Olej je viskózna, tepelne odolná kvapalina obvykle konzistencie hustejšej ako voda (nie je pravidlo), tvorená molekulami, obsahujúcimi uhľovodíkové reťazce. Preto sa olej nerozpúšťa vo vode. Má menšiu hustotu, ako voda, preto pláva na jej povrchu. Olej je prirodzenou súčasťou tzv. olejnatých rastlín, z ktorých sa získava lisovaním. Pre technické účely sa olej získava z ropy, alebo sa vyrába synteticky.
Oleje sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na organizmus. Používajú sa už od pradávnych čias vnútorne ako liek na široké spektrum zdravotných ťažkostí, na potieranie tela pri problémoch s pokožkou alebo ako stimulačný, ukľudňujúci prostriedok v aromaterapii. Je veľa druhov olejov kvalitnejších, menej kvalitných a preto je veľmi dôležité vedieť si vybrať ten správny.
Potravinárske alebo jedlé oleje sú rastlinné kvapalné mastné kyseliny, triacylglyceroly (lipázy). Môžu mať jednu, alebo viac nenasýtených väzieb (čím ich je v reťazci viac, tým je olej tekutejší). V rastlinách olej slúži ako zásobareň energie pre rastlinu, alebo jej semená. Používa sa na tepelnú úpravu potravín, alebo ako potravinová prísada. Stužovaním sa z neho vyrába margarín. Alternatívne je možné použiť rastlinný olej aj ako palivo.
Éterické oleje – sú veľmi dobre známe svojimi rôznorodými účinkami na celkový stav nášho organizmu. Najviac sú využívané v aromalampách ale aj ako prísada s inými olejmi pri masážach, kúpeľoch, obkladoch alebo dezinfekcii vzduchu. Ak Vás zaujíma ako si spríjemniť chvíle oddychu éterickými olejmi, čítajte ďalej.