pistacieMalý zelený oriešok s vysokým obsahom draslíka, obľúbený na lúskanie napr. pred televízorom. Ide o zdravé chrumkanie, pokiaľ si doprajete maximálne zo dve plné hrste. Ako každý orech aj pistácia je kalorická a preto večerné chrumkanie berte s rezervou. Báť sa tukov a kalórií z pistácií nemusíte. Ide o zdravé mononenasýtené tuky, ktorých obsahuje väčšinu. Nasýtených má 4x menej. Pistácia je ker dorastajúci aj do 10 metrov. Svoj pôvod má v Ázii odkiaľ sa rozšíril do sveta. Najväčším vývozcom je Irán. Najviac sa jej darí v tropických oblastiach, kde prežije páľavy aj okolo 50 °C, ale nemá problém zvládnuť aj mrazy do -10 °C.

Pistácia pravá ako znie jej oficiálny názov je mäkkým orechom s príjemnou chuťou. Zaujímavosťou, ktoré niektoré zdroje uvádzajú je, že sú extrémne horľavé a môžu sa dokonca samé vznietiť. Ak to chcete vyskúšať, tak len na vlastné riziko :). Ako každý orech aj pistácie ukrývajú bohaté živiny v šupke a vnútri. Zdravé orechy sú jasno zelené a nie sú vnútri žlté. Jedzte ich aj so šupkou.

Sú bohaté na vitamíny A, B, C, E, K, ďalej betakarotén, kyselinu pantoténovú, listovú, omega 3 a 6. Majú vysoký obsah bielkovín ale aj draslíka. Ich vláknina dobre pomáha tráveniu a črevám. Z minerálov obsahujú zinok, železo, mangán, meď, selén, horčík, fosfor, vápnik a ďalšie stopové prvky. Svojím zložením podporujú imunitu, chránia bunky pred voľnými radikálmi, pomáhajú čistiť telo, znižujú cholesterol aj krvný tlak, podporujú tvorbu červených krviniek, odbúravajú stres a napätie.

Zdravotné účinky pistácií dokazovali aj vedci na skupinách ľudí. Testoval sa vplyv na zníženie cholesterolu a krvného tlaku. Každý človek zo skupiny mal po ukončení testovania znížený cholesterol a taktiež bol zaznamenaný pokles krvného tlaku. Ak pistácie začleníte do jedálnička, výrazne zvýšite príjem kvalitných živín a znížite automaticky príjem tých nezdravých. Orechy majú schopnosť dobre zasýtiť a dodať telu naozaj potrebné látky. Stačí nám jesť okolo 100 gramov denne a telo sa nám poďakuje.

Hodnoty na 100 g:pistacie1

Kalórie (kcal): 562
Tuky: 45 g
Nasýtené tuky: 6 g
Polynenasýtené tuky: 14 g
Mononenasýtené tuky: 24 g
Cholesterol: 0 mg

Sodík: 1 mg
Draslík: 1 025 mg
Sacharidy: 28 g
Vláknina: 10 g
Cukor: 8 g
Bielkoviny: 20 g

Vitamín A: 415 IU
Kyselina L-askorbová: 5,6 mg
Vápnik: 105 mg
Železo: 3,9 mg
Vitamín D: 0 IU
Vitamín B6: 1,7 mg
Kobalamín: 0 µg
Horčík: 121 mg

loading…Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *