Tieto výživné orechy sú známe nie len z kuchyne ako ozdoba, ale aj z rozprávky Tri Oriešky pre Popolušku. Síce v nich zrejme nenájdete šaty, kušu ani koňa, za to však majú isté zázračné vlastnosti :). Skrývajú v sebe mnoho kvalitných živín, ktoré pôsobia na telo blahodárne. Lieskovce sú plodmi kra Liesky obyčajnej. V našich zemepisných šírkach sa mu darí dobre. Ak máte veľkú záhradu, kľudne si ho nasaďte, nie je náročný na pestovanie. Môže dorásť aj do výšky 8 metrov. Skôr ako sa budeme venovať orechom, pozrime sa na účinky a použitie listov Liesky.
Listy Liesky obyčajnej sa dajú použiť aj ako čaj. Pomáha pri nadúvaní, upravuje perilstatiku čriev a vďaka vyššiemu obsahu síry zlepšuje látkovu premenu a detoxikáciu pečene. Z vonka sa používa ako obklad na kŕčové žily, obehové poruchy, hnisavé rany a aj hemoroidy. 2 lyžičky listov na klasickú šálku. Výhodnejšie je používať mladšie listy. Lieskový olej nie je moc známy, pretože sa využíva hlavne v maliarstve a pri výrobe parfémov.
Lieskovce sú nabité minerálmi, vitamínmi a kvalitnými tukmi. Vyzdvihnúť môžme hlavne vitamín E, draslík, horčík a vápnik. Kvalitné mononenasýtené tuky sú taktiež hojne zastúpené. Lieskové orechy chránia aj pred anémiou, vďaka obsahu železa, dobre podporujú vylučovanie žlče, pomáhajú črevám sa hýbať a obsahom bielkovín dobre vplývajú na vývoj svalstva. Musia sa dobre rozhrýzť, aby ich žalúdok mohol ľahšie spracovať. Nezabúdajte že trávenie všetkej potravy začína už v ústach a preto potravu vždy poriadne rozžujte a žalúdok bude mať menej práce.
Za spomenutie stojí aj obsah fytochemikálií. Lieskové orechy obsahujú aj quercetín, proantokyanidíny a kaempferol. Quercetín je silný antioxidant s protizápalovými účinkami. Kaempferol patrí do triedy flavonoidov a má antioxidačné účinky. Proantokyanidíny sú špeciálne flavonoidy a silné antioxidanty, ktoré dobre prispievajú k zdraviu močových ciest. Majú aj protivírusové učinky a vhodne pôsobia na elasticitu ciev. Lieskovce majú vďaka obsahu vitamínov B ukľudňujúce vlastnosti. Vďaka podpore trávenia a vstrebávania živín zo stravy, majú pre telo významný vplyv.
Ďalej obsahujú zinok, sacharidy, mangán, selén, meď, sodík, omega 3 a 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, kyseliny listovú a pantoténovú, betakarotén a luteín. Zaraďte lieskovce do stravy, aj keď máte problémy so zápchou. Ich vláknina a vplyv na perilstatiku môže dobre pomôcť. Nezabúdajte ale aj na pitný režim. Za dennú dávku sa dá považovať za hrsť orechov. Tri Popoluške a mne za hrsť :).
Kalórie (kcal): 628
Tuky: 61 g
Nasýtené tuky: 4,5 g
Polynenasýtené tuky: 8 g
Mononenasýtené tuky: 46 g
Cholesterol: 0 mg
Sodík: 0 mg
Draslík: 680 mg
Sacharidy: 17 g
Vláknina: 10 g
Cukor: 4,3 g
Bielkoviny: 15 g
Vitamín A: 20 IU
Kyselina L-askorbová: 6,3 mg
Vápnik: 114 mg
Železo: 4,7 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,6 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 163 mg