pekanove orechyTento druh orechov je u nás o niečo menej známy, alebo menej konzumovaný. Orechovec pekanový je mohutný strom dorastajúci do výšky 20-30 metrov. Listy má dlhé až 70 cm s jemným zúbkovitým okrajom. Pôvodným domovom je južná časť Severnej Ameriky. USA má až 90%-tný podiel na svetovej produkcii. Indiáni využívali šťavu z Orechovca ako sladidlo. Ak by ste si chceli zasadiť Orechovec pekanový doma, na plody si budete musieť počkať ešte ďalších 20 rokov. To je doba, kedy začína rodiť prvý krát. Strom má rád subtropické podnebie, ale znesie aj mrazy do -28 °C. Aj tak je však dosť náročný na pestovanie.

Dnešné pekanové prechy boli šľachtené od roku 1850 a z rodu Carya existuje viac ako 500 druhov. Strom sa dožíva až 300 rokov. Pekanové orechy sa veľmi podobajú na náš Vlašský orech. A to aj vzhľadom a obsahom žívín. Samotný zber je taktiež podobný. V škrupinke ale nevydrží tak dlho ako Vlašský orech. Majú jemne maslovú chuť a využitie majú podobné. Účinky na organizmus sú podobné väčšiny orechom.

Svojím zložením podporujú imunitný systém, trávenie a perilstatiku čriev, cievy, srdce, znižujú cholesterol a vysoký krvný tlak, majú ukľudňujúci účinok, sú prevenciou proti rakovine, alzheimerovej a parkinsonovej chorobe a pod. Sú dosť kalorické a obsahujú vysoký podiel tukov. Ide však o kvalitné hlavne mononenasýtené tuky. Orechy sú nabité minerálmi, vitamínmi, sacharidmi a bielkovinami. Neobsahujú žiaden cholesterol. Je z nich ideálna pochúťka.

Ženy sa často vyhýbajú orechom, hlavne kvôli obsahu tukov. Nie je sa čoho báť. Ak párkrát do týždňa zjete zopár hrstí orechov, určite sa to neprejaví negatívne na váhe. Výsledok môže byť práve opačný. Orechy obsahujú vlákninu, vďaka ktorej dokážu zasýtiť. Drevo stromu sa využíva na výrobu nábytku, plávajúcich podláh a výrobu poľnohospodárskych náradí. Nie je príliš kvalitné a odolné. Orechovec pekanový je národným stromom Texasu.

Hodnoty na 100 g:pekanové orechy

Kalórie (kcal): 690
Tuky: 72 g
Nasýtené tuky: 6 g
Polynenasýtené tuky: 22 g
Mononenasýtené tuky: 41 g
Cholesterol: 0 mg

Sodík: 0 mg
Draslík: 410 mg
Sacharidy: 14 g
Vláknina: 10 g
Cukor: 4 g
Bielkoviny: 9 g

Vitamín A: 56 IU
Kyselina L-askorbová: 1,1 mg
Vápnik: 70 mg
Železo: 2,5 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,2 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 121 mg

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *