Avena sativa
Čeľaď: lipnicovité (Poaceae)
Ľudové názvy: ovos.
Ovos sa oddávna využíval najmä ako krmivo pre kone. Dnes je veľmi obľúbenou súčasťou zdravých jedálničkov a nemal by chýbať denne na tanieri športovcov, ťažko pracujúcich ľudí či jedincov s tráviacimi ťažkosťami.
Liečivé účinky:
- zlepšuje tráviacu činnosť a vylučovanie
- pri nervovej vyčerpanosti a nespavosti
- predchádza vzniku hemoroidov
- na znižovanie krvného tlaku
- pri detoxikačných kúrach
- pri liečbe kožných ekzémov
- zvyšuje telesnú teplotu
- tlmí zvýšenú činnosť štítnej žľazy
Nežiadúce účinky: Pri konzumácii ovsa sa zvyšuje plynatosť čriev. U niektorých ľudí môže vyvolať alergickú reakciu najmä na koži.
Zber: Ovos sa po dozretí skosí a vymláti. Zrná sa následne dosúšajú. V zjednodušenej verzii sa dajú využiť ovsené vločky ľahko dostupné v každých potravinách. V niektorých prípadoch sa pre liečebné účely využíva aj slama.
Použitie:
Nálev pripravíme z troch lyžičiek zŕn alebo vločiek v jednej šálke vody. Takto napučané zrná sa užívajú trikrát denne najmä ako prostriedok proti nervovej vyčerpanosti.
Odvar sa používa najmä proti vysokému krvnému tlaku. Dve lyžice zŕn alebo vločiek prevaríme v 200 ml vody. Po scedení sa odvar rozdelí na tri časti a pije sa ráno, na obed a večer.
Odvar zo slamy sa používa zvonka ako prostriedok proti kožným ekzémom alebo pri únave nôh a reume. Využíva sa vo forme obkladov alebo ako prídavok do kúpeľa.
Očianka rostkovova
Euphrasia rostkoviana
Čeľaď: krtičníkovité (Scrophulariaceae)
Ľudové názvy: svetlík, ambrožka, očná zelina, zubová tráva, potešenie očí, bradavník, tešinka.
Očianka je jednoročná poloparazitická rastlina známa svojimi chlpatými listami. Pre liečebné účely sa zberajú aj iné druhy očianky, dokonca aj krížené, pretože majú podobné liečivé účinky. Táto rastlina sa taktiež využíva na výrobu bylinného vína.
Liečivé účinky:
- pri očných chorobách
- pri únave očí
- na zápal sliznice očných spojoviek
- na tráviace ťažkosti
- proti nechutenstvu
- pri zvýšenej tvorbe žalúdočných štiav
- na zápal horných dýchacích ciest
- proti kašľu
Nežiadúce účinky: Pri dodržaní odporúčaných dávok neboli zistené žiadne nežiadúce účinky.
Zber: Na liečebné použitie sa zberá vykvitnutá vňať. Suší sa v dobre prevzdušnenom priestore alebo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 35 °C. Pokiaľ sme bylinu správne usušili, nemala by mať vonnú arómu a mala by zostať zelená. Očianka má horkastú chuť.
Použitie:
Zápar sa používa najmä na výplachy očí. Vnútorné použitie je vhodné ako podpora pri očných ochoreniach. Ako kloktadlo priaznivo pôsobí pri zápaloch dýchacích ciest. Pripravíme ho z troch lyžičiek sušenej drogy v dvoch pohároch horúcej vody.
Čajová zmes sa pripraví z očianky, listov čučoriedky, plodov fenikla, kvetov rumančeka a listov orecha. Pije sa 3 krát denne na všetky menované zdravotné problémy.
Prášok získame rozomletím sušenej vňate. Užíva sa dvakrát denne po pol lyžičke a je výborným doplnkom pri liečbe očných ochorení a pri tráviacich ťažkostiach.
Pagaštan konský
Aesculus hyppocastanum
Čeľaď: pagaštanovité (Hyppocastanaceae)
Ľudové názvy: gaštan divý, gaštan konský, svinský gaštan, planý gaštan, maďal, jírovec.
Korene pagaštanu pochádzajú z Balkánu. Jeho stromy sa vysádzajú nielen pre okrasný účel, ale aj pre široké liečivé využitie. V školách po celom Slovensku sa každoročne organizujú zbery plodov na dobré účely. Taktiež k nim na školách neodmysliteľne patrí aj výroba figúrok z plodov.
Liečivé účinky:
- na úpravu krvného obehu
- na poruchy ciev
- má protialergické a protizápalové účinky
- znižuje hladinu cholesterolu
- proti zápalom dýchacích ciest
- pri poruchách trávenia
- proti hnačkám
- proti reumatizmu
- zvonka na vredy, hemoroidy a iné
Nežiadúce účinky: Pri nesprávnom použití môže nastať zvýšená telesná teplota, hnačky, kŕče alebo dávenie. Objaviť sa môžu aj alergické reakcie. Nie je vhodný v kombinácii s liečivami na úpravu krvného riečiska. Neodporúča sa ani tehotným a kojacim ženám. Nemal by sa podávať ani deťom.
Zber: Zberajú sa kvety bez stopiek a semená. Kvety sa sušia v prevzdušnenom priestore alebo v umelých podmienkach do teploty 35 °C. V prípade plodov prebieha sušenie do maximálnej teploty 60 °C.
Použitie:
Zápar sa pripravuje z rozomletých semien. Tri lyžičky drogy sa zalejú pohárom horúcej vody. Najčastejšie sa používa zvonka na žily, hemoroidy a vredy, ale je možné použiť ho taktiež zvnútra na zápaly dýchacích ciest.
Odvar pripravíme povarením rozdrvených semien. Po dovarení sa vleje do kúpeľa a tak priaznivo pôsobí proti hemoroidom.
Tinktúra sa vyrobí zo semien v pomere 1:10 s liehom. Zmes necháme odstáť po dobu troch týždňov na slnku a následne ju precedíme. Tinktúra sa používa zvonka najmä na problémy s reumatizmom.