oregano, pamajoran, dobromysel, koreniePamajorán obyčajný, ľudovo zvaný dobromyseľ alebo v Stredomorí známy ako oregano. Je univerzálnou drogou, ktorá pôsobí silne protikŕčovo, pomáha práci srdca napr. pri angíne pectoris. Tiež tlmí kŕče v pokazenom žalúdku a pri črevných zápaloch. Podáva sa vo forme nálevu pri prieduškových ochoreniach. Najčastejšie sa využíva jeho schopnosť čistiť zahlienené pľúca a výborne pomáha pri chorobách priedušiek. Užíva sa taktiež na tlmenie hystérie a epilepsie.

Vhodný je tiež pri bolestiach hrdla – na kloktanie a pri kašli aj ako bylinkový dezinfekčný prostriedok (ústnej dutiny, hrdla, dýchacích ciest). Pomáha i pri zápaloch pečene, nespavosti a reumatizme. Pri bolestiach zubov žujeme listy pamajoránu. Chráni pred choroboplodnými zárodkami nachádzajúcimi sa v potrave. Pri nechutenstve sa tiež osvedčil ako dobrý pomocník na podporu chuti do jedla. Oregano však môže tiež upokojiť vaše podráždené nervy a ochráni vás pred depresívnymi náladami. Pamajorán ma tiež vplyv na akné, alergie, astmu, kvasinky, pleseň, zápchu, tráviace problémy, bodnutie hmyzom, bronchitídu, afty, nachladnutie a chrípku, ochorenia ďasien, bolesti hlavy, postihnutie parazitmi, zápaly pľúc, psoriázu, plesne nechtov, bradavice.

Oreganový olej obsahuje niekoľko priaznivo pôsobiacich zložiek, napríklad esenciálne oleje (carvacrol, thymol, borneol), kyselinu rozmarínovú, terpenoidy, steroly, vitamíny A a C, ako i flavonoidy. Je účinným antioxidantom, takže chráni bunky pred voľnými radikálmi. Jedna z jeho aktívnych zložiek – carvacrol – je mimoriadne silnou antimikrobiálnou látkou. Je schopný udržať a posilniť zdravo fungujúci detoxikačný systém tela.

Kuchynské využitie:
Hodí sa najmä do mastných jedál, lebo zvyšuje tvorbu žlče a tráviacich štiav. Koreníme s ním rajčiakové, syrové a vaječné jedlá, pizzu, zemiakové polievky a mäso. Obľúbený je najmä v talianskej kuchyni – oregano.
oregano


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *