Calendula officinalis
Čeľaď: astrovité (Asteraceae)
Ľudové názvy: kalendula, mesiačik, nahátka liečivá, slniečko, krusíček.
Nechtík lekársky je nenáročná rastlina, ktorá sa s obľubou pestuje v domácich záhradkách a záhonoch. Zaujímavosťou je, že sa využíva i v gastronómii ako náhrada drahého šafránu či ako farbivo pri výrobe mnohých potravín. Podľa starých legiend sa hovorí, že ak vstúpi panna boso do záhonu nechtíku, dokáže porozumieť reči vtákov.
Liečivé účinky:
- pri chorobách žlčníka a pečene
- pri bolestivej menštruácii
- proti bolestiam a kŕčom v tráviacej sústave
- proti bolestiam kĺbov a svalov
- na hnisavé rany a vredy
- pri zápalových ochoreniach pokožky a v ústnej dutine
- na podporu imunitného systému
- na prečistenie krvi
- ako prevencia proti rakovine
- na zníženie vysokého krvného tlaku
Nežiadúce účinky: Pri užívaní nechtíku je u precitlivených jedincov možná alergická reakcia. Vzhľadom k tomu, že dosiaľ nebola určená bezpečnosť počas tehotenstva, neodporúča sa nechtík ani gravidným ženám.
Zber: Na liečivé účely sa zberajú najmä okvetné lístky v čase plného kvitnutia. V niektorých prípadoch sa využívajú aj celé hlavy kvetov. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 35 °C.
Použitie:
Zápar sa pripraví z dvoch lyžičiek sušenej drogy v pol litri horúcej vody. Je výborný proti bolesti a problémoch so žlčníkom a pečeňou. Môže sa taktiež využívať ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny.
Odvar sa používa prevažne zvonka na problematickú pokožku a rôzne druhy poranení a vredov. Pripraví sa v pomere jednej lyžičky drogy v pohári vody. Zmes sa prevarí a po vychladnutí sa prikladá na postihnuté miesta.
Tinktúra sa užíva vnútorne po kvapkách. Vyrobí sa v 200 ml 50 percentného liehu, do ktorého sa pridá jedna lyžička čerstvých alebo sušených kvetov.
Čerstvá šťava sa používa na všetky spomínané zdravotné problémy. Užíva sa jedna lyžica denne vždy s vodou.
Orech kráľovský
Juglans regia
Čeľaď: orechovité (Juglandaceae)
Ľudové názvy: orech vlašský, vlašák.
Orech kráľovský sa uplatnil v liečiteľstve i v kulinárstve. Pach z listov odpudzuje hmyz, preto sa odvarom natierajú poľnohospodárske zvieratá v chlievoch. Zo zelených častí oplodia je možné vyrobiť gaštanovú farbu na vlasy.
Liečivé účinky:
- zvonka na ochorenia kože, najmä pri ekzémoch, popáleninách a vredoch
- proti lupinám a vypadávaniu vlasov
- na výplachy ústnej dutiny pri vriedkoch
- proti zápalu hrdla
- na kúpele pri hemoroidoch
- proti zápalu pošvy
- vnútorne proti hnačke
- na zastavenie krvácania
- na znižovanie cukru v krvi
Nežiadúce účinky: Orech môže vyvolať alergickú reakciu. Pri prekročení odporúčanej dávky sa môžu vyskytnúť vyrážky alebo nevoľnosť. Kvôli možným alergickým reakciám nie je vhodný ani počas tehotenstva a kojenia.
Zber: Zberajú sa mladé listy stromov a pred dozretím plodov i zelené oplodia. Sušia sa rýchlo pri teplote viac ako 40 °C. V prípade, že oplodia alebo listy zhnednú z dôvodu nesprávneho sušenia, strácajú svoju liečivú silu.
Použitie:
Zápar sa využíva vnútorne. Pri silnejšej koncentrácii sa používa i zvonka. Tri lyžičky posekanej drogy sa zalejú dvomi pohármi horúcej vody. Po 10 minútovom lúhovaní zápar precedíme. Pije sa podľa potreby.
Žalúdočný extrakt sa pripraví z 200 gramov drogy a 30 gramov rozdrvených mandlí. Zmes sa zaleje 1 litrom alkoholu a lúhuje sa po dobu troch týždňov. Po prefiltrovaní sa pije po malom poháriku ráno ako prostriedok na zlepšenie trávenia.
Ostružina černicová
Rubus fruticosus
Čeľaď: ružovité (Rosaceae)
Ľudové názvy: ostružiník, ožina, černica, čierna malina.
Ostružina sa pestuje ako okrasný ker a zároveň i ako úžitková rastlina pre svoje chutné plody, ktoré sú veľmi obľúbenou potravinou. Má široké využitie v kuchyni. Najobľúbenejšia je však v cukrárstve. Je častou súčasťou rôznych čajových zmesí.
Liečivé účinky:
- pôsobí protizápalovo
- na choroby tráviacej sústavy
- pri zápaloch ústnej dutiny
- na zápaly horných dýchacích ciest
- pri kožných ochoreniach a ranách
- proti kašľu
Nežiadúce účinky: Pri dodržaní odporúčaných dávok neboli zaznamenané žiadne nežiadúce účinky.
Zber: Pre liečebné účely sa zberajú mladé listy a dozreté plody. Listy sa sušia pri maximálnej teplote 40 °C.
Použitie:
Zápar sa pije ako liečivý čaj a je veľmi obľúbený pre svoju príjemnú vôňu a chuť. Môžeme ho použiť i zvonka vo forme obkladov na kožné problémy a ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny. Pripravíme ho z dvoch lyžičiek drogy v jednom pohári vody.
Čerstvé plody sú veľmi chutným ovocím. Môžeme ich použiť i v kuchyni, najmä v koláčoch a džemoch. Obľúbené sú i čerstvé šťavy.