Lavandula angustifolia
Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)
Ľudové názvy: lavendula, levendula, devandula, dulenka, vandelička.
Levanduľa si našla široký úžitok v kozmetike a voňavkárstve pre svoju silnú arómu. Ľudia si ju zvykli zavesovať do šatníkov alebo uchovávať pod vankúš pre svoju upokojujúcu a aromatizujúcu schopnosť. Vďaka obsahu silice sa stala obľúbenou i v liečiteľstve a lekárstve.
Liečivé účinky:
- upokojuje centrálnu nervovú sústavu
- proti nespavosti, nervozite a závratom
- pri tráviacich ťažkostiach
- na zníženie krvného tlaku
- proti kašľu
- zvonka proti reume, migréne a zápaloch nervov
- na odpudzovanie vší, bĺch, komárov a molí
Nežiadúce účinky: Pri prekročení odporúčanej dávky sa môžu objaviť nežiadúce účinky len minimálne. Sporné je užívanie v tehotenstve a pri kojení, preto sa v tomto období neodporúča.
Zber: Zberajú sa vrchné časti stoniek ešte pred rozkvitnutím. Sušia sa zavesené v zväzkoch alebo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 35 °C.
Použitie:
Zápar sa pripraví z jednej lyžičky sušenej drogy a jedného pohára horúcej vody. Používa sa vnútorne. Levanduľu je možné skombinovať i s inými bylinami.
Tinktúra sa používa najmä na natieranie pokožky po uštipnutí hmyzom a ako kloktadlo. Je výborná i ako náhrada masážneho oleja. Kvitnúce časti konárikov sa ponoria do liehu a nechajú sa odstáť po dobu 3 týždňov.
Olej sa získava destiláciou z kvetov a užíva sa vnútorne po 5 kvapiek denne. Môžeme ho používať i zvonka na natieranie pokožky.
Lipa malolistá, Lipa veľkolistá
Tilia cordata, Tilia platyphyllos
Čeľaď: lipovité (Tiliaceae)
Ľudové názvy: lipa.
Lipa je veľmi preferovaný strom vďaka svojej užitočnosti. Vysádza sa ako okrasný a tieniaci strom, je medonosný a taktiež veľmi obľúbený v liečiteľstve i kozmetike. V niektorých rodinách sa uznáva vianočná tradícia pitia lipového čaju s medom.
Liečivé účinky:
- má potopudné a močopudné účinky
- pôsobí proti hlienom
- pri chrípke a ochorení dýchacích ciest
- znižuje teplotu
- na obličkové ochorenia
- pri nechutenstve
- na podporu vylučovania žlče
- zvonka na pleť alebo do kúpeľov
- ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny
Nežiadúce účinky: U kardiakov môže dlhodobé užívanie spôsobiť zhoršenie zdravotného stavu. Neodporúča sa ani denné užívanie lipy u tehotných žien. Interakcie s liečivami nie sú známe.
Zber: Pre liečebné účely sa zberajú plne rozkvitnuté kvety spolu s listeňom. Sušia sa v dobre prevzdušnenom priestore alebo v umelých podmienkach do teploty 35 °C.
Použitie:
Zápar sa pripraví z jednej lyžičky drogy v pohári horúcej vody. Lipu je potrebné lúhovať po dobu 10 minút. Pije sa 2 až 4 krát denne. Na vonkajšie použitie sa pripravuje silnejší zápar dlhším lúhovaním.
Čaj sa môže kombinovať aj s inými bylinami. Odporúčanou kombináciou sú šípky, baza a ibiš lekársky. Lipový čaj je veľmi chutný a aromatický. Dopriava úľavu najmä pri chrípke a zápaloch dýchacích ciest.
Lopúch väčší
Arctium lappa
Čeľaď: astrovité (Asteraceae)
Ľudové názvy: lapún, lepáčky, lopúch.
Lopúch je v niektorých krajinách považovaný za výživnú a chutnú zeleninu. V Japonsku sa dokonca pestuje na záhradkách a v záhonoch. U nás sa vyskytuje hojne v prírode a je nezameniteľný s inými rastlinami vďaka svojim veľkým listom a bodliakom.
Liečivé účinky:
- ako močopudný a potopudný prostriedok
- na prečistenie krvi
- ako podporný liek pri cukrovke
- proti vypadávaniu vlasov a lupinám
- na prečistenie pokožky
- pri reumatických ťažkostiach
- pri žalúdočných vredoch a gastritíde
- zlepšuje spánok a upokojuje nervovú sústavu
- znižuje vysoký krvný tlak
Nežiadúce účinky: Pri ochoreniach cukrovky je potrebná konzultácia s lekárom. Lopúch sa neodporúča alergikom, tehotným a kojacim ženám.
Zber: Najviac liečivých účinkov majú mladé korene rastliny. Niekedy sa zberajú aj listy a plody. Koreň sa pred sušením nakrája pozdĺžne na plátky. Suší sa v prevzdušnenom priestranstve alebo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 40 °C. Po uskladnení sa musí koreň raz za čas skontrolovať a presušiť, pretože je hygroskopický.
Použitie:
Zápar sa pripraví z jednej lyžičky pokrájanej drogy v pohári horúcej vody. Lúhujeme ho po dobu 10 minút a pijeme podľa potreby.
Odvar je výborný na umývanie vlasov. Vyrobíme ho povarením jednej lyžice sušeného koreňa v pol litri vody po dobu 5 minút. Po prevarení pridáme jednu lyžicu pŕhľavy, brezových a orechových listov a rumančekových kvetov. Necháme lúhovať 15 minút a následne precedíme. Odvar vmasírujeme ku korienkom umytých vlasov a necháme pôsobiť. Kúru opakujeme dvakrát týždenne.