Močový mechúr je uložený v panve, chránený pevnými panvovými kosťami. Ústia doň močovody, ktoré vedú moč vytvorený obličkami. Pri naplnení močového mechúra pocítime nutkanie na močenie. To, aby nás neprekvapilo v nevhodnej chvíli a nespôsobilo trapas, zabezpečuje naša nervová sústava v spolupráci so systémom močových zvieračov a svalov panvového dna, ktoré zabraňujú nechcenému úniku moču. Keď sme v bezpečí toalety a nastala správna chvíľa na močenie, nervová sústava “deaktivuje” tieto svalové skupiny a dá povel hladnej svalovine močového mechúra – tzv. detrusorom, aby došlo k vypudeniu moču. Močový mechúr spolu s močovou rúrou sú vystlané špeciálnou výstelkou – tzv. urotelom, ktorý je náchylný na vznik zápalov, ktoré mnohí poznáme už aj z vlastnej skúsenosti.
U žien predstavujú zápaly močových ciest až 25 percent všetkých infekcií, u mužov sú zriedkavejšie, keďže ich močová rúra je dlhšia a tak baktérie spôsobujúce zápal musia prekonať dlhšiu cestu do močového mechúra. Viac ako polovica žien počas svojho zápal močových ciest, pričom v mnohých prípadoch ide o opakované zápaly. Keďže metódou voľby v liečbe týchto infekcií sú antibiotiká, mnohé bakteriálne kmene sa stávajú na ne rezistentnými. Je preto viac ako vhodné doplniť konvenčné liečebné postupmi aj terapeutickými metódami alternatívnej medicíny.
Alternatívne postupy v boji so zápalmi močových ciest
Nezanedbávajte pitný režim – dostatok tekutín počas dňa vaše telo premení na moč, ktorý potom doslova odplaví škodlivé baktérie z močových ciest. Zvoľte čistú vodu, bylinkové čaje – nezabudnite na populárny urologický čaj a brusnicový džús. Podľa niektorých štúdií brusnicový džús znižuje počet infekcií močových ciest v priebehu 12 mesiacov, je teda mimoriadne efektívny najmä v prevencii opakovaných zápalov. Produkty s extraktom z brusníc bránia prichyteniu sa a rastu baktérií na sliznici močových ciest. Účinkujú aj na najčastejšie pôvodcu týchto zápalov Escherichiu coli.
Účinnou zložkou stravy je aj cesnak. Alkaloid allicín, ktorý obsahuje, má celú spektrum antimikrobiálnych vlastností, vrátane schopnosti eliminovať multirezistentné kmene baktérie E.coli. Allicín účinkuje aj proti mykotickým infekciám spôsobených kvasinkou Candida albigans.
Najnovšia štúdia publikovaná vo vedeckom magazíne Phytotherapy Research potvrdzuje antimikrobiálne, antimykotické a antivírusové účinky klinčekového oleja. Tento olej bohatý na vzácne silice má aj protizápalové vlastnosti a pomáha uvoľňovať bolesť. Odporúčané sú dvojtýždňové kúry, pri ktorých sa tento olej konzumuje, ideálne pod vedením fytoterapeuta alebo nutričného poradcu.
Podobné vlastnosti má aj olej extrahovaný z myrhy – modrozelenej exotickej živice. Už po stáročia ho ľudstvo používa na liečbu rán a prevenciu infekcií. Prikladá sa na postihnuté miesto na studenom alebo nahriatom obväze, alebo sa vtiera do pokožky. Ak sa odhodláte použiť tento olej na liečbu zápalov močových ciest, dôsledne si vyberte len čistý, kvalitný a prírodný produkt. Taktiež odporúčame počas terapie konzultovať odborníka.
V poslednej dobe na poli alternatívnej medicíny vstupuje do popredia oreganový olej, a to najmä vďaka jeho mimoriadne antibakteriálnej aktivite, ktorá sa vyrovná aj sile bežne predpisovaných antibiotík, dokonca podľa niektorých výskumov je ešte silnejšia! Navyše, nie sú preukázané žiadne nežiadúce účinky užívania oreganového oleja, ani vznik naň rezistnených mikroorganizmov. Odporúčame skúsiť oreganový olej na vnútorné použitie, ideálne zmiešaný s vodou alebo kokosovým olejom. Táto kúra by mala trvať najviac dva týždne.