lanove semenaJeho konzumovaním sa organizmus môže dostať k jedným z najčistejších zdrojov živín, aby sa mohol zásobovať najchutnejším esenciálnym tukom.
Bunky nášho organizmu, ktoré obsahujú ľanový olej, sú odolnejšie a budú menej zraniteľné, ako telo vybavené obyčajnými tukmi. Ľan obsahuje 35 percent tukov, z ktorých 72 percent je esenciálnych, teda pre organizmus nevyhnutné. Z toho 58 percent nevyhnutnej mastnej kyseliny, čoho je v sóji len 9 percent , v tekvicovom semene 15 percent, a v orechu 5 percent. Nevyskytuje sa v iných našich potravinách, alebo len v bezvýznamnom množstve. Ľan obsahuje najčistejšie a najviac esenciálnych olejov, ktoré organizmus potrebuje. S touto vlastnosťou sa stal jedným z našich najvzácnejších potravín. Je bohatý na A, B, C, D a E vitamíny. Z minerálov obsahuje vo veľkom množstve draslík, fosfor, horčík, vápnik, síru, železo, zinok, sodík, chlór, mangán, silikóny, meď, fluór, hliník, nikel, kobalt, jodid, chróm a pod.

Povzbudzuje činnosť mozgu:
Ľan zabraňuje usadzovaniu kolesterínu v tele, v prípade, ak konzumujeme výlučne túto nevyhnutnú mastnú kyselinu namiesto obyčajných tukov. Takýmto spôsobom pôsobí na funkciu kapilárnych krvných cievok, zabraňujúc ich upchatiu v mozgu a obličkách. Touto vlastnosťou nás ľanový olej chráni pred mnohými chorobami v starobe, alebo aspoň ich oddaľuje.

Zápal kĺbov:
Potriete si zápästie, tým znižuje bolesť spôsobenú degerenovanými chorobami, respektíve prispieva k zníženiu účinnosti všetkých autoimmúnnych chorôb.

Bronchitída, kŕčovité sťahovanie pľúc:
Ľan je výborný protiliek na zápalové ochorenia dýchacích ciest. Konzumovanie ľanu slúži na uľahčenie priebehu zápalu priedušiek, alebo ľanového oleja na zmiernenie kŕčovitého sťahovania. Takto zmiernene pôsobí nielen na dráždenie priedušiek, ale aj na pľúca.
Do ¼ litra horúcej vody dajme 1 ½ polievkovej lyžice ľanu, a varme po dobu 10 minút. Dajme nabok ešte na pol hodinu, aby sa dobre premočil. Ak ho v každom prípade chceme prisladiť, tak používajme med.

Ekzém:
Ľan, respektíve ľanový olej, má liečivý účinok aj na stav pečene. Tu patrí stukovatená pečeň, a všetky ostatné ochorenia spojené s týmto dôležitým orgánom. Ak sa nám podarí odľahčiť pečeň, môžme sa zbaviť kožných ochorení a tak aj ekzému.

Proti kameňom a piesku:
V prípade žlčového, obličkového kameňa alebo piesku a kameňa alebo piesku močového mechúra, respektíve aj v prípade zápalov, môžeme konzumovať ľanový čaj. V tomto prípade sa však odporúča užiť jednu polievkovú lyžicu olivového oleja. Čaj pripravme podľa hore spomínaného návodu.
O vzniku žlčového kameňa už bola reč. Ľanový olej zohráva úlohu v rozpustení stvrdnutých látok pri zmierňovaní účinkov žlčového kameňa.

Žalúdočné vredy:
Ľan má dobrý účinok aj na produkovanie žalúdočnej kyseliny. Takto nepriamym spôsobom podstatne napomáha k liečeniu žalúdočných vredov.

Svalovka, bolesti svalov:
Športovci, alebo tí, ktorí sa unavili počas jarných prác, môžu v ľane nájsť dobročinný liečebný prípravok. Popri konzumovaní je doporučované dať na boľavé miesto masku z mletého ľanového semena. Efekt nepominie.

Príprava liečebného prípravku:
Pridajme k jednej šálke vody 1 ½ až 2 polievkové lyžice ľanového semena, a na slabom ohni uvedieme vodu do varu. Preceďme, a ako teplé sa len dá, nech chorý to vypije, potom zo zvyšku dajme teplú masku na boľavú časť tela. Denne to zopakujme dvakrát, trikrát, kým bolesť neustúpi. To isté môžeme vykonať aj z mletého ľanového semena.

Prostatové ťažkosti:
Pritom zaujímavé je, že jedným z hlavných liečiteľov zápalu prostaty pokladajú tekvicové semená. Toto je predpokladane vďaka mastnej kyseline linoleovej, z ktorej sa v nich nachádza 15 %. Avšak z tohto esenciálneho tuku je v ľane 58 %. Vyskúšajme konzumovanie, efekt nepominie.

Rakovina:
Jedným z najlepších liekov na rakovinové ochorenia sú esenciálne oleje plné najčistejších bielkovín síry, nízkotučného kravského tvarohu. Toto vynašiel nemecký vedec pred desiatkami rokov, a odvtedy ich používajú úspešne na liečenie ľudí chorých na rakovinu.
150 g cottage cheese, 3 PL ľanového oleja, 1-2 PL čerstvo zomletých ľanových semien a štipka čili papriky. Pri miešaní v mixéri pridať toľko vody, aby zmes zmäkla a mala krémovú konzistenciu.

Nepravidelný tlkot srdca, srdcový infarkt:
Tento jedinečný olej, respektíve ľan, pôsobí liečivo aj na funkciu srdca. Z časti je to vďaka jeho vlastnosti znižovať cholesterol, ale liečivo pôsobí aj na svalstvo, a tak aj na srdcové svaly.

Užitočný pre diabetikov:
Ľan obsahuje takú látku, ktorá zodpovedá zmesi slizu a živice. Táto látka v prípade potreby znižuje ničivý účinok žalúdočnej kyseliny, zmierňuje citlivosť stien tráviacich ústrojov napomáhajúc pohyb črevného obsahu vyplavujúc nadbytočný cholesterol, taktiež reguluje prítomnosť glukózy v krvi, preto je užitočnou výživou aj pre diabetikov.

Zápcha:
Veľmi dobre bojuje ľan aj so zápchou. Večer si môžte dať do pohára 1-2 pl semienok a zaliať vodou. Ráno to vypijete. V pohári sa vytvorí okolo semienok sliz. Pomáha črevám hýbať ich obsah. Taktiež pomáha ak večer zjete jogurt s pomletými semienkami.

Uštipnutie hmyzom:
Uštipnutie hmyzom môže byť veľmi nepríjemné. Z mletého ľanu zhotovená kaša je schopná vysať veľké množstvo jedu z organizmu, ktorý sa dostáva do tela bodnutím.

Zapálené rany:
Zapálené rany obsahujú hnis a jeho odstránenie z rany je bolestivé. Tento proces môžeme urýchliť, ak ku dvom lyžiciam mletého ľanu pridáme jednu lyžicu zázvorového prášku, a kašu priložíme na zápal na niekoľko hodín. Ak je to potrebné, tak vyschnutý obväz vymieňame, kým všetok hnis nezmizne.

Spôsob prípravy:
Ľan môžeme konzumovať dvojakým spôsobom. Zomleté semená sú ťažšie stráviteľné, preto vážne chorí konzumujú surovo lisovaný olej so šalátom, prípadne s tvarohom. Pre zdravých je odporúčané, aby čerstvo mletý ľan konzumovali na raňajky so sójou, slnečnicou, sezamom, ochutený lekvárom, ovocím, ale aj soľou. Čerstvé mletie môžeme vykonať mlynčekom na kávu, takto zabránime stuchnutiu.

Ak z ľanu varíme čaj, predtým ho môžeme zomlieť, pritom semená môžeme uvariť aj v celku. Ale keďže hovoríme o tvrdých uzavretých semenách, treba ich dlho variť, aspoň pol hodiny.

Lignany sú najvýznamnejšia zložka šupiek ľanového semena a ľanové semeno je ich najbohatším potravinovým zdrojov. Obsahuje ich 100- násobne väčšie množstvo v porovnaní s akoukoľvek inou rastlinnou potravou. Lenže pri lisovaní sa zhruba 98 % lignanov odstráni. Niektorí výrobcovia lignany vracajú späť do oleja, ale mnohí nie. Kontrolujte preto etikety – najzdravšie je užívanie oleja, do ktorého boli lignany opäť vrátené. Patria do rodiny fytochemikálií, ktoré v súčasnosti pútajú pozornosť mnohých výskumníkov. Lignany okrem antioxidačných účinkov významne ovplyvňujú metabolizmus a funkciu hormónu estrogénu. Účinkujú v tele ako slabé estrogény a pôsobia proti silnejšiemu estrogénu vlastného tela. Črevné baktérie premieňajú lignany na enterolaktón a enterodiol, ktoré sa absorbujú cez črevnú stenu a putujú k tkanivám a do krvi.

Naväzujú sa na hormonálne receptory v prsných, ale aj vo vaječníkových a maternicových bunkách, a tak znižujú nadmerný účinok ľudského estrogénu. Zistilo sa, že dostatočná hladina enterolaktónu v krvi znižuje riziko rakoviny prsníka. Napríklad Dr. Lillian Thompsonová z Univerzity v Toronte skúmala ženy s čerstvo určenou diagnózou rakoviny prsníka. Tieto ženy potom denne dostávali na jedenie rozomleté ľanové semená (25 g). Medzi diagnózou a operáciou ubehli v priemere asi tri týždne a výsledok bol nad očakávanie. Pri operácii, keď lekári nádor odstránili, zistili, že sa výrazne zmenšil. Vláknina takisto plní významnú úlohu pri obmedzovaní rizika rakoviny. Viaže škodlivé chemikálie – karcinogény, ktoré vďaka nej vylúčime skôr, ako ich stihneme prijať do orgánov tela a poškodiť si ich. Okrem toho vláknina vytvára v črevách priaznivé prostredie pre užitočnú bakteriálnu flóru. Navyše sa pôsobením črevných enzýmov a mikróbov rozloží na mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré majú protirakovinový účinok.

V sekcii „Na stiahnutie“ alebo priamo cez tento odkaz sa môžte dozvedieť viac o využití a pôsobení ľanu –

Ďalšie spôsoby využitia ľanu

Výživové hodnoty na 100 g:
Energetická hodnota ……. 1.558 kJ/376 kcal
Bielkoviny ……. 24,4 g
Sacharidy ……. 0,0 g (z toho cukor 0,0 g)
Tuky ……. 30,9 g (z toho nasýtené mastné kyseliny 2,8 g)
Vláknina ……. 36,0 g
Sodík ……. <0,1 g

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *