Melissa officinalis
Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)
Ľudové názvy: melisa, rojovník, lemonka, marulka, meduň, včelník, matočina, dúbravník, citrónová zelina.
Medovka pochádza z východného pobrežia Stredozemného mora a už oddávna sa využíva pre svoje široké liečivé schopnosti. Býva častou súčasťou čajových zmesí a hojne sa využíva i pri výrobe mydla alebo nápojov. Má jemnú citrónovú vôňu. Dnes je súčasťou mnohých domácich bylinných záhrad.
Liečivé účinky:
- na celkové upokojenie nervovej sústavy
- proti nespavosti a vyčerpanosti
- pri bolestiach hlavy
- pri silnej a bolestivej menštruácii
- na znižovanie krvného tlaku
- pri arytmii srdca
- na úpravu funkcie žlčníka
- pri tráviacich ťažkostiach
- proti plynatosti
- zvonka vo forme obkladov na odreniny, opuchliny a vredy
- ako kloktadlo pri zápale mandlí
Nežiadúce účinky: Dosiaľ neboli zistené žiadne nežiadúce účinky. Medovka je vhodná i pre tehotné ženy.
Zber: Pre liečebné účely sa zberajú listy alebo vňať pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia. Neskôr už listy nemajú dostatok liečivých účinkov. Vňať i listy sa sušia v tieni alebo v umelých podmienkach do teploty 35 °C.
Použitie:
Zápar sa pripraví z jednej lyžičky rozdrvenej drogy v pohári vriacej vody. Pije sa 2 až 3 krát denne pred jedlom. Pri problémoch s nespavosťou sa pije pred spaním. Zápar na obklady sa pripraví z jednej lyžice drogy na 100 ml vriacej vody.
Čerstvá šťava extrahovaná z vňate sa používa na natieranie kožných ochorení a pleti.
Extrakt sa vyrobí lúhovaním čerstvej byliny v liehu. Ten sa používa najmä na natieranie pokožky a na masáže.
Macerát je výborným prostriedkom proti nespavosti. Pripraví sa z 30 gramov drogy v 500 ml vody. Vňať lúhujeme 12 hodín. Macerát sa pije pred spaním po malých pohárikoch.
Mrkva obyčajná
Daucus carota
Čeľaď: zelerovité (Apiaceae)
Ľudové názvy: mrkva.
Mrkva je uznávaná kultúrna rastlina, ktorá si našla svoje uplatnenie najmä v kuchyni. Obsahuje veľké množstvo karoténu a betakaroténu. Uprednostňuje sa varená mrkva, pretože účinné látky sa vstrebávajú oveľa ľahšie ako pri surovej forme.
Liečivé účinky:
- na posilňovanie imunitného systému
- pri rekonvalescencii
- pri chorobách pečene a črevných problémoch
- na zlepšenie krvného obehu
- na zlepšenie zraku
- ako prevencia proti šedému zákalu
- pri poruchách trávenia a hnačke u detí
Nežiadúce účinky: Nadmerná konzumácia mrkvy môže spôsobiť sfarbenie pokožky do oranžova a hypervitaminózu A.
Zber: Zberá sa koreň rastliny a používa sa varený alebo čerstvý. Mrkvu je možné i sušiť v umelých podmienkach a uchovať pre neskoršie použitie. Na liečebné účely sa zberajú taktiež plody z voľne rastúcich rastlín. Plody sa vymlátia z dozrievajúcich okolíkov a následne sa v tenkej vrstve dosušia.
Použitie:
Čerstvý a varený koreň sa konzumuje pri všetkých spomenutých ťažkostiach. Na detskú hnačku sa používa vývar z koreňa. Čerstvý sa najčastejšie konzumuje nastrúhaný a ochutený medom a citrónom.
Zápar z plodov sa pripraví z jednej lyžičky sušenej drogy a pohára horúcej vody. Je najúčinnejší pri zápale močových ciest a tráviacich problémoch.
Nátržník husí
Potentilla anserina
Čeľaď: ružovité (Rosaceae)
Ľudové názvy: mochna husia, mochna lesklá, strieborník, husie mydlo, husia nôžka, odolen, námožníček, husička, kačička, husie kvietko, návesníček.
Nátržník je obľúbenou liečivou bylinou i zeleninou. Rovnako obľúbený však nie je u poľnohospodárov, pre ktorých predstavuje rýchlo sa množiacu a ťažko odstrániteľnú burinu.
Liečivé účinky:
- na uvoľnenie kŕčov hladkého svalstva
- tlmí rôzne druhy bolestí
- pri vnútornom i vonkajšom krvácaní
- pri hnačke
- na opuchy a pomliaždeniny
- ako kloktadlo pri bolestiach v ústnej dutine a paradentóze
- pri bolestivej menštruácii
Nežiadúce účinky: Nátržník nie je vhodný pre deti, tehotné a kojace ženy a u pacientov s chronickou hnačkou a črevnými problémami. U niektorých ľudí sa môže prejaviť precitlivenosť na rastlinu.
Zber: Zväčša sa zberá vňať a listy. V niektorých prípadoch sa dá využiť aj podzemok. Vňať a listy sa sušia v tieni prevzdušneného priestoru alebo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 40 °C.
Použitie:
Zápar je vhodný na všetky spomenuté ťažkosti a pije sa 2 až 3 krát denne. Pripraví sa z dvoch lyžičiek drogy v pohári horúcej vody.
Odvar sa pripraví krátkym varením jednej lyžičky sušenej drogy v pohári vody alebo mlieka. Dávkovanie je rovnaké ako u záparu.
Prášok sa užíva po štipkách 2 až 3 krát denne. Po konzumácii sa dostatočne zapíja vodou alebo čajom.