oblicky, oblickova kuraČAS OČISTY OBLIČIEK A MOČOVÝCH CIEST

Obličky a močový mechúr sú najviac stresované v zime. Január a február sú preto najvhodnejšie mesiace k ich očiste.

Obličky filtrujú z krvi vodu, do ktorej prepúšťajú odpadové produkty látkovej premeny a riadia hospodárstvo s minerálmi. Močový mechúr plní funkciu rezervoáru pre vylúčený moč. Obličky disponujú dvojitým druhom energie. Prvý je dedičný, získaný pri narodení dieťaťa. Táto životodarná energia (čchi) určuje vrodenú konštitúciu a silu osobnosti.

Ďalší druh energie je výťažkom, esencií prijímanou z potravy a obličkám ju prináša krv. Obličky energeticky plnia pečeň, močový mechúr a potom žlčník. Činnosť obličiek s postupujúcim vekom slabne. Obličky väčšinou nebolia, ale ich nedostatočná činnosť spôsobuje celý rad zdravotných problémov.
Na dobrej funkcii obličiek sú závislé aj iné orgány– napr. lymfa, ďalej obličky prispievajú k zaisteniu rovnováhy pH v krvi. Vylučujú splodiny látkovej výmeny (soli) a riadia objem tekutín (po väčšom alkoholovom opojení si narušíme vodné a minerálové hospodárstvo na 1 mesiac!).

Stav obličiek sa odráža na koreni jazyka, na tvári je miesto obličiek na čele a pod očami. V ústnej dutine sú obličky a močový mechúr prepojené s jednotkou a dvojkou. Zo zmyslových orgánov patria pod ľadviny uši.
Súvisiace orgány okruhu obličiek:
Močový mechúr, močová trubica, obličková panvička, vaječníky, vajcovody, maternica, prostata, vlasová a fúzová cibuľka, zuby, podkožie, miecha, čelová kosť, kostičky stredného ucha, kosti, kĺby, štítna žľaza, ušný boltec.

Príznaky poruchy tohto okruhu:
Sucho v nose, šumenie a pískanie v ušiach, zástava močenia, časté močenie v noci, gynekologický výtok, opuchy členkov a tváre, poruchy menštruácie, bolestivá menštruácia, impotencia, predčasná ejakulácia, časté angíny, poruchy sluchu, zápaly nervov – medzirebrového, sedacieho, bolesti triesel, slabé, lámavé kosti, nízka koncentrácia – zlá schopnosť zapamätať si, malé tenké uši, kývanie zubov, odhaľovanie krčkov, pleseň medzi 4. prstom na nohe a malíčkom, bolesti kolien, problémy v podkolení, kožné zmeny pozdĺž meridiánu.

Obličkový okruh je v našej civilizácii jedným z najviac zaťažených orgánov ložiskami. Stretneme sa v nich s hlienom z nadbytku mliečnych výrobkov, s purínmi z mäsa i soľami z kyseliny močovej. Ložiská z obličiek dráždia ostatnú časť močového mechúra, bývajú aj príčinou bolestí okolo pupka.

Obličky ovládajú aj pohlavné ústrojenstvo. U mužov sa nikdy nemôže objaviť adenóm prostaty, u žien myóm v maternici, pokiaľ neexistuje ložisko v materskom orgáne – obličkách. Tiež ovládajú všetky kĺby, obzvlášť kolená a preto detoxikácia kĺbov znamená predovšetkým vyčistiť obličky od ložísk a voľných toxínov.

Ďalším dôležitým orgánom pod kontrolou obličiek sú kosti – osteoporóza a iné potiaže kostí majú svoj pôvod v obličkách. Padanie vlasov je rovnako ako osteoporóza vyvolané autoimunitnou reakciou organizmu (sám seba ničí), ale pôvod je v obličkovej záťaži.

Z oblasti psychiky obličky najviac poškodzuje úzkosť. Vplyv stresu a úzkosti je ale obojsmerný. Oslabené obličky samy prispievajú k vzniku úzkostných stavov a následný stres a úzkosť sú naopak veľmi škodlivým momentom pre činnosť obličiek.

Obličky ovládajú protiplesňovú imunitu, ktorej centrum sa nachádza v časti mozgu s názvom corpus striatum. Výskytom nadmerného stresu dochádza k poškodeniu striata, k vytvoreniu ložiska, ktoré potom dráždi nervové tkanivo a vytvára úzkosť, aj keď prvotné ložisko zaniklo. Preto je pri vyčistení obličiek veľmi potrebná aj detoxikácia mozgu.

OBLIČKY POŠKODZUJE:oblicka
· Chlad
· chybný pitný režim
· strach a úzkosť
· zlé dýchanie
· veľká konzumácia živočíšnych bielkovín
· soľ, cukor, chemikálie, korenie
· alkohol, nadmiera tekutín
· väčšie množstvo ovocia
· nadmerné množstvo soli
· sladkosti, drogy, káva

OBLIČKY POSILŇUJE:
· striedavé teplo sauny
· zelený čaj, bylinný ľadvinový čaj
· praslička, vres, brezové lístie, zlatobyľ
· petržlen, pšenica, špalda
· morská soľ v kúpeli

OBLIČKY A MOČOVÉ CESTY Z HĽADISKA DETOXIKAČNEJ MEDICÍNY

V mesiacoch január a február sú podľa tradičnej čínskej medicíny v aktivite obličky a močové cesty. V tomto čase sa skryté záťaže okruhu obličiek zväčša ozývajú prostredníctvom svojich kľúčových orgánov. Je to aj vhodný čas na och dôkladnú očistu.

V detoxikačných centrách sa na preventívnu očistu ponúka kombinácia cielených preparátov, ktoré majú synergický efekt.

A.príklad preventívnej detoxikácie:
1.dávka: Deuron. UrinoHelp, UrinoDren
2.dávka: Biosalz, Yeast mix, GynoDren (ženy), ProstaHelp (muži).

B.pri problémoch s okruhom obličiek využívame najmä tieto preparáty:
Deuron, UrinoHelp, UrinoDren, No Degen, Angin, Streson, No Bacter, Vegeton, Vertebra, JointHelp, Biosalz, ArtiDren, NeuroDren, GynoDren, Regular, Yeast mix, Candid, Fluorex, MenoHelp a ďalšie podľa výsledkov EAV merania.

Priebeh dráhy obličiek: začína malíčkom nohy a postupuje šikmo stredom možnej klenby, okolo vnútorného kotníka smerom hore vnútornou stranou lýtka, cez zákolenie a stehná, postupuje chrbticou, spája sa s obličkami a potom aj s močovým mechúrom. Jej priama dráha vystupuje z obličiek hore, preniká do pečene a do bránice, pokračuje do pľúc, postupuje pozdĺž hrdla a zviera koreň jazyka. Jej ďalšia vetva vychádza z pľúc, spojnicou vedie do srdca a zhromažďuje sa v strede hrude.

Priebeh dráhy močového mechúra: najdlhšia a veľmi komplikovaná dráha, začína u vnútorného kútika oka, stúpa hore cez čelo na temeno, kde sú taktiež odbočky, vedúce do ucha a do mozgu. Odtiaľ sa spúšťa dolu, na šijovom svale sa vetví do dvoch ramien. Vnútorné rameno približne kopíruje chrbticu až ku krížovej kosti. V oblasti pásu sa spája s obličkami a močovým mechúrom. Od pásu pokračuje ďalšia vetva ku kostrči cez sedací sval sa norí na zadnú stranu stehna a jeho stredom klesá až do jamky za kolenom. Vonkajšie rameno pokračuje od šije cez vnútorný okraj lopatky až na kríže, ďalej postupuje cez sedací sval okolo čelného kĺbu až do jamky za kolenom. Tu sa obe ramená spájajú a vedú stredom zadnej strany lýtka a bočnou stranou okolo členka až na vonkajšej strany päty, po vonkajšej strane chodidla nechtu k malíčku, kde končí.

Detoxikačné reakcie pri očiste: bolesti a zmeny kdekoľvek v priebehu dráhy, najmä však tlak a bolesti v oblasti obličiek, bolesti a zdurenie mandlí, bolesti kĺbov a kostí, gynekologický výtok, nechutenstvo, časté močenie, bolesti zubov, bolesti uší, kožné zmeny na čele, pocity chladu v končatinách, bolesti v oblasti chrbtice.

Podpora očistných reakcií okruhu ľadvín a močového mechúra:

· teplý kúpeľ v odvare: 25 g chaluha bublinatá, 25 g badyán, 50 g kontryhel, 50 g dubová kôra, 25 g rozmarín
· pitie ľadvinového čaju napr. Chanca Piedra, Riňosan
· olejové masáže
· brusnicové produkty
· vylúčenie červeného mäsa, sladkých nápojov
· výrazné obmedzenie soli
· kožné plesne likviduje kúpeľ v octovej vode
· pitie borievkovej šťavy, čaj z borievok, borievkové produkty
· protireumatický čaj: rovnaký diel túžobníka, lipového kvetu, vňati prasličky, vňati materinej dúšky, piť najlepšie 4krát denne nálevu
· kúpeľ nôh v odvare zo senných kvetov (prasličky)
· byliny: zlatobyľ obyčajná, žihľava dvojdomá, petržlen záhradný, lipa malolistá, ihlica tŕnistá, vres obyčajný, zemedym lekársky, pastierska kapsička, žerucha, medovka lekárska, breza bielokôrá
· obličkový čaj pána Janču: zlatobyľ, praslička, stavikrv pieprný a stavikrv vtáčí, rdesno vtáčie (truskavec) a rdesno blšník 3:1:1:1
· konzumácia tekvicových semiačok
· povzbudenie energie ľadvín: v stoji mierne rozkročenom trieť dlane o seba, trieť všetky prsty, pri nádychu položiť teplé ruky na ľadviny, výdych s roztiahnutými rukami, opakovať 3krát.

MALÁ ŠKOLA DETOXIKÁCIE: OBLIČKY A ICH VPLYV NA ORGANIZMUS

Obličky sú podľa TČM materským orgánom pre močové cesty, kosti, kĺby, vlasy a tiež ženské a mužské pohlavné orgány vrátane prostaty. Skryté zaťaženie obličiek sa najčastejšie prejavuje poruchou činnosti alebo zdravotnými problémami v týchto orgánoch

Obličky sú najčastejšie zaťaženým orgánom infekčnými ložiskami. Ložiská v obličkách vytvárajú takmer akékoľvek potraviny, takže sa v nich stretávame s hlienom z nadbytku múky, mlieka a mliečnych výrobkov, z purínov z mäsa, oxalátov, soľami kyseliny močovej a ďalšími biogénnymi soľami vrátane kuchynskej soli. Všetky tieto látky dávajú zelenú vzniku infekčných ložísk v obličkách, ktoré sa potom ďalej šíria do podriadených orgánov. Adenóm prostaty či zápal vaječníkov sa nikdy nemôže vytvoriť, pokiaľ nie sú v nich vytvorené infekčné ložiská. A ložisko v podriadených orgánoch sa nikdy nevytvorí, ak neexistuje v materskom orgáne – obličkách.

Toxické zaťaženie obličiek toxínmi zo životného prostredia či vnútornými toxínmi vrátane metabolitov a tiež infekčnými ložiskami však ešte neznamená ich ochorenie. Je preto potrebné rozlišovať zhoršenie funkcie vplyvom toxínov od vlastnej choroby, teda zápalu. Nakoľko sú obličky životne dôležitým orgánom pre telo, posúvajú symptómy svojho zaťaženia do nižších poschodí močového traktu – močovej trubice a mechúra. Z tohto dôvodu pri očiste obličiek vždy zároveň detoxikujme aj močovody a mechúr. Ak sú však naše obličky zaťažené stresom alebo inými emocionálnymi blokmi – môže to ich očistu značne skomplikovať. Preto pri ich dôkladnej očiste musíme myslieť aj na tento faktor, najmä ak sa aj po očistných kúrach stav obličiek a močových ciest a ich toxické zaťaženie nezmení.

OBLIČKY A KĹBY, KOSTI, CHRBTICA
Obličky ovládajú tiež všetky kĺby, predovšetkým však kolená. Pri poškodení činnosti obličiek sa hromadia soli v kĺboch, následne dochádza k vzniku ložísk. Ložiská v kĺboch sú problematická záležitosť, ktorá vyžaduje dôkladnú očistu kĺbového ústrojenstva od infekčných ložísk a tiež nánosov biogénnych solí.
Ďalším orgánom pod kontrolou obličiek sú kosti – kostná dreň a vlastné tkanivo kostí. Osteoporóza a iné problémy kostí teda opäť súvisia s ložiskom v obličkách. Tie rovnakým spôsobom ovplyvňujú aj chrbticu ako celok. Významným miestom pre vplyv obličiek v rámci chrbtice je prechod medzi hrudnou a bedrovou oblasťou a tiež sakroilikálny kĺb a kostrč. Preto pri zdravotných problémoch s pohybovým aparátom a chrbticou a ich riešením, musíme myslieť aj na vplyv obličiek a pri očistných kúrach zameraných na kosti, kĺby, pohybové ústrojenstvo nesmieme zabudnúť ani na dôkladnú očistu tohto príčinného orgánu.

OBLIČKY A ISCHIAS
Vplyv obličiek zasahuje aj do nervového systému. Veľmi často trpí existenciou ložiska v obličkách sedací nerv. Často sa stretávame s jeho dráždením a zápalmi, tzv. ischias, ktorý prebieha po zadnej strane stehna až do prstov nohy, alebo tzv. lampasom cez bedrový kĺb, koleno, členok až do palca dolnej končatiny. Obličky podľa TČM – tradičnej čínskej medicíny ovládajú z nervového ústrojenstva najmä miechu. Zaťaženie miechy a miechového nervstva sa môže prejavovať veľmi rôzne, cez bolesti chrbtice, dráždenie či kŕče vnútorných orgánov bez zjavnej príčiny, problémy s inerváciou svalov – až po sklerózu multiplex. Tieto problémy sa však budú neustále vracať napriek klasickej liečbe vtedy, ak nevyriešime očistou od infekčných ložísk obličky a tiež celkovo a dôkladne nervový systém ako taký.

OBLIČKY A VLASY
Vo vlasoch, ako je známe, sa toxíny usadzujú vo zvýšenej miere. Pokiaľ ložisko vo vlasových korienkoch vyvolá napríklad autoimunitnú reakciu, stretneme sa s masívnym vypadávaním vlasov. Na vlasový korienok má však vplyv aj hormonálna oblasť, predovšetkým hypofýza. Obličky však rozhodujú najmä o kvalite vlasov, ku ktorej ale v nemalej miere prispieva imunitný systém, hormonálny systém a minerálové a vitamínové hospodárstvo. Pri problémoch s vypadávaním vlasov preto musíme komplexne riešiť dôkladnou očistou všetky spomínané orgány a systémy, vrátane obličiek.

OBLIČKY, ÚZKOSŤ A STRES
Z emocionálneho hľadiska sú obličky zodpovedné za úzkosť – v podobe ťažko definovateľnej úzkosti alebo úzkosti prechádzajúcej do fóbie v podobe nutkavých myšlienok. Ide o úzkosť líšiacu sa od úzkosti spôsobovanej inými orgánmi (úzkosť spojená so starosťami – okruh sleziny, úzkosť spojená so strachom zo smrti či o najbližších – srdce).

Pri očiste obličiek myslíme aj na to, že vplyv úzkosti a stresu je obojsmerný. Obličky samy prispievajú k objaveniu sa úzkostných symptómov a naopak úzkosť a stres sú značne škodlivým faktorom pre ich činnosť. Stresom sa zahusťuje hlien dostávajúci sa do obličiek a prispieva tak významnou mierou k tvorbe ložísk. Preto ak chceme obličky dôkladne detoxikovať, v každom prípade musíme odstrániť aj stresujúce faktory a skryté emočné bloky, ktoré môžu v značnej miere ich detoxikáciu skomplikovať alebo aj znemožniť.

SÚVISIACE ORGÁNY TOHTO OKRUHU:
Obličky, močový mechúr, močová trubica, kĺby, kosti, zuby, maternica, miecha, prostata, štítna žľaza, vaječníky, vlasy (vlasové folikuly)

SYMPTÓMY ZAŤAŽENIA TOHTO OKRUHU
Sucho v nose, šumenie v ušiach, sny o vode, lodiach, utopených, sny o strachu, poruchy močenie, časté močenie v noci, gynekologický výtok, polúcia, vodnaté opuchy tváre ráno, opuchy členkov, tmavý až fialový jazyk, poruchy menštruácie, predčasná ejakulácia, impotencia, bolestivá menštruácia, spontánne potraty, poruchy sluchu, zápaly nervov – medzirebrových, sedacieho, bolesti v trieslach, bolesti v bedrách, spomalené pohyby, zábudlivosť, slabé a lámavé kosti, hýbanie zubov, odhaľovanie krčkov, neskoré vyrastanie zubov, pleseň medzi 4. prstom a malíčkom, úbytok svalov v dolných končatinách, problémy v podkolení, pískanie v uchu.

MALÁ ŠKOLA DETOXIKÁCIE: OČISTA MOČOVÝCH CIEST

Obličky sú orgánom neustále čistiacim organizmus od väčšiny nežiaducich produktov a cudzorodých látok vychytávaných imunitným systémom. Preto je udržiavanie obličiek v dobrej funkcii zásadným počinom detoxikácie. Udržať však obličky bez infekčných ložísk je však systematická a vytrvalá práca. Zrealizovať očistu obličiek sa dá predovšetkým liečivými bylinami a bylinnými tabletami. Zaistiť dietologicky, aby boli obličky v poriadku, je veľmi náročné, pretože prebytok zahlieňujúcich potravín spôsobuje neustále vytváranie hlienových zátok v obličkách, v ktorých sa usadzujú mikroorganizmy.

Močové ústrojenstvo sa skladá z pravej a ľavej obličky, obličkovej panvičky, močovodu, močového mechúra a močovej trubice. Hlavnou funkciou obličiek je filtrovanie z krvi odpadové látky a ich vylučovanie z organizmu. Okrem toho majú aj funkciu hormonálnu. Čínska medicína do nich lokalizuje vrodenú energiu čchi, ktorú človek dedí a disponuje ňou celý život. Úbytky tejto energie sa prejavujú ako na funkcii močového, tak na funkcii pohlavného ústrojenstva a tiež aj na celkovej energetickej výbave organizmu. Močové ústrojenstvo je veľmi citlivé na stres, preto ak sú tieto orgány stresované, pocítime to najmä na funkcii spomínaných systémov a na úbytku celkovej energie.

PROSTRIEDKY DETOXIKAČNEJ MEDICÍNY MUDr. JONÁŠA

Z hľadiska detoxikačnej medicíny podľa MUDr. Josefa Jonáša je dôkladná očista spomínaných orgánov zohľadnená v preventívnom v detoxikačnom balíčku ZIMA-čas očisty obličiek pre mužov a ZIMA- čas očisty obličiek pre ženy.

V balíčku sú zahrnuté zásadné preparáty, ktoré celkovo čistia močové ústrojenstvo a pohlavné orgány od infekčných ložísk, spôsobujúcich ich
zaťaženie. Urinohelp detoxikuje hlavný riadiaci orgán – obličky. Urinodren je zameraný na očistu ostatného močového ústrojenstva. Deuron zasa zasahuje riešenie špecifických toxínov najčastejšie zaťažujúcich obličky a močový trakt. Posledným doplnkom je preparát očisťujúci pohlavné orgány – buď Gynodren alebo Prosta help. Očistu môžeme okrem balíčka doplniť špeciálnymi preparátmi riešiacimi zaťaženie obličiek biogénnymi soľami (Joalis Biosalz ), lepkom (Gli-glu) a ostatnými metabolitmi (Joalis Metabex ) , ako sme spomínali v prvej časti o vplyve obličiek na celkový stav organizmu.

Spomínané preparáty sú vhodné pre preventívne riešenie a očistu močopohlavných ciest. Avšak pri opakujúcich sa problémoch so zápalmi či iných ťažkostiach pri močení sa odporúča použiť najprv cielený detoxikačný balíček s názvom MOČOVÉ CESTY

PROSTRIEDKY DETOXIKAČNEJ MEDICÍNY PRE DETI

Pre deti sa na detoxikáciu močových ciest odporúča rada Joalis BAMBI – konkrétne Joalis Bambi ENUREX , ktorý pomáha aj pri problémoch s pomočovaním. V každom prípade je vhodné preparát kombinovať s Joalis Bambi IMUN , ktorý stimuluje imunitné pochody u detí.
Uvedené detoxikačné kúry je vhodné doplniť o pitie bylinných čajov na podporu činnosti obličiek, močopudných čajov, ale aj o bylinné a iné doplnkové kúry na očistu močových ciest. Týmto kúram sa budeme venovať v inom súvisiacom článku (pozri dole)

VHODNÝ ČAS NA OČISTU OBLIČIEK A MOČOVÝCH CIEST:

Podľa ročných období: najvhodnejší čas je v mesiacoch január a február, v čase ich najväčšej aktivity. Podľa lunárneho kalendára: pre zmäkčovanie, odstraňovanie nánosov a usadenín – v dňoch, kedy organizmus dobre vstrebáva živiny a vodu – v 2. a 3. lunárnej fáze
Všeobecne priaznivé dni pre vyplavovanie uvoľnených toxínov a nánosov metabolitov: 2. a 4. lunárna fáza, kedy sa organizmus rozširuje.
Podľa astrologického vplyvu v rámci lunárneho kalendára: dni Váh a pre pohlavné orgány dni Škorpióna v 2. a 4. lunárnej fáze alebo pri ubúdajúcom Mesiaci.

NAJVHODNEJŠIE DNI NA REGENERÁCIU A POSILNENIE:

Špeciálne dni Váh a dni Škorpióna v 1. a 3. lunárnej fáze, alebo pri pribúdajúcom Mesiaci
Všeobecne 1. a 3. lunárna fáza, kedy sa dobre vstrebávajú živiny
Mesiace Január a február, kedy sú orgány okruhu obličiek v aktivite podľa ročných období

autor článku: Ivana Batůšková, magazinluna

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *