Parfumový olej (tiež zvaný parfumová kompozícia) predstavuje kvintesenciu – základ – každého parfumu či kolínskej vody. Ide o zmesi vhodne vybraných a skombinovaných prírodných a syntetických látok s vonnými vlastnosťami. Vôňa kompozície musí byť – s ohľadom na jej hodnotu – samozrejme príjemná, nemenná, trvanlivá ap.
Podobne ako v pri vytváraní umeleckého hudobného diela – kompozície – aj pri príprave vonných kompozícií je vhodné používať slovo umenie. Toto vznešené a vzácne kompozičné umenie sa opiera nielen o znalosť základných pravidiel zostavovania vôní, ale zároveň aj o pamäť na vône, nevyhnutnú citlivosť čuchu, tvorivosť a fantáziu.
Základné vonné látky majú samé o sebe zväčša fádnu, nevýraznú vôňu, preto sa pri príprave vlastných voňaviek a kolínskych vôd používajú viaczložkové kompozície, ktoré môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín:
1./ fantázie – kompozície, ktorých vôňa sa v prírode nevyskytuje
2./ kompozície pripomínajúce niektorú z prírodných vôní (napr. kvetinové kompozície, a pod.)
ROZDIEL MEDZI PARFUMOM A KOLÍNSKOU VODOU
Pri parfumoch aj kolínskych vodách ide o roztoky vonných kompozícií (olejov) vo vhodne zriedenom etylalkohole (zvyčajne sa za východiskové rozpúšťadlo považuje 80% jemný konzumný lieh). Rozdiel medzi parfumami a kolínskymi vodami je v rôznom obsahu a voľbe tej-ktorej kompozície:
Parfumy obsahujú spravidla 10 % vonnej kompozície rozpustenej približne v 80-percentnom etylalkohole. Z kompozícií sa používajú tie najjemnejšie.
Kolínske vody obsahujú 3 % vonnej kompozície rozpustenej v 80-percentnom alkohole.
Vody po holení sú 1-percentné roztoky kompozície v 45 % etylalkohole. Oleje použité do vôd po holení sú menej kvalitné a ľahko rozpustné v zriedenom alkohole. Vody po holení môžu mať menej trvalú vôňu, ale musia vždy sviežo voňať.
V priemyselnej praxi sa menia aj koncentrácie etylalkoholu. Avšak postupy uvedené v tomto článku sú zjednodušené a v prípade parfumov a kolínskych vôd prispôsobené na príslušné odporúčané množstvá 80-percentného konzumného jemného liehu.
ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ ZOSTAVOVANIA VÔNÍ
K príprave malých množstiev kompozícií potrebujete (z pomôcok vymenovaných v predchádzajúcom článku – Základy kozmetiky a parfumérie) kuchynské váhy, výhrevné teleso, sklenené misky, odmerky, lyžičky + prázdne nádobky z tmavého skla s kvapkadlom a pergamenový papier (príp. papier na pečenie).
Oleje na kolínske vody, ako aj komponenty používané do týchto olejov (rôzne silice – citrónová, pomarančová, rozmarínová, bergamotová a pod.) sa musia spotrebovať v čo najkratšom čase, aby sa dlhým skladovaním (hoci aj správnym v tme a chlade) nenarušila ich kvalita.
Pri príprave vonných kompozícií a ich zriedených alkoholových roztokov (parfumov, kolínskych vôd) je potrebné dodržiavať prísne hygienické opatrenia (predovšetkým si umývať ruky pred i po výrobnej činnosti a dbať o čistotu používaných pomôcok).
Tuhé zložky kompozícií sa odvážia na pergamenovom papieri a vysypú do misky. Viskózne zložky (napr. živice) sa najprv opatrne nahrejú a potom sa s nimi narába ako s kvapalinami (pomocou odmeriek, kvapkadiel, príp. pipiet, alebo sa naberajú lyžičkou).
V postupoch sú potrebné množstvá esenciálneho oleja uvádzané v gramoch. Nezabúdajte, že hustota týchto látok je väčšinou nižšia ako hustota vody, napr. 10 ml gerániovej silice (s priemernou hustotou 0,900 g/cm3 má hmotnosť 9 gramov).
Vonné látky sú citlivé na svetlo a vzduch. Musia sa uchovávať v dobre uzatvárateľných fľašiach (flakónoch a pod.) na tmavom chladnom mieste.
AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNY ESENCIÁLNY OLEJ?
Ak sa nechystáte získavať z dostupného rastlinného materiálu vlastné esenciálne oleje a hydroláty pomocou alambiku (destilácia vodnou parou) alebo vhodnou vylúhovacou metódou, budete si musieť vybrané esenciálne oleje zakúpiť. Vo svete esenciálnych olejov vám pomôže zorientovať sa tento kvalitný online kurz (zdarma, ale na výber sú aj dve rozšírené platené verzie) – https://www.aroma-explorer.sk/kurz-aromaterapie-zdarma/.
Esenciálne oleje, ktoré nespotrebujete na výrobu kompozície pre váš budúci parfum, neváhajte využiť v aromoterapii (na ktorú je vyššie odporúčaný jedinečný kurz primárne zameraný).
PRÍPRAVA PARFUMOV A KOLÍNSKYCH VÔD
K príprave parfumov a kolínskych vôd používajte teda 80-percentný konzumný lieh, do ktorého pridajte zostavenú vonnú kompozíciu (olej) v množstve 10 % do parfumov a 2-4 % do kolínskych vôd.
Po pridaní oleja sa zmes v banke rozmieša opatrným pretrepaním nádoby a zmes sa nechá 2 – 3 týždne na tmavom mieste odležať. Ide o proces starnutia zmesi, počas ktorého sa vôňa zušľachťuje. Po odležaní je potrebné vložiť zmes na 24 hodín do chladničky a následne prefiltrovať zmes cez vhodný filter (filtračný papier, kávový filter a pod.).
Číry parfum alebo kolínsku vodu si môžete zafarbiť malým množstvom vhodného práškového farbiva (musí byť rozpustné v olejoch a v alkohole) – napr. konvalinkový parfum sa farbí zeleným odtieňom, parfum s cyprusovou vôňou olivovo zeleným odtieňom atď.
Hotový výrobok sa plní do flakónov so zabrúsenou zátkou.
RUŽOVÁ KOMPOZÍCIA
Na (zjednodušené) zostavenie známej vonnej kompozície s vôňou ruže budete potrebovať:
– 0,5 g bulharskej ružovej silice (cca 0,4 ml)
– 3,4 g gerániovej silice (cca 3,0 ml)
– 3,4 g ružovej silice (cca 3,0 ml)
– 5,0 g bergamotovej silice (cca 4,0 ml)
– 5,0 g petitgrainovej silice (cca 4,6 ml)
– 6,1 g citronelovej silice (cca 5,5 ml)
Poznámka: Objemy v zátvorkách sú uvedené len pre predstavu o približnom výslednom množstve kompozície.
Ďalšie postupy prípravy vonných kompozícií nájdete v článku č. 5 – Vonné kompozície v krémoch, géloch a toaletných mliekach.