Orechy sú veľmi výdatné na živiny. Mnoho ľudí nedáva orechom vážnejší význam pre výživu. Jedia ich napríklad len na oslavách, prípadne zriedka zajedajú niekde v reštaurácií ako nejaký doplnok k popíjaniu. Rastlina alebo strom na ktorých orechy rastú, doslova pumpujú do nich živiny, aby v budúcnosti z nich vyrástla nová rastlina (strom). Sú to teda plody väčšinou s olejnatým jadrom a tvrdou škrupinou. Každý pozná aspoň zopár veľmi výživných orechov, ktoré značne dodávajú telu stopové prvky, minerály, vitamíny, esenciálne oleje (nasýtené, nenasýtené), aminokyseliny, bielkoviny a iné prospešné látky (často aj také, ktoré ešte nikto neobjavil).
Často sa stáva, že do seba “hádžeme” chemické prípravky s dôverou, že nám pomôžu zlepšiť vitalitu, imunitu, celkové zdravie. No zabúdame, že chémia je pre naše telo cudzia a reálne využitie (vstrebateľnosť) chemických prípravkov je v skutočnosti veľmi malá. Príroda na nás myslí v každom ohľade a dáva nám to čo potrebujeme. Nepočúvame a to je chyba. Orechy sú doslova ako malé výživové bombičky a vedia nám vyživiť bunky a pomôcť zvýšiť imunitu. Čo sa týka tukov, tie sú vysoko kvalitné a pomáhajú dobre cievam a srdcu. Ženy – váha – tuky, tak to je debata do nekonečna. Pokiaľ si dáte denne za hrsť orechov (je jedno akých), tak váha nebude stúpať ale naopak klesať. Nevyhýbajte sa preto orechom pri diétach, naopak, zaraďte ich pri nich do jedálnička.
Ak ste na orechy alergický je to veľká škoda a treba sa zamerať na doplnenie živín iným spôsobom (najlepšie prírodným). Orechy vedia dobre vplývať na znižovanie LDL cholesterolu a zvyšovať HDL cholesterol. Vedia znížiť riziko cukrovky II. typu takmer až o tretinu. Vďaka vyššiemu množstvu vitamínov B znižujú napätie v nervovom systéme. Obsahujú aj vyššie množstvo medi čím podporujú tvorbu červených krviniek a predchádzajú anémii. Imunitný systém pracuje lepšie ak konzumujete pravidelne orechy. Ich konzumáciou taktiež znižujete výskyt rakoviny a pomáhate telu odstraňovať voľné radikály.
U orechov platí zásada, že ak chcete aby vám dali kvalitu, musíte konzumovať len kvalitne skladované orechy. Oxidácia je ich najväčším nepriateľom. Skladovať ich je najlepšie v škrupine, no ak sú už vylúsknuté, potom ich skladujte na chladnom, tmavom a suchom mieste najlepšie vo vzduchotesnej nádobe. Najviac citlivé sú orechy s extra vysokým obsahom tukov a to sú napríklad vlašské, pekanové orechy a arašidy. Určite ich neskladujte v chladničke, lebo môžu nasať vlhkosť. Môžte naraziť aj na opekanie orechov a ich prisoľovanie. NEROBTE to. Teplom ničíte vzácne teplocitlivé látky a soľou si zbytočne zaťažujete telo. Máte jej dosť v jedle…
Orech musí byť na pohľad zdravý, nesmie byť žltý, zvráskavený, bodkovaný, fľakatý a pod. Jedzte radšej orechy so šupkou ako bez nej, pretože šupka tvorí prirodzenú ochranu orecha a navyše obsahuje kvalitné živiny. Konzumujte orechy radšej samotné, alebo s jogurtom, vločkami, krupicou. Vyhnite sa čokoládam s orieškami a všade kde sú orechy zakomponované, pretože tie už nemajú takú kvalitu. Ak si idete zmlsnúť na niečom sladkom, dajte si tesne predtým za hrsť orechov, pretože spomalia vyprázdňovanie žalúdka a cukor vám v krvi nevyletí prudko hore a teda ani inzulín nemusí mať naponáhlo.