Určite už každý z Vás pil ovocnú alebo zeleninovú šťavu, ale oveľa menej ľudí pilo skutočne čerstvo odšťavenú zeleninu či ovocie. Reč nebude
samozrejme o šťavách z obchodu ale o doma čerstvo vyrobených. Šťavy z obchodu sú len zafarbená ochutená voda a to doslova. Sú riedené vodou aby sa zvýšil objem a obrat bol vyšší, obsahujú rôzne prísady, cukor, farbivá, príchute, konzervačné látky a iné „dobroty“. Nič z tohto čo si doma vlastnoručne odšťavíte to obsahovať nebude. Nebudete predsa rodine odšťavovať nejaké nahnité ovocie či zeleninu ale zdravé plody.
Šťavy blahodárne pôsobia na celý organizmus, je to doslova živá voda pre bunky a preto liečitelia taktiež odporúčajú pitie doma vyrobených štiav. Telo sa rýchlo regeneruje a nastáva aj acidobázická rovnováha ktorá je v čase choroby či zotavovania sa po chorobe telom viac než žiadaná. Do zdravia treba niekedy aj viac zainvestovať a tak reč bude aj o odšťavovačoch, povieme si aké druhy existujú, ktoré majú aké výhody či nevýhody.
Čerstvé šťavy sú vynikajúce chuťovo, obsahom živých zložiek, enzýmov, vitamínov, minerálov a na pohľad taktiež lákajú hneď k vypitiu :).
Pitie čerstvo vylisovaných štiav čistí a detoxikuje organizmus, podporuje trávenie, znižuje nadváhu, odstraňuje únavu a dodáva telu energiu a vitalitu. Konzumáciou čerstvých ovocných a zeleninových štiav a kokteilov, ľahko doplníte svoju dennú dávku zdravia a naviac si výborne pochutnáte.
Citát z knihy „Čerstvé zeleninové a ovocné šťavy“ Dr. Normana Walkera:
„Čerstvé šťavy ukázali už na rozhraní dvadsiateho storočia, čo v nich ukrýva. Ich hodnota je dnes uznávaná lekármi, liečiteľmi rovnako dietológmi. Účinnosť štiav sa odôvodňuje tým, že sa tekutá potrava, získaná oddelením vitálnych látok a vody od vlákniny, obzvlášť rýchlo strávi a to v priebehu pár minút. Zažívacie pochody nutné k oddeleniu vitálnych látok od vlákniny, vyžadujú prácu zažívacích orgánov a čas. Strávenie celých ovocných plodov a celej zeleniny potrebuje energiu a zdroj tejto energie je v potrave. Takáto tekutá strava je žalúdkom strávená veľmi rýchlo. Časť „pevnej“ stravy, ktorú zjeme, sa používa ako pohonná hmota k získaniu tejto energie. Toto je odpoveď na často kladenú otázku: Prečo sa miesto prípravy štiav nemajú jesť ovocné plody, šaláty a zelenina v kuse?“ Rastlinné enzýmy pomáhajú okrem toho neutralizovať aj prebytočné bielkoviny a tuky z ostatných potravín.
Detoxikačné schopnosti
Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy majú obdivuhodné detoxikačné a regeneračné schopnosti. Sú po prvé vynikajúcimi zdrojmi čistej vody, ktorá sa filtruje v celej ich zložitej štruktúre. Už týmto sa odstraňuje jeden zo zdrojov nečistôt, s ktorými sa musí tráviaca sústava dennodenne vyrovnávať.
Naviac všetko ovocie obsahuje organické kyseliny, ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny z tráviaceho traktu. Citrusové plody obsahujú najúčinnejšiu kyselinovú zlúčeninu – kyselinu citrónovú, a iné druhy ovocia poskytujú tie miernejšie, napr. kyselinu vínnu, jablčnú a pod. Niektoré plody ako napríklad pomaranče alebo jablká, obsahujú aj pektín, ktorý môže absorbovať tuky a toxíny zo zažívacie traktu.
Listová zelenina je bohatá na chlorofyl (substancia, umožňujúca rastlinám získavať energiu zo slnečného žiarenia), ktorý má aj liečivé účinky. Aj preto sú žerucha alebo špenát (surový) také účinné pri detoxikácii. Ďalšie druhy zeleniny ako napríklad rajčiny a mrkva, sú tiež známe ako tonizátory činnosti pečene.
Nastolenie acidobázickej rovnováhy
Príjem ovocného, alebo zeleninového džúsu má na ľudský organizmus zásaditý účinok. (Nenechajte sa pomýliť tým, že šťava je kyslá.) Pre väčšinu z nás je to prospešné, pretože bežný jedálny lístok z veľkého množstva bielkovín a upravených jedál vedie k chronickému prekysleniu nášho organizmu. Pre svoje správne fungovanie má ľudské telo úzko vymedzenú pH hodnotu, pohybujúcu sa na prahu zásaditej stupnice. Už jeden, jediný pohár ovocnej, alebo zeleninovej šťavy denne, vám pomôže obnoviť acidobázickú rovnováhu vášho organizmu, ktorá je základom vášho zdravia.
Pohodlie verzus zdravie
Na celom svete sa dosahujú fenomenálne úspechy pri pomáhaní telu zbavovať sa chorôb a obtiaží pomocou surovej stravy. Avšak ešte stále nie sú ľudia dostatočne informovaní o výživnej hodnote a liečebnej sile čerstvých ovocných a zeleninových štiav.
V dnešnej dobe je človek veľmi pohodlný a zabúda na prvotné, prírodné zdroje života. Uvedomuje si síce ich prospešnosť, ale konzumácia čerstvej šťavy v jej pôvodnej podobe, je zvyčajne v pozadí jeho záujmu. Sme schopní urobiť si čas pre svoje záľuby, pre televíziu, atď. Ale aby sme vynaložili úsilie na čerpanie výživy z najkvalitnejších zdrojov, to nie. Radšej sa obmedzíme na polotovary, konzervy, hotové výrobky, najrôznejšie druhy rýchleho občerstvenia, plechovky so šumivými nápojmi … a večné šálky čaju a kávy.
V ostatnom čase sme si zvykli, pre kľud svedomia, dopĺňať svoj jedálny lístok multivitamínovými a minerálnymi tabletkami. Tieto náhražky samozrejme majú svoje opodstatnenie, ale v žiadnom prípade nemôžu pohodlne nahradiť čerstvé ovocie a zeleninu.
Šťavy z čerstvého ovocia a zeleniny môžu odstrániť nedostatky súčasnej výživy. Poskytujú nielen bohatstvo vitamínov, minerálov a ďalších živín, ale aj prečisťujú a vytvárajú životne dôležitú acidobázickú rovnováhu v celom tele. Prírodné šťavy majú omnoho priaznivejšie a komplexnejšie účinky, ako nejaké multivitamínové tabletky.
Na úvod zopár odporúčaní
Pokiaľ práve začínate s pitím ovocných či zeleninových štiav, nemali by ste vypiť denne viac ako 3 poháre po 200 ml. Ak už máte dlhodobejšie pitie štiav za sebou môžte si dovoliť vypiť aj 6 pohárov denne. Netreba sa nikam ponáhľať, aj tu platí pomaly ďalej zájdeš.
Šťavy z tmavej listovej zeleniny (napr. brokolica, špenát, žerucha a pod.) a tmavej červenej zeleniny (cvikla, červená kapusta a pod.) vždy rieďte v pomere 1:3. Tieto suroviny sú chuťovo i účinkom veľmi intenzívne.
Striedajte ovocné a zeleninové šťavy, aby bol ich výživný účinok čo najlepší. Veľké množstvo ovocného džúsu by mohlo preťažiť Váš organizmus ovocným cukrom.
Pri príprave šťavy nikdy nemiešajte ovocie a zeleninu, mohli by ste si privolať nafukovanie. Výnimku tvoria jablká a mrkva, ktoré môžete zmiešať s čímkoľvek.
Ovocné džúsy veľmi zvyšujú hladinu cukru v krvi. Ak máte problémy v tejto oblasti, skúste sa vyvarovať ich nadbytočnému príjmu.
Ak trpíte infekciami zažívacieho traktu, mali by ste sa so zvýšením dávok ovocných štiav najskôr poradiť s odborníkom. Zeleninové šťavy zvyčajne v týchto prípadoch nevadia. Táto rada platí aj pre osoby s nízkou hladinou cukru v krvi a diabetikov.