumatoidná artritída), znižuje riziko výskytu nádorových ochorení, posilňuje imunitu, zlepšuje činnosť mozgu a znižuje riziko výskytu Alzheimerovej choroby.

Kurkumín ako aj iné flavonoidy je silný antioxidant. To znamená, že má schopnosť vychytávať voľné radikály, ktoré poškodzujú zdravé bunky, podporujú vznik mutácií a zmenu na zhubné bunky.V tomto smere je dokonca účinnejší ako vitamíny C a E. Vychytávaním voľných radikálov nás chráni pred vznikom zhubných nádorov. Od toho sa odvíja aj pozitívny účinok kurkumínu na srdcovocievny systém. Predovšetkým nás chráni pred rýchlym rozvojom aterosklerózy. Kurkumín veľmi účinne znižuje oxidáciu tukov v krvi. Oxidované tuky sú pre výstelku ciev jedovaté a poškodenie výstelky je prvý stupeň aterosklerózy. Kurkumín však chráni srdce a cievy aj ďalším efektívnym mechanizmom, rozširovaním ciev a oslabením ich sťahovania. Kurkuma sa teda okrem využitia ako doplnku protinádorovej terapie svojím komplexným vplyvom stala významným prostriedkom v prevencii a liečbe kardiovaskulárnych ochorení.V ajurvédskom lekárstve sa používa ako diuretikum, čistí krv a povzbudzuje trávenie.

V Ázii sa berie kurkuma ako tonikum a je prostriedkom proti poruchám pečene. Pridaná do olejov sa používa na ošetrenie kožných chorôb. Má výrazné využitie pri povrchovom ošetrení. Tu sa používa ako antiseptikum. Používa sa pri liečení opuchnutí pri výronoch. Znižuje pri týchto zraneniach bolesť. Citlivosť na bolesť sa znižuje aj užívaním kurkumy napríklad v teplom mlieku, v jedle. Veľmi dobre tiež čistí póry v koži. Inhalácia kurkumy pomáha proti štikaniu a pri dýchacích problémoch. Prášok kurkumy zmiešaný s medom, alebo ghí (prepusteným maslom) v pomere 1:1 napomáha pri kašli uvoľňovať hlien. V tomto prípade sa zmes užíva 4 až 6 krát denne. Kurkuma lieči aj žltačku – jedna lyžica kurkumy sa zmieša so štvrť litrom bieleho jogurtu. Toto množstvo sa užíva každé ráno na lačný žalúdok (hodinu predtým a hodinu potom sa nesmie nič jesť).

UPOZORNENIE: Kvalitnú kurkumu spoznáte podľa toho že horí tak, ako vonná tyčinka. Skúste si zapáliť kurkumu ktorú používate a hneď viete na čom ste ;-). Postup: Spravte si malú kôpku a zapáľte zapaľovačom. Pár sekúnd potrvá kým začne horieť – tlieť.

Hodnoty na 100 g:kurkuma1

Kalórie (kcal): 354
Tuky: 10 g
Nasýtené tuky: 3,1 g
Polynenasýtené tuky: 2,2 g
Mononenasýtené tuky: 1,7 g
Cholesterol: 0 mg

Sodík: 38 mg
Draslík: 2 525 mg
Sacharidy: 65 g
Vláknina: 21 g
Cukor: 3,2 g
Bielkoviny: 8 g

Vitamín A: 0 IU
Kyselina L-askorbová: 25,9 mg
Vápnik: 183 mg
Železo: 41,4 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 1,8 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 193 mg

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *