Milovaný alebo nenávidený – tak by sa dal v krátkosti zhrnúť koncept tzv. mäkkých techník. Ako názov napovedá, ide najmä o ošetrenie mäkkých tkanív –kože, podkožia a fascií.
Ako to funguje?
Ak ste už niekedy pripravovali surové mäso, určite si viete vybaviť blanku na povrchu napríklad kuracích pŕs. Bola to tzv. fascia – tenká blana na povrchu svalu, ktorá ho oddeľuje od okolitých tkanív.
Fascie sú veľmi silné a odolné tkanivá, ktoré nie je jednoduché natiahnuť či roztrhnúť. Aby podporovali správnu činnosť pohybovej sústavy, je potrebné, aby po povrchu svalov aj voči podkožiu plynulo kĺzali. To má na svedomí tekutina, ktorá môže za určitých okolností gelifikovať a zmeniť svoje skupenstvo z kvapalného na tuhé (a naopak). Práve zmena skupenstva spôsobuje problémy s pohyblivosťou fascií. Je to síce jemný odpor, ktorý svaly dokážu bez problémov prekonať, no v dlhodobom horizonte môže viesť k bolestiam, funkčným blokádam a obmedzeniam hybnosti.
Ošetrenie mäkkými technikami zahŕňa manuálne odstraňovanie tzv. blokád, ktoré je nie vždy príjemné. Pacienti popisujú ťahanie a štipkanie. Vykonáva sa bez použitia masážneho prípravku a väčšina šikovných masérov zahrnie mäkké techniky aj pred vašu klasickú či relaxačnú masáž – najmä kvôli ich vysokej účinnosti a prekrveniu podkožia. Po ošetrení budete ešte dlho cítiť teplo a uvoľnenie. Väčšinou sa ťažkosti nevracajú tak skoro, ako po klasickej masáži.
S čím môžu mäkké techniky pomôcť?
- časté bolesti hlavy a migrény
- svalové spazmy
- zvýšené svalové napätie
- bolesti chrbtice (najmä funkčné blokády)
- bolesť rúk a nôh
- zle zahojené jazvy
Pozor! Ošetrenia v blízkosti krčnej chrbtice môžu spôsobiť náhle zníženie krvného tlaku, čo u ľudí s prirodzene nižším tlakom môže vyvolať kolaps. Ak cítite počas masáže akúkoľvek nevoľnosť, točenie hlavy alebo zatmenie pred očami, okamžite o tom informujte vášho maséra.
Reflexná masáž
„Hlúpy ten, kto lieči, kde to bolí len,“ –múdrosť známa všetkým fyzioterapeutom, ktorá zjednodušene vysvetľuje princíp reflexných masáží. Nie vždy je totiž problém priamo tam, kde to bolí, resp. problém dokážeme vyriešiť aj pôsobením na iné (nebolestivé) miesta. V prípade reflexnej masáže sa zameriavame na pôsobenie na iných častiach tela, ktoré sú reflexne spojené s problematickým orgánom.
Kedy sa využíva?
Vďaka skutočnosti, že na tele existuje mnoho reflexných zón, nachádza reflexná masáž široké využitie nielen pri bolestivých stavoch, ale aj pri chronických ochoreniach vnútorných orgánov.
- migrény a silné bolesti hlavy
- bolesť končatín
- ochorenia srdca
- dýchacie ochorenia
- problémy so žalúdkom a trávením
- gynekologické ťažkosti
- cievne a reumatické ochorenia
Mimoriadne obľúbená je reflexná masáž chodidiel. Počas nej sa masér zameriava na jednotlivé body na chodidle, do ktorých sa premietajú vnútorné orgány. Tieto body sú s danými orgánmi spojené reflexnými dráhami a sú ideálnym príkladom vzdialeného účinku reflexnej masáže. Prostredníctvom tlaku na konkrétne body chodidla vieme stimulovať napríklad žalúdok, pečeň, srdce či obličky.
Pozor! Uistite sa, že váš terapeut je adekvátne kvalifikovaný na vykonávanie reflexnej masáže a jej aplikáciu konzultujte s lekárom.
Prístrojová masáž
Masáže, kedy namiesto manuálneho pôsobenia terapeuta masíruje prístroj, patria k najkontroverznejším témam v oblasti masáží. Niektorí vyzdvihujú ich multifunkčnosť, jednoduché prevedenie, nenáročnosť a úspornosť. Iní ich zatracujú kvôli nemožnosti individuálneho prístupu k pacientovi a neosobnosti. Obavy, že prístroje kompletne nahradia masérov, však zatiaľ nie sú na mieste.
Ako to funguje?
Existujú viaceré druhy prístrojov: niektoré využívajú pretlak, iné podtlak či vibrácie. V závislosti od charakteru ťažkostí vyberá terapeut, resp. lekár, ktorý druh prístrojovej masáže je vhodný. V niektorých prípadoch sa strieda podtlak a pretlak, čo má pozitívny vplyv na krvnú cirkuláciu. Vibračné prístroje vysielajú vibrácie, ktoré, zjednodušene povedané, môžu svaly uvoľniť alebo nabudiť.
Kedy sa využívajú?
Prístrojové masáže nachádzajú využitie pri poruchách prekrvenia končatín. Často sú indikované pri ischemickej chorobe dolných končatín, v prípade chronických lymfedémov alebo iných opuchov. Vibračné masáže pomôžu regulovať svalové napätie.
Pozor! Vyhnite sa im, ak trpíte kŕčovými žilami, máte podozrenie na výskyty trombov alebo aneuryzmu.
Obľúbené sú vibračné masážne kreslá, podložky či ležadlá, ktoré zväčša spájajú pôsobenie vibrácií a tepla. V tomto prípade je ich účinok do veľkej miery spôsobený placebo efektom a výrobky viac marketingovým ťahom než medicínskou pomôckou.
Urobíte lepšie, ak namiesto investovania do vibračnej podložky (ktorá s masážnym prístrojom nemá veľa spoločného) navštívite fyzioterapeuta, ktorý vám pomôže s cvičením a voľbou vhodnej terapie (masáž, elektroterapia, magnetoterapia…). Aj tu platí, že ľudia radi zarábajú na nevedomosti a dôverčivosti druhých. Buďte obozretní a masáž nechajte vždy na profesionála, resp. profesionálny prístroj (ktorý stojí omnoho, omnoho viac, než masážne kreslo).