masaz lavova, masazeMasáž lávovými kameňmi

Blahodárne účinky tepla a masáže predurčujú lávové kamene ako ideálny spôsob, akým prehriať a prekrviť celé telo. Ak vás navyše zaujíma aj orientálna medicína a meridiány, zbystrite pozornosť.  O lávových kameňoch sa hovorí, že majú mimoriadne silné energetické pole. Podľa starovekých liečiteľov dokážu uvoľniť energetické dráhy v tele a obnoviť plynulé prúdenie energie.

Lávové kamene nielen pekne vyzerajú (sú čierne, hladké a elegantné), ale majú aj vynikajúce tepelné vlastnosti. Dokážu akumulovať obrovské množstvo tepla, ktoré po priložení na telo postupne vyžarujú a prehrievajú tkanivá do hĺbky. Najčastejšie sa využívajú čadičové alebo bazaltové kamene. Ich rozmanitá veľkosť umožňuje použitie na všetkých častiach tela – na krku sa využívajú menšie, na chrbte a krížoch oceníte masívnejšie kusy, ktoré budú vyžarovať teplo dlhšiu dobu.

Ako to prebieha?

Pred použitím je dôležité kamene správne nahriať – váš masér by mal preto vedieť, na aký druh masáže sa objednávate. Požadovaná teplota sa pohybuje v rozmedzí 55 – 65 °C. Ak sa vám zdá, že by ste si radi užili kamene teplejšie, resp. sú pre vás príliš horúce, nebojte sa osloviť vášho maséra. Účinky masáže lávovými kameňmi sú do veľkej miery dané ich schopnosťou nakumulovať teplo. Zlepšujú prekrvenie nielen kože a podkožia, ale aj hlbokých štruktúr organizmu. Lepšie prekrvenie znamená lepšiu cirkuláciu krvi, rýchlejší metabolizmus a urýchlenie hojenia. Zvýšené prekrvenie pretrvá dlhšiu dobu, a preto je táto masáž vynikajúcou voľbou najmä počas chladnejších dní.

Pozor! Po masáži dbajte na dostatočné oblečenie. Prehriate svaly je potrebné držať v teple, aby ste podporili pozitívny účinok masáže. Nepodceňte použitie šálu či čiapky, v zimnom období  majte so sebou aj rukavice. Po masáži si už neplánujte náročnú fyzickú činnosť.

Kedy pomôže?

  • bolesť chrbta
  • bolesti hlavy, krku a šije
  • zimomrivosť, problémy s prekrvením
  • svalové spazmy

Tip pre odvážnych:  informujte sa  u vášho maséra o možnosti kombinovať  masáž lávovými kameňmi s masážou chladivými mramorovými kameňmi. Kombinácia tepla a chladu ešte viac podporí  cirkuláciu krvi a imunitný systém.

Havajská masáž LOMI-LOMI

V blízkosti sopiek ešte chvíľu ostaneme, tento raz sa zameriame na pôvodnú havajskú masáž, ktorá si postupne našla cestu do celého sveta. Masáž lomi-lomi je súčasťou havajskej filozofie HUNA, podľa ktorej všetci hľadáme lásku a harmóniu. Tie má prinášať aj samotná masáž – vášmu terapeutovi by ste preto mali naplno dôverovať, keďže ide o osobnejšiu formu masáže, než pri väčšine klasických techník.

Ako to prebieha?

Masáž lomi-lomi umožňuje celkovú relaxáciu a uvoľnenie organizmu. Masér počas nej využíva nielen ruky, ale aj predlaktia, prípadne lakte. Podľa starovekých havajských liečiteľov sa hmaty vykonávajú v presne stanovenom rytme, ktorý umožňuje pravidelný tok životnej energie. Masáž je dynamická a pohyby maséra môžu niekomu pripomínať morské vlny, čo iba umocňuje exotický zážitok.

Kedy je vhodná?

  • únava organizmu
  • bolesti chrbtice, bolesti hlavy
  • reumatické bolesti
  • zvýšené psychické napätie

Vedeli ste?

Kedysi mala každá bohatšia havajská rodina osobného maséra – maséri  boli zároveň veľmi vážení a mali podobné postavenie ako liečitelia.

Shiatsu

Shiatsu (čítaj: šiacu) sa radí k masážam, ktoré podľa starovekej medicíny pracujú s energetickými dráhami tela. V preklade znamená „tlak prstov“. Pôvodne vznikla pred viac ako 5000 rokmi v Číne, no do dnešnej podoby sa formovala v Japonsku – preto je považovaná za „japonskú masáž“.

Masáž shiatsu využíva dotyk, tlak a prvky strečingu. Ošetrovaný by mal mať oblečený voľný odev, ktorý nebráni pohybu a neobmedzuje svaly ani fascie.

Ako prúdi energia?

Podľa tradičnej teórie existuje 12 dráh energie, tzv. meridiánov. Každý meridián má pozdĺž svojho priebehu body, ktoré dokážu ovplyvniť aj vzdialené miesta – voláme ich akupunktúrne body. Aby celé telo bolo harmonizované a fungovalo ako celok, je potrebné, aby všetky meridiány umožňovali plynulý tok energie.  Pracovné vypätie, stuhnuté svaly či každodenné starosti dokážu „zablokovať“ jednotlivé dráhy. Správnym pôsobením a uvoľnením blokád dokáže terapeut obnoviť tok energie a telo znovu harmonizovať.

Prečo je obľúbená?

Keďže počas jej aplikácie nie je potrebné použitie masážneho oleja ani práca s kožnými riasami (ako napríklad pri mäkkých technikách), môže sa vykonávať aj cez oblečenie. Z tohto dôvodu je často využívanou priamo na pracoviskách – počas 20 minútovej „rýchlovky“ sa vám vráti stratená energia aj pracovná výkonnosť.  Terapeut nepotrebuje ani masérsky stôl – masáž sa totiž vykonáva na podlahe na mäkkej podložke.

Využitie:

  • bolesti hlavy a chrbta
  • únava
  • stuhnuté svalstvo a svalové spazmy
  • menštruačné problémy
  • psychické napätie, úzkosti, nespavosť
  • problémy s vnútornými orgánmi

 

Nezabudnite!

Všetky druhy masáží by ste mali odložiť, ak máte horúčku alebo infekčné ochorenie. Miestnou kontraindikáciou sú aj kŕčové žily, podliatiny alebo porušený povrch kože. Ak ste tehotná, upozornite na túto skutočnosť vášho maséra. Ak trpíte onkologickým ochorením, poraďte sa o využití masáže s vaším ošetrujúcim lekárom.

Prečítajte si aj – Masáže – bowenova, medová, thajská, čokoládová, Mäkké techniky, reflexná a prístrojová masáž, Masáž – oddych pre telo i dušu

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *