organove hodinyČo sú to vlastne za hodiny? Tikajú každému z nás a ovplyvňujú naše zdravie a osobnosť. Ľudia sa rozlišujú svojou aktivitou počas dňa. Niektorí sú ranné vtáčatá, iní zase nočné sovy. Základom však je, že všetci musia niekedy spať. Tak sú naprogramované všetky biologické hodiny.

Biorytmy sú naprogramované na striedanie bdenia a spánku, riadia tvorbu hormónov, regulujú telesnú teplotu a tlak, menia našu náladu a povzbudzujú alebo naopak tlmia našu chuť na najrôznejšie činnosti. Okrem toho významne ovplyvňujú činnosť našich vnútorných orgánov.

Každý jeden orgán má totiž svoju vlastnú hodinu, kedy pracuje najefektívnejšie. V prepočte sa jedná iba o dve hodiny denne. Ak orgán vďaka biorytmu trpí, prejaví sa to ihneď. Napríklad srdce je najaktívnejšie dopoludnia, a vtedy aj hrozí ľuďom s chorobami srdca najviac infarktov.

Aktivita žalúdku pre zmenu kulminuje medzi siedmou a deviatou hodinou, preto je práve v tejto dobe najvhodnejšie raňajkovať. Pokúsime sa zostaviť si denný rozvrh nášho tela, možno vás prekvapia nasledujúce informácie:

1.00 – 3.00
Aktivuje sa pečeň. V tej dobe nastáva útlm (najnižšie okysličenie mozgu), preto je treba zvýšiť pozornosť, napríklad pri cestovaní. V túto dobu sa budia žlčníkári, pretože pečeň a žlčník sú párové orgány. Nedoporučuje sa piť alkohol, fajčiť, jesť tuky a piť kávu.

3.00 – 5.00
V činnosti sú pľúca, preto sa v túto dobu budia fajčiari, astmatici, chorí na priedušky, s nádchou a so zápalom dýchacích ciest. V tejto dobe človek pociťuje najväčší strach a úzkosť. Každá maličkosť dostáva obrovské rozmery, budíme sa a akákoľvek denná povinnosť, ktorú zvládame, má podobu neprekonateľnej prekážky.

5.00 – 7.00
V najväčšej činnosti je hrubé črevo. Doporučujeme navyknúť si v túto dobu na vyprázdňovanie, vyhýbať sa stresu a zhonu. Prebúdzať sa je treba postupne, lebo chorí ľudia sa práve v túto dobu cítia veľmi zle. Je vhodné piť veľa čaju.

7.00 – 9.00
Do činnosti sa dostáva žalúdok. Veľmi dôležité je v túto dobu konzumovať vitamíny. Telo potrebuje byť v teple, preto nie je vhodná studená sprcha alebo kúpeľ.

9.00 – 11.00
V činnosti je slinivka brušná a slezina, nedoporučuje sa požívať alkohol!!! Vhodné je ovocie, med (je to jediná denná doba, kedy je telo schopné stráviť sladkosti). Vyhýbať by sme sa mali veľkej fyzickej činnosti, avšak môžeme podávať vysoké duševné výkony. Okolo 11. hodiny nastáva dopoludňajší výkonnostný vrchol.

11.00 – 13.00
Doba aktívnej činnosti srdca. Nie je dobré ho zaťažovať veľkým množstvom potravy. Nastáva mierny útlm, pozor na úrazy!!! Vhodná je prechádzka alebo krátky spánok.

13.00 – 15.00
V najväčšej činnosti je tenké črevo. V tejto dobe sa znižuje citlivosť zubov (vhodná doba k návšteve zubára). Začína sa zvyšovať fyzická aktivita.

15.00 – 17.00
Najviac pracuje močový mechúr. Dobré je piť bylinkové čaje, športovať. Tráviaci systém je schopný prijímať výdatné jedlo, aktivita stúpa a dosahuje druhý výkonnostný stupeň.

17.00 – 19.00
V činnosti sú obličky. Veľmi potrebné je vyhýbať sa všetkému čo im škodí – tukom, cukru, soli, limonádam, chemikáliám, káve, alkoholu, chladu, stresu.

19.00 – 21.00
Do činnosti sa dostáva obal srdca, krv. V tejto dobe človek veľmi dobre vníma. Je to čas vhodný na počúvanie hudby a divadelných hier, ale takisto najúčinnejší pre pôsobenie antibiotík, alebo pre aplikáciu krému na bolestivé miesta.

21.00 – 23.00
Telo sa pripravuje na spánok, preto by sme nemali robiť nič pre jeho aktivitu. Nefajčíme a vynechávame jedlo.

23.00 – 1.00
Začína pracovať žlčník. Tí, ktorí majú s týmto orgánom problémy, sa obvykle v túto dobu budia alebo nemôžu zaspať.

5. typov ako najlepšie načasovať telo:

1. Vstaňte tak, aby ste mali dosť času na pokojné raňajky a hrnček bylinkového čaju.
2. Zabudnite na rannú sprchu, radšej sa nadopujte ovocím a zeleninou.
3. Doobeda sa vyhnite veľkej fyzickej aktivite, lepšie je zapojiť mozog, ten funguje na maximum.
4. K lekárom sa radšej objednávajte až na popoludnie. Ľahšie si poradíte s bolesťou.
5. Po siedmej hodine večer ste veľmi vnímaví. Keď si dáte v túto dobu liek proti bolesti, rýchlejšie sa jej zbavíte.

Možno ste už niektoré z týchto vecí sami na sebe pozorovali a až teraz si ich dali do súvislostí. Dbajte na svoj prirodzený biorytmus, čo najviac, aj keď vám to občas práca neumožňuje.

org_hodiny

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *