Kde presne sa naše obličky nachádzajú a na čo slúžia?
Obličky sú párovým orgánom ľudského tela. Nájdeme ich uložené naľavo a napravo od driekovej chrbtice lokalizované tak, že sú z časti chránené najspodnejšími rebrami z hrudného koša. Majú tvar veľkej fazule s veľkosťou 12 x 8 x 6 centimetrov. Ak obličky fungujú na 100%, hrajú kľúčovú úlohu v udržiavaní nášho tela v top kondícii, odstraňujú z neho nadbytočné odpadové látky, vodu, minerály, lieky, toxíny a škodlivé produkty tisícok metabolických procesov, ktoré v ňom bežia prakticky nepretržite. Navyše, podieľajú sa na regulovaní krvného tlaku, regulujú niektoré hormonálne procesy a udržiavajú pevné kosti.
Ich zlyhanie teda predstavuje závažný stav, ktorý vyžaduje rýchly a odborný zásah. Sprevádzajú ho symptómy ako znížená tvorba moču (v pokročilých štádiách ju vystrieda zvýšená tvorba moču), nahromadenie tekutín, chudokrvnosť, celotelové opuchy s maximom v oblasti dolných končatín, tváre a okolia očí, pocit ťažoby v žalúdku, nauzea, zvracanie, porucha koncentrácie až rozvinutá porucha vedomia, zmeny hodnôt krvného tlaku, rednutie kostí a často aj nešpecifická bolesť brucha alebo krížovej chrbtice.
Príčiny vzniku zlyhania obličiek
Faktorov, ktoré môžu viesť k poškodeniu obličiek je mnoho. Najčastejšími sú: závažné krvné straty, dehydratácia, vedľajší účinok liekov (niektoré antibiotiká, analgetiká a lieky na vysoký krvný tlak zo skupiny ACE inhibítorov), toxický účinok chemických látok (napr. ťažkých kovov) a prekážka v prietoku krvi do obličiek a v močových cestách odvádzajúcich moč z obličiek do močového mechúra. Pacienti vo vysokom veku, s anamnézou cukrovky, chudokrvnosti, vysokého krvného tlaku, kardiovaskulárnych ochorení a srdcového zlyhania sú v najrizikovejšej skupine. Zlyhanie obličiek tiež vzniká častejšie u pacientov hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti, predovšetkým u tých, ktorí majú systémové zápalové ochorenie, septický stav alebo sú po náročnom operačnom výkone.Liečba obličkového zlyhania
Konvenčné terapeutické metódy pri obličkovom zlyhaní sú zacielené na odstránenie vyvolávajúcej príčiny (ak je známa) a udržiavanie rovnováhy vody a minerálov vo vnútornom prostredí organizmu. Ak je nevyhnutné, využíva dialýzu ako metódu odstraňovania nadbytočnej vody, látok a toxických odpadových produktov.
Alternatívna medicína sa na problém zlyhávajúcich obličiek pozerá komplexnejšie. Odporúča sa konzumovať obličky šetriacu stravu s primeraným obsahom proteínov a minerálov podľa stupňa poškodenia obličiek – s jej nastavením vám najlepšie poradí erudovaný dietológ v spolupráci s vašim nefrológom. Kľúčom k zdravým obličkám sú čerstvé, priemyselne nespracované potraviny bohaté na živiny s vysokým obsahom antioxidantov bojujúcich proti voľným radikálom. Mimoriadne očisťujúci účinok na obličky majú brusnice, čučoriedky, banány, citrusy, zeler, lopúch, listová zelenina, špenát, avokádo, čerstvo odštavené rastlinné džúsy, cvikla, čerešne a morské riasy. Dodržiavajte odporučenia vášho nefrológa – ak vám odporučí obmedziť kombináciu draslíka, zvoľte jablká, kapustu, fazuľové struky, hrozno a jahody. V prípade, že v strave máte redukovať fosfor, vyhnite sa mliečnym výrobkom, strukovinám a orechom (najmä arašidom).
Váš lekár vám odporučí celú škálu doplnkov na nahradenie stratených vitamínov a minerálov. Magnézium pôsobí preventívne proti tvorbe obličkových kameňov. Vitamín B6 a vitamín E má ten istý účinok, keďže redukuje hladinu oxalátov. Extrakt z brusníc pomáha liečiť zápaly močových ciest a znižuje hladinu vápnika v moči. Aj aloe vera redukuje precipitáciu (zrážanie) kryštálov v moči.
Esenciálne oleje so slamienky a citróna znižujú riziko vzniku močových kameňov a podporujú detoxikačné procesy nielen v obličkách, ale aj v pečeni. Pridajte dve kvapky esenciálneho oleja z citróna do čistej vody a pite dvakrát denne. Olejom slamienky potierajte oblasť dolnej časti brucha, ideálne ráno a večer.
Vhodným doplnkom liečby sú relaxačné techniky eliminujúce poškodenie organizmu stresom. Vhodná je joga, tai-chi, dychové cvičenia a meditácia. Samostatnou terapeutickou cestou je akupunktúra, ktorú niektorí terapeuti kombinujú s terapiou teplom a esenciálnymi olejmi. Medzi odporúčané postupy patrí aj terapia teplom využívajúca vlastnosti infračerveného žiarenia. Na prečistenie a znovu oživenie obličiek si môžte naštudovať rozsiahly článok o obličkovej kúre. Ktorúkoľvek z techník si vyberiete, nezabudnite ju konzultovať s vašim lekárom.