Piniove orechyDruh píniových orechov je plodom šišiek Píniovej borovice. Najlepšie sa jej darí v chladných oblastiach Kanady, alebo na ďalekej Sibíri. Dorastá do výšky až 25 metrov. Má dlhý kmeň a korunu pripomínajúcu dáždnik. Je rozšírená po celom svete. Na konzumáciu sa používajú viaceré druhy. Najpoužívanejšie sú zrejme Pinus koraiensis, Pinus gerardiana, Pinus Pinea a ďalšie. Známych je viac ako 100 druhov. Oriešky rastú v šiškách, z ktorých sa po dozretí zbierajú. Plody niektorých borovíc môžu zrieť aj dva až tri roky. Takisto veľkosť šišky môže byť v rozpätí od 3 do 35 cm.

Zber je rôzny. Niekedy sa zbierajú ešte zo stromu a v inom prípade sa popadané plody zbierajú až zo zeme. Strom dáva úrodu až po 15. roku života a rodiť dokáže až 100 rokov. Jeho drevo je kvalitné a používa sa aj v drevárskom priemysle. Strom sa ale primárne používa na zber orechov. Píniové orechy sa používajú na priamu konzumáciu, alebo sa z nich robí kvalitný olej, ktorý je však používaný hlavne v studenej kuchyni, lebo má nízky bod horenia. Olej sa používa niekedy aj ako mierny konzervant v potravinárstve. Tieto orechy sú skôr semenami ako orechami, no celosvetovo sú už vnímané ako orechy a teda ostaneme pri tomto zaradení.

Orechy obsahujú množstvo vzácnych živín. Vitamíny, minerály, vzácne kyseliny, bielkoviny, vlákninu a tuky. Z minerálov sú najviac obsiahnuté mangán (a to až 8,8 mg na 100g), draslík, horčík, železo, fosfor, zinok, ďalej vápnik, sodík, zinok, meď. Z vitamínov sú to A, B, C, E, K, ďalej enzým betaín, kyseliny omega 3 a 6, listová, pantoténová a pinolenová. Orechy neobsahujú glutén a tak sa pridávajú aj do niektorých bezlepkových potravín.

Vplyv píniových orechov na zdravie je široký. Dobre vplývajú na trávenie, stolicu, cievy, srdce, cholesterol, krvný tlak, nervy, krvný cukor. Nemajú dlhú trvanlivosť a preto ich kupujte len toľko koľko za krátky čas spotrebujete. Pomenované sú po botanikovi Píniovi. Ako delikatesu a výživový doplnok si ich nosili pri sebe aj rímsky vojaci. Sú známe prípady kedy tieto orechy zmenili ľuďom úplne vnímanie chutí. Všetko po nich chutilo horké. Najviac prípadov bolo spôsobených orechami z Číny. Pri balení sa zrejme zamiešali píniové orechy iného druhu. Kupujte ich len z overených zdrojov.

Hodnoty na 100 g:píniová šiška

Kalórie (kcal): 673
Tuky: 68 g
Nasýtené tuky: 4,9 g
Polynenasýtené tuky: 34 g
Mononenasýtené tuky: 19 g
Cholesterol: 0 mg

Sodík: 2 mg
Draslík: 597 mg
Sacharidy: 13 g
Vláknina: 3,7 g
Cukor: 3,6 g
Bielkoviny: 14 g

Vitamín A: 29 IU
Kyselina L-askorbová: 0,8 mg
Vápnik: 16 mg
Železo: 5,5 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 0,1 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 251 mg


Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *