Mlieko je tekutina, ktorú produkujú mliečne žľazy samíc cicavcov. Pre mláďatá predstavuje hlavný zdroj výživy skôr než budú schopné tráviť aj inú potravu. Kravské mlieko obsahuje vo svojej plazme proteíny – kazeín, alfa-laktoglobulín, beta-laktoglobulín a bovinný albumín. Je zdrojom laktózy – mliečneho cukru, vápnika, zinku, fosforu, magnézia, vitamínov B1, B2, B6, B12, C, D, E a K. Dnes je konzumácia kravského mlieka častou príčinou vzniku alergie na bielkovinu kravského mlieka aj laktózovej intolerancie.
Alergia na bielkovinu kravského mlieka
Prejavuje sa nadmernou reakciou imunitného systému na bielkovinovú zložku kravského mlieka – kazeín, ktorý až v 80% prípadov vyvoláva vznik alergie už v dojčenskom veku. Imunitný systém človeka reaguje na kravské mlieko ako na niečo, čo mu nie je vlastné, ale cudzie, pretože jeho zloženie je odlišné od zloženia materského mlieka. Organizmus v dôsledku toho začne produkovať protilátky proti bielkovinám kravského mlieka IgE. Hlavne proti kazeínu a laktoglobulínu. Ihneď ako matka prestane dojčiť sa začnú prejavovať prvé príznaky alergie asi 1 – 2 hodiny po vypití mlieka. Príznaky alergie závisia od genetickej predispozície a od toho ako je vyvinutá bariéra sliznice tenkého čreva u dojčaťa. Keď je ešte nevyvinutá, dochádza k väčšiemu prepúšťaniu alergénov. Vtedy vzniká alergická reakcia prejavujúca sa tráviacimi problémami – zvracaním, bolesťami brucha, maloabsorpciou živín a odmietaním príjmu potravy, ale aj dýchacími ťažkosťami, najmä zhoršenou astmou a alergickou nádchou. Spôsobuje aj vznik kožných problémov ako je ekzém a žihľavka.
Laktózova intolerancia
Konzumácia kravského mlieka je v mnohých prípadoch príčinou vzniku laktózovej intolerancie, kedy enzým laktáza nie je schopný v tenkom čreve štiepiť mliečny cukor – laktózu na glukózu a galaktózu. V období dojčenia je tvorba laktázy najvyššia, ale s pribúdajúcim vekom klesá až do takej miery, že laktóza sa stáva nestráviteľnou zložkou. Následne sa v hrubom čreve vytvára kyselina mliečna, oxid uhličitý, vodík a metán, ktoré spôsobujú zvýšené dráždenie črevnej sliznice, čo sa prejavuje hnačkami, kŕčmi a bolesťami brucha v priebehu asi 30 minút po konzumácii mlieka. Pre určenie diagnózy laktózovej intolerancie sa odoberá vzorka z tenkého čreva. Používa sa aj test laktózovej tolerancie, kedy sa u pacienta sledujú hodnoty cukru v krvi po vypití roztoku, ktorý obsahuje laktózu. Medzi moderné neinvazívne metódy patrí dychový test, z ktorého sa zisťujú hodnoty vodíka vydychovaného vzduchu.
Keď máte prejavy laktózovej intolerancie je vhodné konzumovať kyslomliečne výrobky ako acidofilné mlieko či kefír, pretože laktóza v nich sa fermentuje na kyselinu mliečnu, ale klasické mlieko sa piť neodporúča. Do stravy zaraďte bezlaktózové maslá, jogurty, syry a margaríny. Pri tejto intolerancii je prospešné užívanie probiotík.
Pri alergii na bielkovinu kravského mlieka je nevyhnutné, aby ste ho zo svojho jedálnička vylúčili a nahradili inou stravou, ktorá vám doplní chýbajúce výživné látky.
Vhodné náhrady kravského mlieka
Kozie mlieko
Jeho benefitom je ľahká stráviteľnosť, preto sa odporúča ľuďom s alergiou na kravské mlieko. Nájdete v ňom vitamíny A, B1, B12, C, D a E, minerály, vápnik, fosfor, draslík, horčík, meď a mangán. Svojimi protizápalovými účinkami pomáha pri liečbe zápalových ochorení pohybového aparátu –artritíde, ale aj pri ochoreniach dýchacej sústavy, pri astme. Kozie mlieko podporuje celkovú obranyschopnosť organizmu. Tuk kozieho mlieka sa vyznačuje homogénnosťou, čím je ľahšie stráviteľný a nepoškodzuje cievne steny. Predchádza tak vzniku aterosklerotických zmien. Jeho konzumáciou podporíte aj endokrinný systém vďaka obsahu kyseliny kaprilovej a kaprínovej. Zakúpiť si ho môžete ako sušený prášok či tablety. Veľmi kvalitným kozím produktom je kozie kolostrum – mledzivo, ktoré sa získava 12 hodín po pôrode. Obsahuje vysoké množstvo zdraviu prospešných bioaktívnych látok – imunoglobulínov IgE, IgA, IgM, alfa – laktalbumínu s antibakteriálnym účinkom, enzýmov, a laktoferínu, ktorý podporuje tvorbu imunitných buniek. Je zdrojom množstva vitamínov a minerálov.
Rastlinné mlieka
Neobsahujú kazeín ani laktózu, vyznačujú sa ľahkou stráviteľnosťou a sú vhodnou rastlinnou náhradou kravského alebo kozieho mlieka.
Makové mlieko
Vďaka dvojnásobne vyššiemu obsahu vápnika ako má kravské mlieko zvyšuje hustotu kostí a podporuje ich stavbu. Fosfor, mangán, zinok a draslík zlepšujú pohyblivosť celého pohybového aparátu. Vitamín B v makovom mlieku predstavuje zdroj energie a posilňuje kardiovaskulárny systém, pomáha pri neurologických problémoch a liečbe zápalov nervov. Nenasýtene mastné kyseliny, hlavne kyselina linolová a olejová dokážu bojovať proti vzniku aterosklerózy, pretože zabraňujú ukladaniu cholesterolu v cievnych stenách.
Kokosové mlieko
Obsahuje vitamíny B, C, E a K, minerály – vápnik, meď, fosfor, selén, zinok a železo. Je zdrojom bielkovín, sacharidov a tukov. Vďaka obsahu kyseliny laurovej, ktorá má antibakteriálne a antimykotické účinky pomáha kokosový olej pri liečbe infekcií i atopickej dermatitíde. Kyselina pantoténová prispieva ku zvýšenej kvalite vlasov, nechtov a pokožky. Vápnik, zinok a fosfor zvyšujú mineralizáciu kostí, selén účinkuje ako silný antioxidant a železo podporuje tvorbu červených krviniek.
Konopné mlieko
Je vzácne vysokým obsahom vitamínov B1, B2, B3, B6, C a E, vápnika, zinku, jódu, fosforu draslíka a chrómu. Ak trpíte bolesťami kĺbov alebo svalov, konopné mlieko svojimi protizápalovými účinkami zmierňuje tieto príznaky. Jeho antibakteriálne účinky pomáhajú pri zápaloch kože a akné, podporujú rýchlejšie hojenie pooperačných rán a zvyšujú regeneráciu pečene.
Ovsené mlieko
Je bohaté na fosfor, vápnik, draslík a horčík. Tieto minerály zlepšia stavbu kostí a zubov, zlepšia činnosť nervového a srdcovo – cievneho systému. Obsah kremíka v ovsenom mlieku zvyšuje elasticitu a pevnosť ciev a kĺbov. Má významnú schopnosť viazať v tele toxíny, čistí sliznice dýchacej, tráviacej a močovej sústavy a chráni ich pred infekciami. Ovsené mlieko spomaľuje starnutie a prispieva k mladistvému vzhľadu pleti.
Pohánkové mlieko
Nájdete v ňom zinok, vápnik, draslík, železo, fosfor, horčík, vitamíny B1, B2, C a E, vlákninu a hlavne rutín. Rutín je látka, ktorá pri vysokom krvnom tlaku znižuje cievnu priepustnosť a zlepšuje prekrvenie, osvedčil sa pri liečbe kŕčových žíl a hemoroidov. Tento druh mlieka priaznivo ovplyvňuje činnosť pečene, žalúdka, čriev, srdca aj cievneho systému.
Ryžové mlieko
Obsahuje vitamíny skupiny B, mangán, železo, horčík a selén. Je bohatým zdrojom vlákniny zlepšujúcej perilstatiku čriev, čím napomáha lepšiemu tráveniu. Obsah aminokyselín, ktoré si telo nedokáže samo vyrobiť, regeneruje svalovú hmotu, kĺby, chrupavky a väzivá. Aminokyseliny v ryžovom mlieku zvyšujú pevnosť vlasov a nechtov aj kvalitu pleti, ktorá je potom vláčna a pružná.
Zdroje:
imunocare.sk
prealergikov.sk