OČISTA LYMFATICKÝCH CIEV A UZLÍN
Potrebujeme: Glauberovu soľ (zoženieme ju v lekárni), 900 ml grepovej šťavy, 200 ml pomarančovej šťavy, 200 ml šťavy z citrónu a 2 litre vody (dávka na jeden deň), ktorú sme predtým nechali v mrazničke zamraziť a znova ju rozmrazili alebo pripravenej protiovej vody.
Ako na to: Ráno rozpustíme polievkovú lyžicu Glauberovej soli v 100 ml pripravenej vody a roztok pomaly vypijeme. Potom sa na štvrť hodinu ponoríme do kúpeľa s 38 stupňovou teplotou. Po kúpeli by sme sa mali začať silne potiť, čo je veľmi dôležité. Každých 30 minút vypime 100 ml pripravenej šťavy. V teple zostaňme dovtedy, kým prebieha potný proces. Každých 30 minút vypijeme 100 ml pripravenej zmesi šťavy. Túto procedúru opakujeme tri dni po sebe. Šťavu si pripravujme každý deň vždy čerstvú.
OBKLADY PRI ZDURENINÁCH
Pri zatvrdnutí lymfatických uzlín, orgánov, ciev a kapilár môžeme povzbudiť obeh lymfy prikladaním obkladov na postihnuté miesto.
Potrebujeme: čerstvý zázvorový koreň alebo mletý zázvor, kapustové alebo kelové listy (môžeme namiesto nich použiť zemiaky)
Ako na to: Koreň zázvoru nastrúhame na jemno a zmiešame s trochou vody a pár kvapkami olivového oleja. Ak nemáme čerstvý zázvor, použijeme mletý, ktorý vymiešame s vodou a olejom na kašu a vo vodnom kúpeli zohrejeme. Horúcu kašu natrieme na pripravené ľanové plátno a natretou stranou priložíme na opuchlinu či zdureninu. Dáme pozor, aby obklad nebol až príliš horúci – mohli by sme spôsobiť popáleninu. Necháme pôsobiť 5 – 10 minút a potom miesto opláchneme. Následne potom na miesto priložíme obklad z kelových či kapustových listov, ktoré predtým vyvaľkáme, prípadne z nastrúhaného zemiaku a necháme pôsobiť 20 minút. Pri chronických zdureninách sa obklady prikladajú tak dlho, pokiaľ sa stav nezlepší.
NÁPLASŤ NA LYMFATICKÉ UZLINY
Potrebujeme: 3-4 g prášku zo semien senovky gréckej, ocot
Ako na to: Z prášku a trochy vody uvaríme kašu. Po vychladnutí do nej kvapneme niekoľko kvapiek octu, ktorý zvyšuje účinnosť. Kašou natrieme zdurené miesto a obviažeme.
ZÁZVOROVÉ VÍNO sv. HILDEGARDY
Podľa sv. Hildegardy zlepšuje krvný i lymfatický obeh a pomáha pri nádorových ochoreniach. V lete používame biele, v zime červené víno.
Potrebujeme: mletý zázvorový koreň, 1 liter vína
Ako na to: Do jedného litra vína pridáme lyžičku zázvorového prášku. Pijeme 1 lyžicu trikrát denne.
Náš tip:
K očiste a stimulácii činnosti lymfatického systému neodmysliteľne patrí aj saunovanie, masáže, najmä lymfodrenážna masáž celého tela alebo reflexná masáž lymfatických uzlín, ktoré však zverte do rúk odborníkom.
Z výskumu MUDr. Josefa Jonáša vzišiel vynikajúci prírodný produkt JOALIS LYMFATEX (pozri odkaz dole), ktorý dokáže dôkladne očistiť lymfatický systém od voľných záťaží a tiež od infekčných ložísk, často spôsobujúcich zdureniny či stagnáciu toku lymfy.
(kliknite pre zväčšenie)
LYMFATICKÝ SYSTÉM A VÝZNAM JEHO OČISTY
Patrí pod okruh sleziny. Je natoľko dôležitý, že si zaslúži samostatný text. Spoločne s imunitným systémom je hlavným detoxikačným centrom a preto je pre prevenciu proti chorobám dôležité, aby nebol zaťažený toxínmi.
Lymfatický systém je prítomný vo všetkých častiach organizmu. Zjednodušene si ho môžeme predstaviť ako kanalizáciu tela s uzlinami, ktoré majú funkciu filtra. Lymfa omýva prakticky každú bunku tela a okrem funkcie odvodného systému pre toxíny (vznikajú pri trávení alebo sa dostanú do tela stravou či dýchaním) slúži tiež ako prívod živín pre bunky. Za deň sa v organizme vytvorí 2-3 litre lymfy či miazgy.
Lymfatický systém začína v medzere medzi bunkou a tkanivom – v medzibunkovom priestore. Lymfa má bunečnú a miazgovú zložku. Bunky majú schopnosť likvidácie nepriateľov – obsahujú fagocyty, ktoré požierajú nepriateľov – toxíny. Stekajú sa ako rieka do lymfatických ciev, žíl, do krvi a tieto poničené (fagocytované) bunky sú potom vylučované cez žilový systém črevom, stolicou, močom, pľúcami… Všetky lymfatické cievy sú prerušované lymfatickými uzlinami, ktorých je v tele niekoľko desiatok. Sú to rôzne veľké útvary – filtre, kde sú nepriatelia zachycovaní. Prefiltrovaná čistá lymfa potom odteká lymfatickými cievami z uzlín. Uzliny sú zásadné pre čistiacu schopnosť tela, pretože vždy uzatvárajú určitý región – krk, hlavu, nohy. Delia sa na povrchové a hlboké. Celé tkanivo je do hĺbky kanalizované, napr. v bruchu sú uzliny okolo každého orgánu.
Regionálne uzliny sa nachádzajú:
1. pod krkom (hlava krk)
2. v podpazuší (horné končatiny, hrudná stena)
3. v trieslach (nohy)
4. v orgánoch – v miestach vstupu ciev a nervov
Do lymfatického systému môžeme zarátať tiež okruh mandlí, čo je 5 mandlí v oblasti krku, ktoré zachytávajú nečistoty zo vzduchu a jedla. V prípade odoperovania mandlí je telo oslabené, lebo funkciu filtra preberá iný orgán popri svojej pôvodnej práci. Problém teda nie je riešený v jeho príčine, iba sa presunie inam. Toto platí všeobecne u každej operácii.
Veľmi zložitý lymfatický systém sa nachádza v hrubom čreve, kde milióny výbežkov na sliznici zbierajú živiny z rozloženej potravy a vracajú ich do organizmu. Na lymfatický systém je napojená aj prsná žľaza, ktorá je bohato zásobená lymfou, pretože z lymfy je vyrábané materské mlieko.
Lymfatický systém je ovládaný materským orgánom slezinou a je zaťažovaný toxínmi z ložísk, ktoré v nej vznikajú. Slezina je z hľadiska detoxikácie veľmi dôležitým orgánom, ktorý ovláda celý rad významných funkcií organizmu. Slezina má najväčšiu aktivitu v neskorom lete.
Ak dôjde v niektorom mieste lymfatického systému k nahromadeniu toxínov (jedovatých látok), pohyb lymfy sa spomalí a začne dochádzať k opuchom. Pokiaľ v lymfatickom systéme vzniknú ložiská, toxíny z nich ho poškodzujú a naviac sa často proti nemu obráti imunitný systém. Vznikajú tak zápaly, ktoré za spoluúčasti iných javov môžu naštartovať vážne problémy napr. zhubné procesy lymfatických tkanív.
Zápaly lymfy môžu vznikať pri rôznych toxických záťažiach. V lymfatickom systéme sa môžu hromadiť akékoľvek látky, pretože k jeho funkcii patrí odvádzať ich z tela von. Prakticky neexistuje chronicky chorý človek, ktorý by nemal ložisko v lymfatickom systéme (zápaly stredného ucha, angíny a pod.) V týchto prípadoch lymfa s nachytanými toxínmi nemôže prejsť uzlinou, ktorá sama chrlí do okolia toxíny. Odtiaľ sa potom tieto jedy rozširujú do celého tela. Upchaté lymfatické uzliny okolo čreva sú príčinou bolestí a porúch v bedrovej časti chrbtice.
Špecifickým problémom blokády lymfy je miesto na prednej a zadnej stane krku, kde je hlboký lymfatický systém hlavy. Pri kumulácii toxínov v týchto miestach (napríklad použitie väčšieho množstva kovu pri oprave zubov) dochádza k zápalom mnohých nervov. Problémy sa prejavujú točením hlavy, stratou rovnováhy, zlou orientáciou v priestore alebo bolesťami krčnej chrbtice. Mechanické poškodenie lymfatických ciest znamená opäť hromadenie toxických látok, opuchy, zápaly, zhoršené dýchanie a únavu.
Ako záťaž sa v lymfatických cievach najčastejšie nachádzajú plesne, chemikálie, zbytky po očkovaní, rádioaktívne látky a ťažké kovy. Jedny z najhorších záťaží sú chrípkové vírusy, z ktorých niektoré sú prispôsobené k tomu, aby prežívali v uzlinách v zmysle porekadla „pod lampou je najväčšia tma“. Zahltenie lymfatických ciev týmito toxickými látkami znamená začiatok problému. Preto u každého organizmu je treba vyčistiť taktiež nervový a lymfatický systém.
LYMFU POŠKODZUJE:
• stres a napätie
• nadmiera ovocia, cukru a mliečnych výrobkov
• nadmiera živočíšnej a pečenej stravy
• zlý stav obličiek
• dlhodobé pôsobenie strachu a stresu!
• nedoliečená (nevyležaná chrípka)
LYMFU POSILŇUJE:
• joga s obrátenými polohami
• pohyb, poskoky na trampolíne
• starostlivosť o črevo
• zeleninové a ovocné šťavy (červená repa a mrkva)
• čaje na čistenie krvi (žihľava, praslička, lipa, šalvia, púpava, dubová kôra)
• reflexné masáže
• manuálne lymfatické masáže
autor článku: Daniela Kellerová, magazinluna