makadamove orechyMakadamia je vždy zelený strom, ktorý dorastá až do dvanástich metrov. Neznesie mínusové teploty, no dá sa pestovať aj v kvetináči, ako okrasný strom. Ak sa zaštepí, môže prvé plody priniesť už po troch rokoch. Plody stromu Makadamia v podstate nie sú pravými orechami. Ide skôr o kôstkovice, ako napríklad gaštany. Sú dosť náročné na pestovanie a zvlášť na spracovanie. Orechy majú jednu z najtvrdších škrupiniek vôbec, ktorá z nich ide ťažko dole. Navyše ich nemôžte jesť surové, je treba ich tepelne ošetriť, aby boli jedlé. Výťažnosť nepoškodených orechov je približne 70%.

Náročnosť pestovania a spracovania z nich spravili najdrahšie orechy. Pochádzajú pôvodne z Austrálie odkiaľ sa rozšírili do sveta. Pomenovanie dostali po vedcovi Johnovi Macadamovi. Austrália si stále drží prvé miesto vo svetovej produkcii. Orechy majú veľmi kvalitné živiny, o čom svedčí aj fakt, že ich olej sa používa v luxusnej kozmetike veľmi frekventovane. Dá sa z nich pripraviť chutné mlieko, alebo krém ochutený kvalitným kakaom či sirupom. Sú bohaté na kyselinu palmitolejovú (omega 7), ktorá dobre vyživuje bunkové membrány, chráni ich a obnovuje. V ich tuku je až 27% tejto kyseliny.

Konzumovanie alebo natieranie makadamového oleja dobre vyživuje pokožku, pleť a nechty. Hojne je zastúpená kyselina Omega 7 aj v rakytníku a jeho oleji. Makadamové orechy dobre podporujú aj kosti, trávenie, tkanivá, imunitu. Majú antiseptické účinky, ukľudňujú nervy a majú priaznivý účinok na kožné ochorenia. Zastúpené sú aj vitamíny B, E, ďalej sodík, draslík, horčík, železo, fosfor, vápnik, selén a ďalšie zložky ako kyselina l-askorbová, bielkoviny a kvalitné mononenasýtené tuky.

Surové sú vraj toxické napr. pre psy, ktorým spôsobujú svalovú paralýzu trvajúcu aj dva dni. Použitie orechov je rôznorodé, hodia sa do kaší, šalátov, jogurtov, ku mäsu, rizota a pod. Ako všetky orechy je ich najlepšie konzumovať v pôvodnom stave, nesolené ani inak upravené.makadamove orechy v supke

Hodnoty na 100 g:

Kalórie (kcal): 718
Tuky: 76 g
Nasýtené tuky: 12 g
Polynenasýtené tuky: 1,5 g
Mononenasýtené tuky: 59 g
Cholesterol: 0 mg

Sodík: 5 mg
Draslík: 368 mg
Sacharidy: 14 g
Vláknina: 9 g
Cukor: 4,6 g
Bielkoviny: 8 g

Vitamín A: 0 IU
Kyselina L-askorbová: 1,2 mg
Vápnik: 85 mg
Železo: 3,7 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,3 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 130 mg


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *