mandle, orechyPatria k vysoko ceneným orechom. Môžu za to výživné látky, ktoré sú v nich zastúpené. Svoje miesto majú hlavne ako ozdobné oriešky, no pri tom by sme nemali ostávať. Ich častá konzumácia nám môže priniesť mnoho výhod. tieto orechy rastú na stromoch Mandle obyčajnej. Tak ako iné orechy, rastú tiež v ochrannom obale. Delia sa na sladké a horké mandle. Na konzumáciu sa používajú len sladké, ktoré majú škoricovú drsnú šupku. Horké mandle sa neodporúča konzumovať surové, pretože obsahujú glykozid amygdalín. Amygdalín je známy aj ako vitamín B17, no odborná verejnosť a výskum je vďaka jeho protinádorovému účinku rozdelená na dva tábory. A preto opatrne napríklad aj s marhuľovými jadrami. Žalúdočné kyseliny uvoľnia všetok kyanid a môže prísť k otrave.

U mandlí sa najviac vyzdvihuje ich účinok proti diabetesu (cukrovke) typu II. Rôzne testy na ľuďoch už dokázali, že mandle zvyšujú citlivosť na inzulín a dobre regulujú celkový cukor. Ak máte nábeh na cukrovku, vyskúšajte dlhodobo zaradiť mandle do svojho jedálnička. Stačí hrsť denne. Mandle ľudia poznajú už približne z dôb 2500 rokov pred Kristom. Pôvod majú na Strednom východe, odkiaľ sa rozšírili do sveta. Mandle výborne pomáhajú vstrebávaniu iných živín do tela. Ak vám vadí, že sú tvrdé, namočte ich ďen vopred do vody. Živiny uzamknuté v nich sa uvoľnia a telo ich bude vedieť ešte lepšie spracovať.

Ľudia zvyknú odstraňovať šupku, no to je veľká chyba. Práve šupka obsahuje vzácne živiny a to platí plošne na orechy, ovocie a pod. Tak ako iné orechy aj mandle pôsobia dobre na zníženie tlaku a cholesterolu. Sú bohatým zdrojom polynenasýtených a mononenasýtených mastných kyselín. Obsahujú vitamíny skupiny B, E, ďalej horčík, draslík, vápnik, železo, zinok, meď, fosfor a ďalšie. Ďalej obsahujú foláty, fytonutrienty, riboflavín, bielkoviny a vlákninu. Sú zdrojom prebiotík, čo sú látky ktoré priaznivo podporujú rast probiotických baktérií. Probiotiká sú zas prípravky, obsahujúce baktérie osídliť črevnú sliznicu.

Mandle podporujú aj sexuálne libido. Je to vďaka obsahu aminokyseliny arginín. Ten podporuje krvný obeh a uvoľňuje cievy. Samozrejme ako iné orechy aj mandle majú látky, ktoré pôsobia ukľudňujúco na nervy a v spojení s arginínom je účinok na libido lepší. Obsiahnutému tuku v nich sa nebojte. Mandle zasýtia a zvyšujú vstrebávanie živín. Hlavne ženy sa boja konzumovania orechov vzhľadom na obsah tukov ako čert kríža. Hrsťou orechov denne svojmu telu len prospejete.

Hodnoty na 100 g:mandle1

Kalórie (kcal): 575
Tuky: 49 g
Nasýtené tuky: 3,7 g
Polynenasýtené tuky: 12 g
Mononenasýtené tuky: 31 g

Cholesterol: 0 mg
Sodík: 1 mg
Draslík: 705 mg
Sacharidy: 22 g
Vláknina: 12 g
Cukor: 3,9 g
Bielkoviny: 21 g

Vitamín A: 1 IU
Kyselina L-askorbová: 0 mg
Vápnik: 264 mg
Železo: 3,7 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,1 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 268 mg


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *