Je veľmi obľúbeným ovocím plným zdravia. Svoj pôvod má marhuľa zrejme v Číne. Ľudia ju poznajú už viac ako 2000 rokov. Darí sa jej všade kde je teplo. Pestovať ju možno do nadmorskej výšky asi 600 m. Vydrží mrazy, ale na rast kvalitných plodov nutne potrebuje veľa slnka a tepla. U nás dozrieva skôr na juhu a na severe o pár týždňov neskôr. Marhuľa začína kvitnúť skoro na jar a vtedy jej hrozí, že malé púčiky zmrznú a úroda nebude. Najviac sa marhuľa pestuje v štátoch okolo Stredozemného mora, v Kalifornii a ostatných teplých oblastiach.
Marhule majú veľmi pozitívny účinok na organizmus až na jednu vec. Ich jadierka obsahujú veľa amygdalínu (vitamín B17). Názory na jeho protirakovinové účinky sú rôzne. Okrem tohto kontroverzného vitamínu sú marhule kvalitnou potravou pre telo. Z vitamínov obsahujú A, B, C, E, K, betakarotén a iné. Z minerálov majú veľa draslíka, o niečo menej kremíka, síry, medi, zinku, vápnika, železa, fosforu, mangánu a ďalších minerálov.
Obsah kyseliny listovej je vysoký, naopak kyseliny pantoténovej obsahujú malé množstvo. Marhule dobre podporujú imunitu a ničenie voľných radikálov, čím predchádzajú rakovine. Pomáhajú cievam a srdcu znižovaním cholesterolu. Železom a meďou dobre ovplyvňujú tvorbu krvi a pomáhajú liečiť chudokrvnosť. Vďaka skupine vitamínov B a C podporujú mozog, odstraňujú únavu a dodávajú energiu. Marhule sa radia medzi prírodné antidepresíva.
Vplývajú aj na liečbu astmy, kašľa a zmierňujú alergie. Pomáhajú tráveniu a vyprázdňovaniu. Obsahom kremíka, zinku, betakaroténu a napríklad aj kyseliny pantoténovej zlepšujú kvalitu pokožky. S betakaroténom bojujú aj proti očným chorobám. Sú prevenciou proti Alzheimerovi. Z marhúľ sa dajú vyrábať rôzne džemy, ovocné šaláty, robia sa z nich kompóty, destiláty a výborne chutia aj sušené. Sú dobrým pomocníkom aj pri chudnutí. Jesť ich môže takmer hocikto. Nie sú moc odporúčané tehotným ženám a ani ľuďom, ktorí majú v tele vysoký obsah medi.
Sušené majú vyšší obsah železa. Ale všeobecne platí, že sušené ovocie má veľa koncentrovaných minerálov, vitamínov ale hlavne cukru. Marhule tak ako hrušky nezapíjajte vodou, ináč hrozia hnačky. Po zjedení nepite vodu aspoň hodinu. Z jadier marhúľ sa získava aj kvalitný marhuľový olej, ktorý má vysoký obsah vitamínov A, B, E. Dobre pôsobí na pečen, srdce, pokožku, obnovu buniek a býva súčasťou mnohých krémov.