muskatovy orechVýborne dochutí rôzne typy jedál, no dokáže pôsobiť aj negatívne. Používa sa v malom množstve, pretože vo vyšších dávkach je priam toxický. Narábajte preto s ním opatrne. Muškátový orech je vnútorná čas semena ozdobného stromu Muškátovníka pravého (Myristica fragrans). Používa sa len ako dochucovacie korenie, nie ako hlavné. Už v starej Číne či Indii sa orech používal na rôzne ťažkosti spojené s trávením, pečeňou a kožou. Jeho chuť nie je nijak špecifická, môže byť do sladká, horká, alebo pikantná. Z Muškátovníka sa používa ako korenie, orech aj kvet.

Strom dorastá do približne 13. metrov a pestuje sa v teplom podnebí. Z Indonézie pochádza skoro 75% svetovej produkcie, nasleduje Grenada 20% a zvyšok je Karibik, Malajzia a pod. Už ako bolo vyššie spomínané, muškátový orech má priaznivé účinky na organizmus. Dobre podporuje trávenie a to aj pravidelné vyprádzňovanie, pôsobí proti plynatosti, upokojuje nervy, pôsobí proti migréne a nespavosti, uvoľňuje hlieny a dýchacie cesty. Ak sa chystáte variť romantickú večeru, môžte skúsiť pridať štipku nastrúhaného orecha do jedla, pretože pôsobí aj ako afrodiziakum.

Tak ako orech má spomínané účinky aj kvet. Kedže dobre pôsobí proti kožným a pečeňovým problémom, dá sa použiť aj zvonka ako zábal na kožné problémy. Ak má človek kožný problém, väčšinou je to problém aj pečene. Všade kde ho používate, ho pridávajte opatrne. Najlepšie len na špičku noža. Odporúčané maximálne použitie je zhruba pol kávovej lyžičky. Pri vyšších dávkach pôsobí ako narkotikum.

Ľudia ho ako narkotikum použijú skôr zo zvedavosti, pretože pôsobí viac neželaných stavov ako opojenia. Po zistení účinkov na vlastnej osobe, zvyknú s experimentovaním skončiť. Môže vyvolávať, úzkosť, nespavosť, zrýchlený tep, malátnosť, pocit eufórie, neznášanlivosť prítomnosti iných osôb a rôzne psychické poruchy. Označuje sa aj ako najlacnejšia a najdostupnejšia droga. Obsahuje minerály, vitamíny, nasýtené tuky, kyseliny omega 3 a 6 a iné živiny. No vzhľadom na množstvo jeho denného použitia je to vlastne nepodstatné.

Hodnoty na 100 g:muškátový orech1

Kalórie (kcal): 524
Tuky: 36 g
Nasýtené tuky: 26 g
Polynenasýtené tuky: 0,4 g
Mononenasýtené tuky: 3,2 g
Cholesterol: 0 mg

Sodík: 16 mg
Draslík: 350 mg
Sacharidy: 49 g
Vláknina :21 g
Cukor: 28 g
Bielkoviny: 6 g

Vitamín A: 102 IU
Kyselina L-askorbová: 3 mg
Vápnik: 184 mg
Železo: 3 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,2 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 183 mg


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *