Kvalita stravy v minulosti a jej chuť bola na míle vzdialená tomu v akom štádiu sa nachádza dnes. Svet sa v posledných dekádach výrazne zmenil, no bohužiaľ nie k lepšiemu. Potraviny ktoré jeme sa zmenili až veľmi radikálne. Kvalitné potraviny sa vždy pýšili svojím vysokým obsahom minerálov, vitamínov a ďalších látok. Nutrične hodnotné potraviny sa dnes na pultoch obchodoch veľmi ťažko zháňajú. Pozrime sa ako sa časom zmenili niektoré potraviny.
Rozsiahle chemické „zlepšováky“, ktorými spoločnosti upravujú potraviny znižujú obsah ich prospešných látok. Paradajky tým stratili svoju ráznu chuť len za posledných päťdesiat rokov. Za tento čas sa v paradajkách v priemere vyskytuje už len tri štvrtiny vápnika, ktoré z nich náš organizmus môže čerpať. Dokonca v nich klesla aj hodnota vitamínu C (Kyselina L-askorbová) o takmer 80 mg na 100 gramov paradajok. Tieto hodnoty určite nie sú pozitívne pre náš organizmus a k tomu sa takáto zmena udiala za veľmi krátky čas. Ďalším príkladom týchto zmien sú na Slovensku dobre známe reďkovky. Chuťovo sa síce prispôsobili mnohým ľuďom, ale v minulosti boli známe svojou ostrou a štipľavou chuťou. Za posledné desiatky rokov prišli o väčšinu svojej ostrej chuti a takmer o tretinu obsahu draslíka, pričom práve draslík spolu s bielkovinami sú v reďkovke zastúpené v najväčšom množstve. U brokolice tiež došlo k poklesu jej výživovej hodnoty. Kedysi brokolica sama o sebe patrila k najzdravším potravinám, aj keď medzi mnohými ľuďmi nebola úplne obľúbená. Aj napriek tomu stále patrí k tej zdravšej strave, lenže náš organizmus z nej dokáže čerpať oveľa menej ako kedysi. Hodnoty medi a zinku v nej klesli o 80%, čo je jeden z najväčších poklesov vo všetkých potravinách.
Taktiež slovenské najpopulárnejšie ovocie stratilo zo svojich dobrých vlastností. Jablko kedysi malo vždy svoju krásnu prírodnú farbu a úžasne šťavnatú chuť. Platilo o ňom príslovie, že stačí zjesť jedno jablko denne a nemusíme chodiť k lekárovi. Platilo hlavne pre množstvo jeho vitamínov, ktorých obsahuje až 13. V dnešnej dobe by sme museli zjesť denne omnoho viac jabĺk, aby sme sa tomu vyrovnali. V súčasnosti musíte hľadať na pultoch predajní veľmi dlho aby ste našli vynikajúce šťavnaté jablko. Väčšinou sú sypké až múčne, šupka je navoskovaná a ošetrená aby vydržali dlho „čerstvé“. Za posledných desať rokov v nich klesla hladina vitamínu C (Kyselina L-askorbová ) o dve tretiny. Aj tak sa v nich stále nachádza dostatok tohto vitamínu. Táto hladina sa teraz drží v priemere okolo štyroch gramov na jablko. U čiernej ríbezle je hodnota vitamínu C stále vysoká, ale v poslednom období tiež stráca. Za 10 rokov klesla táto hodnota o 10 mg na 100 gramov. Medzi obilninami populárna pšenica stratila takmer polovicu svojich bohato obsiahnutých minerálov. Túto stratu môžeme pozorovať najmä vďaka poľnohospodárstvu, ktoré chce z pôdy vyťažiť skutočné maximum, ale aj jej kríženiu pre jej vyššiu odolnosť a výnosy.
Ak si pozrieme exotické ovocie ako sú pomaranče, ktoré sú bohaté najmä na vitamín C, tak môžeme pozorovať veľké zmeny. Len za posledných štyridsať rokov sa v nich obsah vitamínu znížil už o celú osminu. Čo sa týka obľúbeného citrónu, aj tu sú hodnoty na klesajúcej úrovni. V priemere v ňom klesla hodnota väčšiny vitamínov o jednu šestinu len za posledných 20 rokov. Pri citróne treba podotknúť, že najväčšie množstvo vitamínov sa ukrýva priamo v šupke. Hodnota vitamínu C klesala aj v kivi. Pokles je približne o jednu osminu jeho pôvodného obsahu a neustále klesá. Čo sa týka rastlinnej potravy, aj tu môžeme pozorovať pokles vitamínov a minerálnych látok. V priemere za posledných 40 rokov tieto hodnoty klesli o 25 percent.
Tento negatívny trend môžeme pozorovať nie len v rastlinných potravinách. Kuracie mäso, ktoré je bohaté na bielkoviny, takisto stráca. Proteíny za posledných 20 rokov klesli o tretinu. Môžeme tu dokonca pozorovať nepriaznivý nárast tukov o 50 percent.
Keďže sa potraviny neustále kvalitatívne menia, musíme k tomu prispôsobiť aj svoju výživu a stravu. Nie je správne sa spoliehať len na staré overené zvyky. A či chceme alebo nie, musíme sa prispôsobiť modernej dobe. Je dôležité aké potraviny nakupujeme a koľko ich prijímame v správnom množstve. Ustriehnuť si prijaté množstvo kvalitných látok zo stravy je dnes extrémne ťažké. Ak je to možné nakupujte na lokálnych trhoch čo sa dá, ale len v prípade že ste si istý pôvodom potravín a ich spôsobom pestovania.
Zdroje:
slovenskypacient.sk
pluska.sk
sme.sk
zahraničné weby