odstavovanie, odstavovaceNa trhu je veľké množstvo odšťavovačov a laik, človek ktorý práve začína s odšťavovaním má z toho isto plnú hlavu a nevie aký odšťavovač si vybrať. V prvom rade je dôležité si dať otázku ako vážne to s odšťavovaním myslíme. Ak len raz za čas tak sa neoplatí investovať do drahého prístroja. No ale ak ste človek, ktorý si potrpí na kvalitu stravy ako takej tak výber odšťavovača treba dobre zvážiť. Všetko má svoje pre a proti.
Odšťavovač by mal byť schopný získavať šťavu z čo najväčšieho množstva ovocia a zeleniny. Pri lacných odšťavovačoch je problém získať šťavu napríklad z fazuľových luskov, listovej zeleniny či petržlenu. Preto pred kúpou je potrebné vedieť či chcete získavať bežné šťavy (citrusové plody, jablko, mrkva, cvikľa a pod.) alebo chcete aj experimentovať s listovou zeleninou, riasami a pod. Pozerať treba aj na to či sa odšťavovač ľahko čistí, či skladanie a rozoberanie je jednoduché pretože zložitosť prístroja môže po čase niekedy odradiť aj toho, kto to myslí s odšťavovaním vážne :).

Typy odšťavovačov u nás k dostaniu:
vysokootáčkové – odstredivé
nízkootáčkové – šnekové, dvojhriadeľové, mechanické

Odstredivé odšťavovače:odstavovac

Je to najbežnejší typ odšťavovača hojne zastúpený v domácnostiach, podnikoch či v stánkoch kde vám na počkanie vyrobia šťavy podľa aktuálnej ponuky.
Princíp fungovania: ovocie a zeleninu najemno nakrája a potom cez jemné sitko rýchlo odstredí. Dreň ide do zbernej nádobky, ktorá je súčasťou prístroja a šťava putuje priamo do pohára alebo nádobky mimo odšťavovača. Výhodou je rýchle odšťavovanie z bežných surovín ako je mrkva, jablká, civkľa a pod. Nevýhod je viac. Pri rýchlom odšťavovaní (niekoľko tisíc otáčok) sa šťava dočasne zahrieva na vyššiu teplotu čo nemusia niektoré látky citlivé na teplo (napr. enzýmy) zniesť. Tu sa môže z časti strácať výživová hodnota šťavy, nie však rapídne. Ďalšia nevýhoda je, že pri rýchlom odšťavovaní sa vytvára pena čo nemá každý v obľube. Drahšie, kvalitnejšie typy majú vo výbave aj separátor na penu. Odstredivka ale nedokáže odšťaviť napríklad listovú zeleninu, fazuľové lusky, brokolicu a iné menej šťavnaté ovocie či zeleninu. Je preto na zváženie každého či si zaobstará tento typ. Pre veľa ľudí je smerodajná cena a teda nakoniec sa rozhodnú pre odstredivý odšťavovač. Kvalita šťavy pri odstredivých odšťavovačoch je nižšia ako pri ďalších typoch, ktoré sú už ale v inej cenovej hladine.

Šnekové odšťavovače:

odstavovac omega

Tento typ je spracovaním a výťažnosťou už iná trieda. Cenovo taktiež :). Šnekový odšťavovač už len tak nenájdete bežne v domácnostiach či podnikoch a pravdepodobne ani v stánkoch kde predávajú čerstvo vyrobené šťavy pretože odšťavovanie trvá dlhšie.
Princíp fungovania:  otočný šnek s rýchlosťou približne 70 ot/min pomaly drtí ovocie či zeleninu smerom na sitko pod veľkým tlakom. Drť odchádza mimo odšťavovača do zbernej nádoby a šťava priamo do pohára alebo nádoby taktiež mimo odšťavovača.
Na tomto type odšťavovača je len jedna nevýhoda a to že je pomalší ako odstredivý čo však ja osobne ako nevýhodu nevidím. Aj tu platí, že pomaly ďalej zájdeš. Šťava zo šnekového odšťavovača je chuťovo lepšia a obsahuje aj viac živín ako z odstredivého pretože pri veľkom tlaku sa z bunkových štruktúr ovocia a zeleniny vytlačí aj to čo odstredivý nedokáže nakoľko ten len najemno krája a odstredí. Pri šnekovom type nevzniká takmer žiadna pena čoho výsledkom je aj viac kvalitnejšej šťavy. Čo sa týka drte tá je po tom ako vyjde z odšťavovača veľmi málo vlhká čo značí kvalitné odšťavenie. Dovoliť si odšťaviť môžte takmer všetko dokonca aj čerešne s kôstkami pri niektorých typoch :). Výťažnosť z listovej zeleniny, rias a pod. je výborná. Ak to so zdravím svojej rodiny myslíte vážne tak si určite zadovážte šnekový odšťavovač, ktorý sa vám odmení kvalitnou šťavou a aj celkom rýchlym umývaním. Tieto drahšie typy sú konštruované tak aby aj každodenné používanie bolo jednoduché, nevynímajúc samotné umývanie.

Dvojhriaďeľové odšťavovače:

Je to kombinácia dvojhriaďeľového a jednošnekového odšťavovača, ktorá v sebe sklbuje dokonalú výťažnosť a univerzálnosť šnekových lisov (odšťavovačov). Angel-juicer
Princíp fungovania:
Prečo dva hriadele ? Hriadele sa otáčajú proti sebe a ku koncu sa rozdeľujú do samostatných komôr kde sa chovajú ako dva samostatné šneky. Po celej dĺžke je okolo nich sito a suroviny sa spracovávajú po celej dĺžke hriadeľov čím sa zvyšuje efektivita výťažnosťi. Prístroj nieje limitovaný len na odšťavovanie ale môžte s ním vyrobiť aj detskú stravu, sójové mlieko, tofu, cestoviny, múčniky či orechové maslo alebo extrahovať aj olej zo semienok (slnečnicové, tekvicové a pod.). Drť vychádza takmer suchá a kvalita šťavy je prvotriedna. Šťava môže byť skladovaná aj dlhšie okolo 48 hod. ale odporúčajú sa na to špeciálne vzduchotesné nádoby s možnosťou odsatia vzduchu aby šťava rýchlo neoxidovala. Niektoré odšťavovače majú vo výbave dva typy sít jedno s väčšími otvormi a druhé s menšími. Tento typ stojí o niečo viac ako šnekový ale opäť je to posun vyššie. Jediná nevýhoda je, že sa trochu horšie čistí no kto si ho kúpil už určite vedel do čoho išiel.

Mechanické odšťavovače:

odstavovac rucny

Je to obdoba šnekových lisov. Odšťavíte s nimi veľa surovín dokonca aj byliny či listovú zeleninu ale niektoré typy neumožnujú odšťavovať koreňovú zeleninu či bobuľoviny. Pri kúpe sa o tom treba informovať. Cenovo sú dostupné pre každého. Ideálne sú na cesty, nie sú veľké a samozrejme nepotrebujú elektrinu na chod. Niektoré majú aj dva druhy sít.
Je vhodné si pozrieť odšťavovač aj po mechanickej stránke a to či nemá priveľa plastových dielov, ktoré môžu byť pri väčšom namáhaní zlomené alebo deformované napr. kľuka ak je plastová a vy potrebujete vyvinúť väčší tlak na spracovanie suroviny, môže dôjsť k zlomeniu a to pravdepodobne nevyreklamujete.


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *