masaz, terapiaMasáže patria medzi najčastejšie formy mechanoterapie a existuje ich nespočetné množstvo. Vyvíjali sa najprv osamote spolu s jednotlivými kultúrami (napr. thajské), neskôr sa prispôsobovali informačnému pokroku v medicíne či športe. Medzi najznámejšie masáže patrí klasická, relaxačná, športová, reflexná, lymfatická, prístrojová, fasciová, masáž lávovými kameňmi či napríklad tzv. mäkké techniky. V ponuke mnohých salónov môžeme nájsť masáže medové, čokoládové, senzuálne a mnohé ďalšie.

Základ slova pochádza z gréckeho „massein“, čo doslova znamená hnietiť. Masáž vykonáva terapeut (masér, fyzioterapeut – nemýľte si ich!) priamo na tele klienta, najčastejšie rukami (alebo inou pomôckou – lávové kamene).  Nie je výnimkou, že šikovný masér využije v rámci jedného stretnutia techniku viacerých masáží. Vytvorí tak masáž priamo na mieru, ktorá bude mať maximálny efekt.

Aké účinky má vhodne prevedená masáž?

  • Uvoľnenie stuhnutých svalov
  • Tonizácia ochabnutých svalov
  • Vplyv na nervovú sústavu (uvoľní alebo nabudí, podľa druhu a prevedenia masáže)
  • Stimuluje krvný obeh a lymfatický systém (v poslednej dobe sa však objavili štúdie, ktoré pozitívny vplyv masáže na krvný obeh popierajú)
  • Odstránenie odumretých vrstiev kože,
  • Zníženie bolestivosti (v prípade subakútnych a chronických bolestí)
  • Vstrebávanie opuchov

 

Kedy môže pomôcť?

Využitie masáže je aj vďaka toľkým druhom veľmi široké. Dobrú masáž si môžete dopriať kedykoľvek, ak sa cítite uťahaný po celom dni v práci, ak nadmerne zaťažujete určité svalové skupiny alebo ste počas dňa dlho v jednej polohe (sedavé zamestnanie). Takisto môže pomôcť s chronickými bolesťami chrbtice, hlavy, nôh či rúk. Využíva sa aj v prípade ochorení dýchacieho systému, pri reumatických chorobách, rehabilitácii či únave.

Kedy by ste sa masáži mali vyhnúť?

I napriek blahodárnym účinkom masáže môže nastať situácia, kedy by práve tieto mohli viesť k zhoršeniu vášho celkového stavu.  Radíme sem akútne infekčné a horúčkovité ochorenia, zápaly, malátnosť, vyčerpanosť . Ak sa niečo z uvedeného u vás vyskytne, radšej masérovi zavolajte a preobjednajte sa. Je totiž pravdepodobné, že vás (pre jeho dobro a vaše zdravie) odmietne masírovať.

Opatrní buďte aj pri nachladnutí, zvýšenej telesnej teplote a pri bolestiach neznámeho pôvodu.  Čiastočnou kontraindikáciou masáže sú aj kŕčové žily, ochorenia a poranenia kože, zväčšené uzliny, popáleniny, pooperačné stavy, modriny či zlomeniny. V prípade nádorových ochorení sa masáž odporúča zaradiť až po dvoch rokoch od vyliečenia.

Čo urobiť, ak sa chystáte na masáž?

Dohodnite si termín, kedy viete, že už nebudete musieť fyzicky pracovať. Po masáži bývajú svaly väčšinou uvoľnenejšie a môžete byť náchylnejší k vzniku zranení či „seknutia“. Pred masážou aspoň 2 hodiny nejedzte, mohlo by vám prísť nevoľno. Je vhodné sa osprchovať teplou vodou, ktorá zohreje a prekrví. Zistite, či máte možnosť skočiť si do sprchy priamo v salóne, väčšina salónov ráta aj s touto možnosťou a k času masáže je prirátaný aj čas na sprchu. Po sprche nenanášajte na telo žiadne kozmetické prípravky ani krémy.

Absolútne nevhodná je konzumácia alkoholických nápojov a nedostatočná hygiena. Ak sa na niečo liečite, bude rozumné, ak masáž najprv prekonzultujete s lekárom. Môžete sa tak vyhnúť nedorozumeniam, prípadne tomu, že vás masér odmietne namasírovať (viď kontraindikácie).

Klasická masáž

Ak sa povie „masáž“, pravdepodobne si predstavíte túto formu. Jej názov hovorí za všetko – využíva klasické hmaty v poradí, ktoré má za úlohu uvoľniť a zrelaxovať telo i dušu. Odstraňuje únavu, znižuje bolestivosť, no najmä pôsobí upokojujúco na nervový systém. Väčšinou využíva pomalšie hmaty a trvá približne hodinu (v závislosti od toho, čo všetko je masírované). Platí zásada, že pomalšie a jemnejšie hmaty upokojujú. V niektorých prípadoch je možné využiť aj „tvrdšiu“ formu klasickej masáže, ktorá eutonizuje ochabnuté svaly a dodá potrebnú energiu – najmä, ak je vykonávaná v doobedňajších hodinách.  Je vhodná pre široký okruh ľudí, ktorí hľadajú relax a uvoľnenie po náročných dňoch v práci alebo trpia chronickými bolesťami. Dokáže pomôcť s niektorými druhmi bolesti hlavy, chrbtice, rúk či nôh.

Športová masáž

Áno, hádate správne.  Športová masáž sa využíva najmä v športovom prostredí, no môže poslúžiť aj ťažko fyzicky pracujúcim ľuďom. Delí sa na viacero typov v závislosti od jej cieľov a fázy ročného tréningového cyklu. Zaujímavosťou je, že v prípade prípravnej tréningovej masáže dokáže v niektorých prípadoch nahradiť aj tréning, tvrdšie hmaty totiž môžu viesť k tzv. svalovej horúčke. Možno ste podobný pocit zažili aj po dlhšej a výdatnejšej klasickej masáži.

Využitie športovej masáže je hojné aj v prestávkach medzi výkonom, prípadne pred jeho začatím. Tie bývajú spravidla kratšie a tvrdšie. Ak ste rekreačný športovec, nepotrebujete masírovať počas výkonu. Môžete však pouvažovať o zaradení športovej masáže po náročnom tréningu alebo pretekoch, pričom by ste mali dodržať odstup aspoň dve až tri hodiny od záťaže.

Ak vám však ide najmä o odstránenie „stuhnutých nôh“  (nahromadený laktát je iba ukazovateľom, nie dôvodom, pozn.), efektívnejšie a kratšie bude zaradiť niekoľkominútovú fyzickú aktivitu nízkej intenzity (klus, bicyklovanie, plávanie).

Lymfatická masáž – zázrak na počkanie?

Lymfodrenáž je obľúbená najmä medzi ženami, ktoré  jej často pripisujú zázračné účinky. Jej cieľom je pôsobiť na lymfatický systém. Tvoria ho lymfatické uzliny (tie, ktoré sa vám zväčšia, ak „na vás niečo lezie“) a cievy, v ktorých prúdi lymfa. Lymfa je telová tekutina, ktorá má zloženie veľmi podobné krvnej plazme.

Lymfatický systém zohráva dôležitú úlohu v obranyschopnosti človeka. Ak lymfa neprúdi správne (nevracia sa z končatín do uzlín), môže spôsobovať opuchy, poruchy imunitného systému, nepríjemný pocit ťažkých nôh a niektoré zdroje dokonca uvádzajú aj vplyv na psychiku. Samotná masáž je veľmi jemná a vykonáva sa v jednorázovej spodnej bielizni. Počas jej trvania vás môže prekvapiť nutkanie na močenie, no nie je to nič nezvyčajné.

Je určená primárne pre ľudí, ktorí majú problémy s opuchmi alebo majú ťažké zamestnanie. Môže pomôcť s častým výskytom prechladnutí, zlepšiť náladu a odstrániť únavu. Ženy ju vyhľadávajú pre jej údajné účinky na celulitídu. Tu je ale potrebné uvedomiť si, že za celulitídu môže spôsob ukladania tuku v podkoží – a to má len málo spoločného s hromadením vody v tele. V takomto prípade je lepšie staviť na fyzickú aktivitu (ktorá, mimochodom, má takisto pozitívny vplyv na prúdenie lymfy).

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *