Hypericum perforatum
Čeľaď: ľubovníkovité (Hypericaceae)
Ľudové názvy: trezalka, čarovník, svätojánska bylina, láskavec, ľubeník, koreň matky božej, kvieťa panny Márie, dieravec, zvonček, križek, prestrielavec, bylina svätého Jána, červený zvonček, krvavník.
I keď ľubovník využívali národy ako liečivú bylinu odpradávna, pre medicínu sa vedecky preskúmal len celkom nedávno. Dnes sa dá už pohodlne kúpiť v lekárni vo forme sypaného alebo porciovaného čaju.
Liečivé účinky:
- má antiseptické, protizápalové a sťahujúce vlastnosti
- pri chorobách tráviaceho ústrojenstva
- uvoľňuje kŕče
- pri zápaloch močových ciest
- pôsobí na nespavosť, nervovú vyčerpanosť a iné nervové poruchy
- pri menštruačných ťažkostiach
- na zlepšenie krvného obehu
- zvonka ako obklad na rany, popáleniny a hemoroidy
Nežiadúce účinky: Ľubovník môže u niektorých ľudí vyvolať citlivosť na slnko a tak podráždiť pokožku. Pred užívaním je potrebné poradiť sa so svojim lekárom. Hrozí totiž interakcia s inými liečivami.
Zber: Na liečebné účely sa zberá vrchná vňať s kvetmi. Suší sa v zväzkoch zavesených v tieni alebo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 40 °C. Pokiaľ je vňať usušená správne, zanechá si svoju mierne horkastú chuť.
Použitie:
Zápar sa pripraví z jednej lyžice drogy a 250 ml horúcej vody. Drogu necháme vylúhovať a následne scedíme. Z menšieho množstva drogy vzniká chutný čaj, ktorý sa pije podľa potreby. Koncentrovanejší zápar môžeme použiť zvonka vo forme obkladov.
Olej vyrobíme maceráciou čerstvej byliny v olivovom oleji. Používa sa zvonka na natieranie postihnutých miest.
Majorán záhradný
Majorana hortensis
Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)
Ľudové názvy: majoránka.
Majoránka je jednou z najobľúbenejších korenín v kulinárstve. V niektorých domácnostiach si bez nej nedokážu predstaviť žiadne slovenské jedlo. Bežne sa však používa na prípravu pečených jedál, polievok a omáčok.
Liečivé účinky:
- upokojuje nervovú sústavu
- pri menštruačných bolestiach
- podporuje trávenie
- proti plynatosti
- priaznivo ovplyvňuje tvorbu mlieka
- pri prechladnutí a astme
- pomáha pri alergiách
Nežiadúce účinky: Pri predávkovaní môže dôjsť k podráždeniu slizníc. V prípade dodržania terapeutickej dávky nie sú známe žiadne nežiadúce účinky ani kontraindikácie s inými liečivami.
Zber: Zberá sa celá vňať s kvetmi a suší sa v zväzkoch v tieni. V umelých podmienkach je možné majorán sušiť do teploty 40 °C. Po usušení sa bylina rozdrví do podoby, ako ju poznáme vo forme korenín.
Použitie:
Korenina je výborná v kuchyni a má liečivé účinky rovnako ako droga použitá v záparoch a čajoch. Pridáva sa do polievok, omáčok a na pečené mäso. Využíva sa aj na pizzu.
Zápar sa pripraví z jednej lyžičky drogy na pohár horúcej vody. Pije sa dvakrát denne pri všetkých menovaných problémoch. Zápar môžeme použiť aj zvonka.
Čajová zmes je výborná na ukľudnenie nervovej sústavy. Pripraví sa zmiešaním majoránu, medovky a ľubovníka. Dve lyžice zmesi sa zalejú 500 ml horúcej vody a nechajú sa lúhovať po dobu 15 minút. Čaj sa pije dvakrát denne.
Mäta prieporná
Mentha piperita
Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)
Ľudové názvy: mätka, fefermica, vetrová bylina, prominca, balšam.
Mäta má veľmi veľa druhov, ale všetky voľne rastúce i pestované odrody majú liečivé účinky. Našla si svoje široké využitie v liečiteľstve, potravinárstve a v kozmetike. Mäta sa už celé tisícročia využíva i v slávnej čínskej medicíne.
Liečivé účinky:
- na posilnenie imunity
- potláča citlivosť nervových zakončení
- proti bolesti
- na podporu trávenia a vylučovania žlče
- proti hnačke
- proti zápachu z úst
- ako podporný liek pri chrípkach a nachladnutí
Nežiadúce účinky: Čaj z mäty sa odporúča piť maximálne 10 dní za sebou. Čajové zmesi s obsahom mäty sa môžu piť neobmedzene. V prípade tehotenstva a obličkových ťažkostí sa nesmie užívať vo väčšom množstve.
Zber: Zberajú sa horné vrcholčeky vňate pred kvitnutím a listy. Mätu je možné zbierať v období od júna do septembra. Suší sa zavesená v zväzkoch v dobre prevzdušnenom priestore alebo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 35 °C.
Použitie:
Zápar sa pripraví z dvoch lyžičiek suchej drogy v 500 ml horúcej vody. Bylinu lúhujeme 10 minút a následne precedíme. Pije sa najmä pri žalúdočných problémoch a hnačke. Zápar môžeme použiť aj zvonka najmä ako kloktadlo.
Odvar je výborným prostriedkom proti plynatosti. Pripraví sa zmiešaním mäty, plodov feniklu, anízu a rasce v rovnakom pomere. Lyžicu zmesi varíme v štvrť litri vody po dobu 15 minút.
Kvapky je možné kúpiť voľne v lekárni. Ide o izolovanú silicu z rastliny, ktorá je výborná na vonkajšie použitie. Kvapky sa však môžu používať aj vnútorne podľa odporúčaní výrobcu.