ovos siatyU nás bežne zaužívaná obilnina, ktorá je niekedy podceňovaná, avšak keď prihliadneme bližšie na jeho zloženie a účinky pre organizmus, zaslúži si oveľa viac pozornosti akú mu bežne dávame. Preto sa pozrime na ovos, ako na nášho dobrého priateľa a zaraďme ho do jedálnička. Ovos môžme zaradiť kľudne na popredné miesto medzi obilniny. Disponuje mnohými vzácnymi látkami a živinami. Chráni nás pred bežnými chorobami, spôsobených napríklad zlým trávením alebo nadmernou konzumáciou všade prítomného cukru. Je vhodný pre diabetikov pretože dobre reguluje glukózu a inzulín v tele.

Ďalej disponuje radou vitamínov, minerálov, antioxidantov a samozrejme vysokým podielom vlákniny. Aj keď má veľa zdraviu prospešných látok, nesmieme zabúdať, že prílišné konzumovanie vlákniny a nie len tej z ovsa, pôsobí kontraproduktívne na vstrebávanie živín pre telo. Preto treba všetko s mierou. Ovos má čo sa týka bielkovín, zrejme najvyššie postavenie medzi obilninami. Je vhodný preto pre seniorov, športovcov ale aj bežných ľudí. Poznáme samozrejme aj kvalitnejšie zdroje bielkovín, no tu to rozoberať nebudeme.

Ovos je pre športovcov výhodný tým, že pomaly uvoľňuje zo seba sacharidy a to preto, lebo škrob z jeho zrna sa postupne štiepi na glukózu, ktorá sa pomaly dostáva do tela. Vďaka tejto vlastnosti si aj diabetici môžu prísť na svoje. Má priaznivý vplyv aj na vysoký krvný tlak a dokáže ho o niečo znížiť. Zaujímavý môže byť ovos aj pre ženy v prechode. Ak žena v prechode konzumuje približne 80g ovsa denne, môže jej to zmierniť návaly horúčav. Táto obilnina môže nájsť svoje uplatnenie aj v kozmetike, v podobe rôznych zábalov a pílingov. Receptov na internete je isto viac ako na to.

Pozrime sa na obsah vitamínov a minerálov. Ovos obsahuje 10x viac kremíka a 2x viac draslíka ako pšenica. Horčíka má približne 3x viac ako iné obilniny. Ďalej obsahuje železo, zinok, fosfor, vápnik, enzýmy, vitamíny skupiny B, vitamín E či kyselinu listovú. Samozrejme obsahuje aj ďalšie telu prospešné látky, okrem vyššie vymenovaných. Ovos dobre pôsobí aj na vyčerpanosť postupným dodávaním sacharidov telu a nemalým obsahom vitamínov B. Vďaka vláknine dobre zasýti a znižuje mierne chuť viac jesť, čo určite ženy uvítajú :). Vláknina prečistí črevá od nánosov ako jemná metlička a naviaže na seba aj toxické látky. Nedá sa to však považovať za detoxikačnú kúru, na tú sú vhodné iné prípravky. Dobre pôsobí aj proti vnútorným hemoroidom.

Ak konzumujete denne ovsenné vločky alebo akékoľvek iné obilniny, nezabúdajte na pitný režim. Vláknina sa v črevách musí hýbať a na to potrebuje značné množstvo vody. Z vonka môžme ovos ale aj samotnú slamu používať na zábaly, kúpele proti reume, ischiasu, omrzlinám, ekzémom a rôznym kožným problémom. Aj keď má mnoho prospešných účinkov pre telo, vďaka lepku ho celiatici jesť nemôžu.


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *