Kde sa nachádza pečeň a načo slúži?
V našom tele priamo v bruchu, bezpečne chránená pravým rebrovým oblúkom, leží metabolická továreň ľudského tela – pečeň. Pri svojej hmotnosti približne 1.5 až 2 kilogramy je jedným z najdôležitejších orgánov nevyhnutných na prežitie. Anatomicky ju tvoria štyri laloky s rôznou veľkosťou, na bunkovej úrovni sa skladá z miliárd buniek nazývaných hepatocyty.
Aj keď bez pečene nedokáže naše telo existovať, jej tkanivo má unikátnu schopnosť – dokáže samo regulovať svoj rast a tak po chirurgickom odstránení časti pečene zvyšok zregeneruje a do určitej miery “dorastie” – preto je možné stať sa darcom pečene pre pacienta čakajúceho na transplantáciu a po tomto šľachetnom geste pokračovať v normálnom živote bez obmedzení ďalej.
Niektorí biochemici označujú pečeň poeticky za “altruistický orgán ľudského tela”, keďže ho zásobuje v nej vytvorenými bielkovinami, glukózou a tukmi, ktoré uvoľňuje do krvného obehu a štedro rozdáva pre ostatné orgány. Pečeň ako továreň tvorí celú škálu proteínov nevyhnutných na prežitie – napríklad tzv. faktory zrážania krvi, bez ktorých by sme neprežili ani obyčajné porezanie kuchynským nožom. Pečeň v spolupráci s ďalšími metabolickými dráhami reguluje hladinu cukru v krvi – odstraňuje nadbytočný cukor z krvi a skladuje ho “na horšie časy” vo svojich bunkách vo forme polysacharidu s názvom glykogén. V prípade nedostatku cukru v krvnom obehu no dokáže do svojich zásob uvoľniť, a keď sa minú, vytvorí nové molekuly z mastných kyselín alebo aminokyselín. Efektívne upravuje hladinu tukov a cholesterolu v krvi, tvorí žlč – kľúčového hráča v procese trávenia. Detoxikuje telo od škodlivých molekúl – toxický amoniak premieňa na ureu, toxíny z vonkajšieho prostredia metabolizuje na menej škodlivé látky. Slúži ako sklad vitamínov rozpustných v tukoch (vit. A, D, E, K), železa a medi.
Ako spoznám, že moja pečeň nie je v poriadku?
V našom prostredí sa nachádza mnoho faktorov, ktoré môžu pečeň a jej funkcie poškodiť. Okrem vírusových ochorení (hepatitída A, B, C) sem patrí vystavenie priemyselným chemikáliám a toxínom, obezita, strava bohatá na spracované potraviny s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín či lieky -aj bežne dostupné – napríklad Paralen!
Oslabená pečeň sa “hlási o slovo” celou škálou symptómov, medzi ktoré patria: nafúknutie a plynatosť, pálenia záhy, reflux, zápcha, žltnutie očných bielok a slizníc, vysoký krvný tlak, náladovosť, úzkosť, depresia, tmavo sfarbený moč, chronická únava, nadmerné potenie, tvorba modrín aj pri minimálnom poranení, strata chuti do jedla.
Prírodné metódy na regenerovanie pečene
Našťastie existuje celá škála dostupných metód ako si jednoducho zregenerovať a prečistiť pečeň. Tak ako aj pri liečbe iných ochorení, základom je zmena životného štýlu. Zo stravy je potrebné odstrániť potraviny s obsahom hepatotoxických látok – hydrogenované oleje, rafinovaný cukor, polotovary a spracované mäsové výrobky s vysokým podielom konzervantov. Je vhodné zaradiť doma pripravené šťavy z čerstvého ovocia a zeleniny. Na očistu pečene je ideálna šťava z kapusty, karfiolu a ružičkového kelu. Pripúšťame, že táto kombinácia neznie príliš vábne, skúste však pridať mrkvu, uhorku, cviklu, mätu či špenát a pripravíte chutný nápoj. Dbajte na to, aby ste naplnili svoj denný príjem draslíka – pre správny chod organizmu je potrebné prijať 4700 miligramov tohto minerálu. Zabudnite na výživové doplnky a siahnite po potravinách, ktoré ho obsahujú dostatok – sladké zemiaky, paradajky, banány a avokádo. Vyskúšať môžte aj pečeňovú kúru.
Alternatívna medicína ponúka na prečistenie pečene bylinku ostropestrec mariánsky, ktorej výhonky a semienka sa používajú na prípravu čaju. Skúste ozvláštniť svoje smoothie alebo obilninovú kašu a primiešajte do nej polievkovú lyžicu semienok tejto rastliny. Na prípravu detoxikačného čaju použite výhonky rastliny a pridajte ďalšie pečeň-ozdravujúce ingrediencie: koreň púpavy a kurkumu. Pri liečbe pečene, zvlášť pri rôznych kúrach, pokiaľ možno, využívajte aj orgánové hodiny. Pečeň je najaktívnejšia v čase medzi 1:00 a 3:00 hodinou ráno.
Ďalšou z metód, ako zregenerovať a “nakopnúť” pečeň je kávová klyzma. Prečisťuje len koncovú časť hrubého čreva, preto ju môžete bezpečne vykonávať v súkromí domova. Má stimulačný efekt, ktorý podporuje prúdenie žlče a podporuje tvorbu chemickej látky glutatiónu, ktorý je silným antioxidantom bojujúcim proti nahromadeným toxínom v tele. Skombinujte 2 polievkové lyžice mletej kávy pestovanej v podmienkach organického poľnohospodárstva a 3 poháre filtrovanej alebo destilovanej vody. Nechajte spolu variť 15 minút na miernom ohni a nechajte vyhladnúť. Pomocou jemného sita alebo tkaniny kávu preceďte a použite. Snažte sa pripravenú tekutinu udržať aspoň 10 – 15 minút.
Komentáre