para orechyVeľkosťou sú približne ako klasický bonbón a podľa toho by sme mali k nim aj pristupovať. Prečo? pretože majú vysoký obsah tukov a všetko čo obsahuje tuk nám žalúdok ťažšie trávi a prispieva k zvýšeniu hmotnosti. Tuky v týchto orechoch sú však prevažne zdraviu prospešné. Ide o mononasýtené mastné kyseliny, ktoré znižujú LDL cholesterol a naopak zvyšujú HDL. Majú teda priaznivý vplyv aj na krvný tlak. Para orechy sú podľa viacerých zdrojov rekordmanmi v obsahu selénu. Uvádza sa, že v 100g ho obsahujú približne 3485% dennej dávky. Hlavnými dodávateľmi sú Brazília, Peru či Bolívia. Nazývajú sa aj brazílske orechy.

Orechy rastú na stromoch Bertholletia excelsa (Juvia štíhla), ktoré dorastajú až do výšky 50 metrov. Na strome rastú drevené guľaté tobolky, ktoré obsahujú pekne naskladané para orechy. Zbieranie týchto toboliek je dokonca riziková činnosť, pretože tobolky sa zo stromu nezbierajú. Zbierajú sa len spadnuté. Zberačom tak ide aj o život, pretože z tak vysokého stromu ak spadne tobolka niekomu na hlavu, môže aj zabiť. Zopár takýchto prípadov je zdokumentovaných.

Vzhľadom na to, že orechy obsahujú množstvo tukov, sú náročné aj na balenie. Rozlúsknuté sa balia vo vákuu, aby nezožltli. V škrupine vydržia pri dobrom skladovaní aj dva roky. V obchodoch pozerajte kvalitné, nie zožltnuté orechy v akcii. Ak si doprajete zožltnuté plody, nebudete mať z nich taký účinok ako zo zdravých. Dôležité látky sa rýchlo strácajú a vysoký podiel antioxidantov takmer zmizne.

Brazílske orechy obsahujú už spomínaný selén, kvalitné sacharidy, bielkoviny a tuky. Bohaté sú aj na meď, horčík fosfor, vápnik, zinok a mangán. Ak máte v tele vysoký obsah medi, tak ich vôbec nejedzte. Na 100g obsahujú takmer 200% dennej dávky medi. Z dennej dávky horčíka obsahujú v 100g 94%, fosforu 103%, zinku 36% a mangánu 53%. Spomenúť treba aj obsah bielkovín, ktoré sú v orechoch zastúpené v 18-ich aminokyselinách. Čiže výborné pre aktívnych ľudí a športovcov.para orechy

Ďalej sú v orechoch zastúpené aj vitamíny A, B, C, E, cholín, kyselina listová, lineleová a pantoténová. Omega 3 a 6 kyseliny a množstvo ďalších výživných látok pre organizmus. Aj vďaka výživovým vlastnostiam para orechov, je doporučené ich zjesť maximálne za hrsť denne.

Hodnoty na 100 g:para orechy zber

Kalórie (kcal): 655
Tuky: 66 g
Nasýtené tuky: 15 g
Polynenasýtené tuky: 21 g
Mononenasýtené tuky: 25 g

Cholesterol: 0 mg
Sodík: 3 mg
Draslík: 659 mg
Sacharidy: 12 g
Vláknina: 8 g
Cukor: 2,3 g
Bielkoviny: 14 g

Vitamín A: 0 IU
Kyselina L-askorbová: 0,7 mg
Vápnik: 160 mg
Železo: 2,4 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,1 mg
Kobalamín 0 µg
Horčík: 376 mg


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *