bercove vredy, liecbaVredy predkolenia alebo tzv. Bércové vredy sú veľmi nepríjemným ochorením. Nie len že obmedzujú samotného pacienta, ale znepríjemňujú život aj okoliu, pretože nepríjemne zapáchajú. V tomto článku sa pozrieme na to ako im predchádzať a ako ich liečiť. Najprv si však povieme čo je to Bércový vred a ako vzniká. Ide o chronický defekt kože vyznačujúci sa rozpadom tkaniva a jeho následným odumieraním. Príčiny vzniku sú rôzne. Môže ísť o poruchy (ochorenia) žilového, tepnového, diabetického, poúrazového alebo iného charakteru. Najviac prevláda žilové ochorenie u približne 73% pacientov. Tepnové príčiny sa vyskytujú u 8%, diabetické 3%, poúrazové 2% a zvyšok iné (zmiešané príčiny, ako choroby krvi, infekčné vredy, nádorové a pod.) 14%. U pacientov s cukrovkou je známa tzv. „diabetická noha“. U nich sa vred predkolenia ťažko hojí a dochádza aj ku amputáciám. Liečiť sa však dá takmer všetko a pacient musí tomu podriadiť veľa.

Ako zistíte, že máte nábeh na Bércové vredy? Nasledovné varovné signály neberte na ľahkú váhu.

– opuchy dolných končatín a to hlavne v okolí členkov
– zmena farby pokožky na predkolení na hnedo-hrdzavú
– zmena vlastností pokožky, stenčuje sa, je ako papier, je vysušená alebo aj presiaknutá vlhobou
– strata ochlpenia na predkolení
– zmena tvaru, farby alebo aj pevnosti nechtov
– okolo vnútorného členka sa vyskytujú malé belavé škvrny
– ak sa v rodine vyskytovali Bércové vredy (dedičnosť)

Príčiny vzniku sú primárne a sekundárne. Ak vredy nevznikli ako následok nejakého ochorenia vtedy ide o primárnu príčinu. Napr. degeneratívne ochorenie žilových chlopní. Tu je v hre pravdepodobne genetika (dedičnosť). Sekundárna príčina je napr. hlboká žilová trombóza. Tromby upchajú cievy. Následným rozpustením trombov sa poškodia žilové chlopne a tie začnú prepúšťať krv späť. A dostali sme sa ku vysvetleniu prečo sa začne tvoriť vred predkolenia, týkajúci sa žíl. Chlopne prepúšťajú krv späť, kontrolovaný prietok krvi sa stáva nekontrolovateľným, živiny sa nedostávajú do tkanív, krv stojí, hromadí sa v podkožnom tkanive a problém je na svete. Výsledkom je opuch a kŕčové žily. Vred tepnového pôvodu vzniká na základe ochorenia tepnového systému v dolných končatinách. Ide hlavne o zúženie alebo uzavretie tepien. Tepnovým pôvodom Bércových vredov trpia hlavne ľudia vyššieho veku, ale aj pacienti s vysokým krvným tlakom. Vredy sa u týchto pacientov objavujú hlavne v okolí prstov, päty a vonkajšieho členku. Sú hlboké so zhrubnutými okrajmi. Diabetici majú väčšinou vysoký krvný tlak, problém s hojením rán všeobecne, ochorenie periférnych nervov, tepien a iné. U nich sa nachádzajú vredy v dolných končatinách, v zónach zvýšeného tlaku na končatinu, nad kostnými výčnelkami, okolo prstov a pod. Preto pozor aj na vhodnú obuv. Plochou vredy nebývajú veľké, sú však zväčša hlboké so zhrubnutými okrajmi aj odumretým tkanivom.

Na vznik Bércových vredov vplývajú tieto faktory:

– obezita
– vek
– dedičnosť žilových ochorení
– nedostatok pohybu
– dlhé státie ale aj sedavé zamestnanie
– prekladanie nohy cez nohu (hlavne ženy!)
– vyšší počet tehotenstiev
– prekonané trombózy
– nevhodná obuv, vysoké podpätky
– nesprávna strava
– fajčenie a hormonálna antikoncepcia (kombinácia oboch)

Možnosti liečby

V prvom rade si vyberte odborníka lekára čo sa tomu rozumie, pretože aj lekári robia chyby pri tejto liečbe. Dôležité je správne diagnostikovať prečo vred vznikol a následne nasadiť správnu liečbu. Liečba nie je typu „zjem tabletky a je vybavené“. Lekár ale aj liečiteľ musí pacienta riešiť komplexne. Ak vám lekár predpíše „len“ lieky a obklady, musíte sa poobzerať po inom lekárovi. Takto sa ďaleko nedostanete. pacient musí zmeniť životný štýl. Ak má nadváhu musí schudnúť čo znamená menšie zaťaženie nôh ale aj celého tela. treba sa začať hýbať aktívne, robiť cviky na posilnenie cievneho systému, zmeniť stravu, denno denne sa starať o nohu a pod. Ak pacient fajčí je to o to horšie, pretože fajčenie poriadne degeneruje žily a tepny (samozrejme nie len to). Treba zmeniť aj oblečenie a to hlavne nenosiť škrtiace pančuchy či ponožky. Škrtiaci odev nerobí dobre žilám a tepnám. Naopak na škrtenie sú špeciálne sťahujúce bandáže, ktoré vám odporučí odborník na mieru vašej nohy. Aj niektorí lekári nevedia ako správne takúto bandáž alebo kompresívnu pančuchu nasadiť.

Bandážovanie

Optimálne je začať s krátko-ťažnou bandážou. Ak sa nasadí nesprávne môže aj ublížiť, preto na to veľký pozor kto vám ju nasadzuje a vysvetľuje ako ju nasadzovať. Kompresia bandážou je nutná na to, aby sa žilové chlopne dostali do polohy kedy opätovne môžu vykonávať svoju funkciu tak ako predtým. Bandážovanie je teda nutné na to, aby nedochádzalo ku opuchom a krv sa znova spätne dostávala ku srdcu. Krvný obeh tak bude znova fungovať. Bandáž sa má nasadzovať ešte predtým ako spustíte nohy z postele a natečie vám do nich väčšie množstvo krvi. Ohnite koleno do pravého uhla a spodnú časť nohy s lýtkom máte vodorovne s posteľou. Bandážovať začínate z vnútornej strany chodidla smerom ku prstom z hora na kĺby. Pokračujete cez pätu a smerom ku kolenu by sa mal tlak postupne znižovať. Dobre nasadená bandáž musí poskytovať citeľnú oporu a bolesti by mali po nasadení ustúpiť. Ak bolesti pretrvávajú alebo sa zvyšujú, treba ju nasadiť znova. Tlak musí byť dávkovaný a preto je alfou a omegou správne nasadenie. Mnohí pacienti si nechávajú vredy liečiť bez bandáže, čím sa doba hojenia značne predlžuje.

Vlhká terapia

Pred bandážou je však potrebné ošetrovať samotný vred. Je na to veľa spôsobov. Najviac sa používa vlhká terapia. Použitím vhodných na to určených materiálov sa na rane vytvorí vhodná mikroklíma. Urýchľuje sa tak hojenie. Tento proces hojenia sa dá rozdeliť na 3 fázy. Čistiaca, granulačná a epitelizačná fáza. Prvá fáza zabezpečuje odsávanie vylučovaného sekrétu s nebezpečnými mikroorganizmami a zároveň slúži ako ochrana pred infekciou zvonka. Tak isto umožňuje odstránenie odumretého tkaniva. Druhá fáza podporuje tvorbu nového tkaniva, vyrovnáva vlhkosť tak aby bola prirodzená, bráni vstupu mikroorganizmom z vonka a chráni granulačné tkanivo. V granulačnej fáze hojenia sa v rane tvoria nové krvné cievy a granulačné tkanivo postupne vyplní ranu. Po ukončení druhej fázy sa začne tretia epitelizačná fáza. Vhodný materiál teraz urýchľuje tvorbu epitelu, udržuje vlhkosť a bráni predčasnému vzniku chrasty. Všetky tri fázy sa v procese hojenia prekrývajú.

Liečba biolampou

Aplikácia svetelnej terapie je známa metóda, ktorá pôsobí aj do hĺbky. Biolampy využívajú polarizované svetlo, ktoré pôsobí až 4 cm do hĺbky tkaniva. Pomáha tak tlmiť bolesti a pôsobí protizápalovo. Táto metóda sa často používa ako sprievodná terapia pri liečbe. Je veľmi účinná a výsledky sa pri pravidelnom používaní ukazujú už aj po mesiaci. Polarizované svetlo má schopnosť rozširovať cievy a niekedy môže dôjsť aj ku krvácaniu. V takom prípade skráťte dobu aplikácie. O dobe aplikácie a samotnom používaní biolampy sa vždy poraďte s odborníkom na túto liečbu. Ku biolampe sa taktiež predávajú aj rôzne roztoky v spreji, ktoré vyživujú pokožku.

Liečba „Múdrou hubou“

Na vredy predkolenia môže dobre pomôcť aj tzv. Múdra huba. Konkrétne ide o mikroskopickú hubu Pythium oligandrum. V poškodenom tkanive vzniká zápach spôsobený mikroorganizmami, plesňami, hubami a pod. Múdra huba doslova požiera takéto organizmy, je doslova ako upír. Vyhľadá nepriateľskú hubu, pleseň, obrastie ju mycéliom, enzymaticky rozloží na zložky, ktoré využije na svoju výživu. Keď huby a plesne kompletne zničí tak ukončí vlastnú činnosť. Prostredie ľudského tela jej nechutí. Keď je pleseň zničená, tkanivo sa môže rýchlejšie obnovovať. Ide teda o nepriamu liečbu, ktorá ale odľahčí tkanivu. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky za viac ako 40 rokov používania. Táto fungicídna schopnosť sa využíva hojne aj v ekologickom poľnohospodárstve, alebo v kadejakých fungicídnych prípravkoch.

Liečba oxidom dusnatým (NO)

Aplikácia NO dobre vplýva na široké spektrum problémov. Nás ale zaujíma ako funguje na vred predkolenia. Oxid dusnatý je prirodzene vyrábaný bunkami endotelu (vnútorným obložením ciev). Rozširuje ich steny a stará sa o zdravý krvný obeh. ničí baktérie, parazity, tumory a veľa ďalšieho. Aplikácia na vredy predkolenia pôsobí približne tak ako múdra huba, avšak má oveľa širší záber. Podporuje aj rast nového tkaniva, ciev, syntézu kolagénu, pomáha proti zápalom, opuchom a pod. NO sa aplikuje na otvorené rany ofukom zo vzdialenosti asi 17 cm. Výsledky sú veľmi dobré. Informujte sa teda aj o možnosti aplikácie NO popri liečbe Bércových vredov.

Liečba telovými sviečkami

Telové sviečky možno taktiež zaradiť na zoznam veľmi dobrej podpornej liečby a to nie len na Bércové vredy. Sviečky sa aplikujú čo najbližšie ku vredom, pokiaľ je to pre pacienta prijateľné z hľadiska citlivosti. Najlepšie je ich aplikovať postupne dookola. Sviečky doslova vyťahujú to choré a stimulujú tkanivo aby sa ozdravovalo. Pôsobia do hĺbky. Sviečkami sa dá dobre rozhýbať aj lymfatický systém, ktorý je žiadúci na to aby odoberal škodliviny z tela. Aplikujte po jednej sviečke do pravého a ľavého ucha (ušné sviečky) a jednu telovú do pupku. Celé brucho si pred aplikáciou masírujte v smere hodinových ručičiek aspoň minútu. Ich pravidelným používaním docielite oveľa skoršie uzdravenie vredov. Viac o sviečkach SEM.

Ďalšie odporúčania pre liečbu

Ako alternatíva sa niekedy používajú aj špeciálne larvy a to hlavne na odstránenie odumretého tkaniva. Ďalej je možné podporovať liečbu aj pulznou magnetoterapiou napr. prístrojom UltiCare. Popri liečbe dbajte na prísun rozmanitej ľahko stráviteľnej a na minerály a vitamíny bohatej stravy. Za zmienku stojí aj žuvanie sušených plodov Rakytníka. Na internete nájdete aj rady ohľadom fytoterapie a obkladov na vredy. To však robte pod dohľadom odborníka. Nikdy sami na sebe neskúšajte nič čo nemáte sami overené, alebo vám to neporadil ozajstný odborník. Môžte popíjať a striedať čaje na čistenie krvi a lymfy, užívať kvalitný vitamín E. Taktiež pitie kvalitne pripravených zeleninových štiav môže telu dobre pomôcť. Dbajte aj na cviky, ktoré dobre precvičia žily a dajú do pohybu lymfatický systém. Keď ležíte na posteli, bicyklujte nohami, naťahujte špičky nôh ku sebe, ohýbajte členky do všetkých strán na maximum. Robte strečingové cviky na nohy a pod. Vhodná môže byť aj gaštanová tinktúra. Nastrúhate si čerstvé nejedlé gaštany na jemno a zalejete aspoň 40% alkoholom na 3 týždne pri izbovej teplote. Slúži len na vonkajšie použitie. Zvyšuje pevnosť a pružnosť ciev, pomáha dobrej cirkulácii krvi, ale môže pomôcť aj pri bolestiach kostí či kĺbov. Na cievy je vhodný vitamín P, ktorý hojne obsahuje pohánka. Zaraďte ju teda do jedálnička. Nezabúdajte ani na pitný režim, lebo ak nebude v tele dostatok vody, živiny sa budú presúvať po tele veľmi pomaly a neefektívne.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *