Obličky

Kde presne sa naše obličky nachádzajú a na čo slúžia?

Obličky sú párovým orgánom ľudského tela. Nájdeme ich uložené naľavo a napravo od driekovej chrbtice lokalizované tak, že sú z časti chránené najspodnejšími rebrami z hrudného koša. Majú tvar veľkej fazule s veľkosťou 12 x 8 x 6 centimetrov. Ak obličky fungujú na 100%, hrajú kľúčovú úlohu v udržiavaní nášho tela v top kondícii, odstraňujú z neho nadbytočné odpadové látky, vodu, minerály, lieky, toxíny a škodlivé produkty tisícok metabolických procesov, ktoré v ňom bežia prakticky nepretržite. Navyše, podieľajú sa na regulovaní krvného tlaku, regulujú niektoré hormonálne procesy a udržiavajú pevné kosti.

Ich zlyhanie teda predstavuje závažný stav, ktorý vyžaduje rýchly a odborný zásah. Sprevádzajú ho symptómy ako znížená tvorba moču (v pokročilých štádiách ju vystrieda zvýšená tvorba moču), nahromadenie tekutín, chudokrvnosť, celotelové opuchy s maximom v oblasti dolných končatín, tváre a okolia očí, pocit ťažoby v žalúdku, nauzea, zvracanie, porucha koncentrácie až rozvinutá porucha vedomia, zmeny hodnôt krvného tlaku, rednutie kostí a často aj nešpecifická bolesť brucha alebo krížovej chrbtice.

Príčiny vzniku zlyhania obličiek

Faktorov, ktoré môžu viesť k poškodeniu obličiek je mnoho. Najčastejšími sú: závažné krvné straty, dehydratácia, vedľajší účinok liekov (niektoré antibiotiká, analgetiká a lieky na vysoký krvný tlak zo skupiny ACE inhibítorov), toxický účinok chemických látok (napr. ťažkých kovov) a prekážka v prietoku krvi do obličiek a v močových cestách odvádzajúcich moč z obličiek do močového mechúra. Pacienti vo vysokom veku, s anamnézou cukrovky, chudokrvnosti, vysokého krvného tlaku, kardiovaskulárnych ochorení a srdcového zlyhania sú v najrizikovejšej skupine. Zlyhanie obličiek tiež vzniká častejšie u pacientov hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti, predovšetkým u tých, ktorí majú systémové zápalové ochorenie, septický stav alebo sú po náročnom operačnom výkone.

 

Liečba obličkového zlyhania

Konvenčné terapeutické metódy pri obličkovom zlyhaní sú zacielené na odstránenie vyvolávajúcej príčiny (ak je známa) a udržiavanie rovnováhy vody a minerálov vo vnútornom prostredí organizmu. Ak je nevyhnutné, využíva dialýzu ako metódu odstraňovania nadbytočnej vody, látok a toxických odpadových produktov.

Alternatívna medicína sa na problém zlyhávajúcich obličiek pozerá komplexnejšie. Odporúča sa konzumovať obličky šetriacu stravu s primeraným obsahom proteínov a minerálov podľa stupňa poškodenia obličiek – s jej nastavením vám najlepšie poradí erudovaný dietológ v spolupráci s vašim nefrológom. Kľúčom k zdravým obličkám sú čerstvé, priemyselne nespracované potraviny bohaté na živiny s vysokým obsahom antioxidantov bojujúcich proti voľným radikálom. Mimoriadne očisťujúci účinok na obličky majú brusnice, čučoriedky, banány, citrusy, zeler, lopúch, listová zelenina, špenát, avokádo, čerstvo odštavené rastlinné džúsy, cvikla, čerešne a morské riasy. Dodržiavajte odporučenia vášho nefrológa – ak vám odporučí obmedziť kombináciu draslíka, zvoľte jablká, kapustu, fazuľové struky, hrozno a jahody. V prípade, že v strave máte redukovať fosfor, vyhnite sa mliečnym výrobkom, strukovinám a orechom (najmä arašidom).

Váš lekár vám odporučí celú škálu doplnkov na nahradenie stratených vitamínov a minerálov. Magnézium pôsobí preventívne proti tvorbe obličkových kameňov. Vitamín B6 a vitamín E má ten istý účinok, keďže redukuje hladinu oxalátov. Extrakt z brusníc pomáha liečiť zápaly močových ciest a znižuje hladinu vápnika v moči. Aj aloe vera redukuje precipitáciu (zrážanie) kryštálov v moči.

Esenciálne oleje so slamienky a citróna znižujú riziko vzniku močových kameňov a podporujú detoxikačné procesy nielen v obličkách, ale aj v pečeni. Pridajte dve kvapky esenciálneho oleja z citróna do čistej vody a pite dvakrát denne. Olejom slamienky potierajte oblasť dolnej časti brucha, ideálne ráno a večer.

Vhodným doplnkom liečby sú relaxačné techniky eliminujúce poškodenie organizmu stresom. Vhodná je joga, tai-chi, dychové cvičenia a meditácia. Samostatnou terapeutickou cestou je akupunktúra, ktorú niektorí terapeuti kombinujú s terapiou teplom a esenciálnymi olejmi. Medzi odporúčané postupy patrí aj terapia teplom využívajúca vlastnosti infračerveného žiarenia. Na prečistenie a znovu oživenie obličiek si môžte naštudovať rozsiahly článok o obličkovej kúre. Ktorúkoľvek z techník si vyberiete, nezabudnite ju konzultovať s vašim lekárom.

loading…


Ak sa vám článok páči, kliknite prosím na