Masáže – bowenova, medová, thajská, čokoládová

cokoladova masazThajská masáž

Thajská masáž patrí medzi najznámejšie masážne techniky na svete. Je stará viac než 2500 rokov a spája poznatky starovekej čínskej, indickej a juhoázijskej medicíny. Ak hľadáte masáž, ktorá bude súčasne pôsobiť na vaše telo, myseľ aj dušu – vyskúšajte klasickú thajskú masáž.

Ako prebieha?

Thajská masáž nie je „klasickou“ masážou. Spája totiž prvky masáže, cvičenia jógy, strečingu a manipulačných techník. Terapeut pracuje (podobne ako pri väčšine orientálnych masáží) s energetickými dráhami. V prípade thajskej masáže cieli na tzv. línie, ktoré sa nachádzajú približne 2 cm pod povrchom kože. Tradičná thajská masáž pôsobí nielen na fyzickú stránku organizmu, ale ovplyvňuje aj duševnú pohodu a psychiku klienta. Hĺbkovo pôsobí doslova od hlavy po päty a nevynecháva ani vnútorné orgány. Terapeut bude okrem klasických masážnych hmatov vaše telo rôzne polohovať. Počas celej masáže budete vnímať svoj dych aj svaly, čo podporí celkovú relaxáciu a navodí psychickú pohodu.

Bolí to?

Thajská masáž je často známa ako „tá, kedy po tebe chodia“. Ak ste na poli masáží začiatočníkom, bude vhodné, ak najprv vyskúšate iný druh masáže a k thajskej sa dopracujete postupne. Nie nadarmo sa totiž nazýva aj „kráľovnou masáží“ – treba si ju zaslúžiť. Ak si užívate klasickú tvrdšiu masáž, thajskú masáž môžeme považovať za akúsi nadstavbu – skúste ju, nebudete ľutovať.  Prípadnú miernu bolesť počas masáže vám vynahradí fakt, že podľa review z roku 2017 je použitie tradičnej thajskej masáže spájané s redukciou bolestivosti až po dobu 15 týždňov.

Účinky thajskej masáže

  • zlepšuje prekrvenie
  • zlepšuje pohyblivosť
  • uvoľňuje svaly
  • odstraňuje bolesť
  • posilňuje imunitu
  • odstraňuje únavu
  • posilňuje svaly aj kĺby
  • odstraňuje tráviace ťažkosti spôsobené nesprávnym dýchaním
  • zlepšuje sústredenie
  • upokojuje

Pozor! Vyhnite sa thajskej masáži, ak máte pokročilé štádium osteoporózy, kŕčové žily, poruchy zrážanlivosti krvi alebo kŕčové žily. Nevhodná je aj po operáciách, zraneniach, zlomeninách a v tehotenstve.  Návštevu thajskej masáže zvážte, ak trpíte vysokým krvným tlakom, máte silnú menštruáciu alebo výrazne obmedzenú hybnosť.

Bowenova masáž

Účinná, no stále opradená tajomstvom. V porovnaní s ostatnými masážnymi technikami je ešte v plienkach – vznikla približne pred 60 rokmi v Austrálii. Autorom konceptu nie je ani lekár, ani liečiteľ – ale masér „samouk“.  Dodnes neexistuje jednotná teória, ktorá by ozrejmila, na akom princípe masáž funguje. Jeho metóda však bola natoľko účinná, že Svetová zdravotnícka organizácia ju uznala ako tzv. Bowenovu techniku. Bowenova masáž je často zaraďovaná ako súčasť ošetrenia mäkkých tkanív. Charakteristický je tzv. Bowenov pohyb. Terapeut uchopí kožu a pretiahne kožnú riasu cez konkrétny sval. V tejto pozícii vyvinie slabý tlak a po krátkej dobe sa s rovnakým tlakom po riase skĺzne naspäť.

Kedy sa používa?

Okrem klasických indikácií, akými sú únava, stuhnuté svaly či bolesti hlavy, môžete „Bowena“ absolvovať aj pri poruchách imunity či problémoch s vnútornými orgánmi. Mimoriadne sľubné účinky dosahuje v liečbe nepravidelného menštruačného cyklu a nadmerných prejavov predmenštruačného syndrómu. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú aj liečbu neplodnosti.

Medová masáž

Masáž medom patrí medzi vyhľadávané terapie najmä kvôli sľubovanej detoxikácii organizmu. Namiesto masážneho oleja sa využíva tekutý prírodný med bez prímesí. Špeciálnymi masážnymi zostavami postupne terapeut med vtiera do pokožky, pričom vykonáva klasickú masážnu zostavu. Mnohí  pripisujú medovej masáži detoxikačné účinky. Vďaka svojej konzistencii dokáže med vytvoriť podtlak, ktorý údajne dokáže z tela vyťahovať toxíny. Pre toto tvrdenie však neexistujú vedecké štúdie, ktoré by ho potvrdzovali. Tak či onak, aj bez detoxikácie môže byť medová masáž príjemným a uvoľňujúcim zážitkom. Navyše, med obsahuje mnoho prospešných látok, ktoré rozžiaria a vyživia pokožku celého tela  – je preto obľúbená najmä medzi ženami.

Čokoládová masáž

Konzumácia kvalitnej vysokopercentnej čokolády je spájaná s redukciou stresu, vyplavením hormónu šťastia a priaznivým účinkom na náš mozog.  Skúsili ste už čokoládu aplikovať na telo? Spojenie voňavej teplej čokolády, kvalitného oleja  a príjemného dotyku terapeuta vystrelilo čokoládovú masáž medzi žiadané procedúry.

Ako to funguje?

Kakaové bôby sú známe vďaka vysokému obsahu antioxidantov a ďalších prospešných látok. Kofeín nabudí, olej hydratuje, čokoláda prevonia. Výsledkom je žiarivá a oživená pokožka. Zmes kvalitnej čokolády a kokosového (alebo mandľového) oleja sa môže aplikovať na celé telo, v kozmetických salónoch sú využívané aj čokoládové zábaly na tvár. V kombinácii s masážnymi hmatmi dokáže terapeut okrem kozmetického účinku docieliť aj uvoľnenie stuhnutých svalov a spazmov.

Pozor! Medovej alebo čokoládovej masáži by ste sa mali vyhnúť, ak ste alergickí na med alebo čokoládu. Takisto nie je vhodná pri otvorených zraneniach kože alebo kožných ochoreniach. Pred každou masážou konzultujte svoj zdravotný stav s masérom – predídete tak nedorozumeniam a prípadnému zhoršeniu vášho zdravotného stavu. Vždy majte na pamäti, že masáž môže byť skvelým pomocníkom, v prípade nesprávnej aplikácie však môže aj uškodiť.

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *