Pľúca sú párovým orgánom skrytým v našom hrudníku, vďaka ktorému prebieha proces výmeny kyslíka a oxidu uhličitého. Dobre chránené dvanástimi pármi rebier pracujú ako dva ružové mechy, ktoré nasávajú vzduch okolo nás, nanešťastie aj so všetkými prítomnými škodlivinami, baktériami, vírusmi, prachovými časticami a nečistotami. Ľudské telo má hneď niekoľko spôsobov, ako pľúca chráni a očisťuje. Mechanickú očistu od hrubej “špiny” zabezpečuje reflexný kašeľ a kýchanie pri podráždení v horných dýchacích cestách, rovnako ako aj chĺpky v nose a riasy na sliznici. Na mikroskopickej úrovni za čisté prostredie v pľúcach bojujú bunky a proteíny imunitného systému, ktoré celým systémom imunitnej odpovede reagujú na prítomné škodliviny.
Aj podľa tradičnej čínskej medicíny je hlavnou úlohou pľúc udržiavať obranyschopnosť organizmu proti patogénom a tiež správnu cirkuláciu Qi a tekutín v ľudskom tele. Pľúca sú prepojené s hrubým črevom a spolu sú zodpovedné za schopnosť “nechať veci tak a zabudnúť” – vzdať sa krívd z minulosti, negatívnych emócií, spomienok a životných skúseností – podobne ako sa nimi zbavujeme odpadových produktov nášho metabolizmu. S pľúcami je prepojená aj koža, preto ak si chcete udržať hladkú a zdravú pleť, treba sa starať aj o svoje pľúca. Chuťovým vnemom, ktorý chráni pľúca, je štipľavá chuť. Všimnite si, že mnohé z prírodných prostriedkov na zlepšenie zdravia našich pľúc sú koreniny. Najčastejšími ochoreniami, ktoré postihujú pľúca, sú infekčné zápaly, chronická astma, chronická obštrukčná choroba pľúc a v neposlednom rade aj rakovina. Karcinóm pľúc je jednou z najčastejších foriem rakoviny u nás, dokonca u mužov ide o druhý najčastejší typ rakoviny (na prvom mieste je rakovina prostaty).
Alternatívne metódy prevencie a liečby ochorenia pľúc
Oregano pochádza z tej istej rodiny rastlín ako mäta. Táto príjemná aromatická bylinka je už pevnou súčasťou našej kuchyne a olej z nej by zas nemal chýbať v žiadnej prírodnej lekárničke. Má antioxidačné a protizápalové účinky, bojuje proti infekciám a doslova “nakopne” imunitný systém. Pepermint a eukalyptus sú prírodné antihistaminiká, uvoľňujúce opuchnuté sliznice nosa, hrdla, priedušiek a pľúc. Taktiež uľavujú pri problémoch s trávením a pri nevoľnosti spojenej s cestovaním. Pľúcnik lekársky poznali už stredovekí lekári, ktorým jeho okvetie pripomínalo infikované zapálené tkanivo pľúc, z čoho pochádza aj názov tejto bylinky. Je to rastlinka mimoriadne citlivá na prítomnosť toxínov v prostredí, preto rastie len v skutočne zdravých a čistých ekosystémoch. Je bohatá na antioxidanty a používa sa už po stáročia s úspechom pri respiračných ochoreniach vo forme čaju. Skorocel je tiež “starý známy” bojovník proti zápalom pľúc. Pripravuje sa z neho masť, ktorou sa potiera hrudník pacienta. Kardamon je stimulujúce a príjemne aromatické korenie. Podporuje dobré trávenie, dýchanie, uvoľňuje bolesť a osviežuje dych. Sladké drievko konzumujte vtedy, ak hľadáte úľavu od suchého kašľa a bolestí hrdla. Upokojuje sliznice dýchacej sústavy a vďaka antibakteriálnym a antivirotickým vlastnostiam pomáha liečiť ich infekcie.
Ajurvéda v liečbe ochorení dýchacej sústavy zdôrazňuje dôležitosť pravidelných dychových cvičení a meditácie. Tie je vhodné doplniť obkladmi s teplým ricínovým olejom, ktorý prečisťuje pľúca, najmä pri ich chronických ochoreniach, redukuje zápalové procesy a podporuje odbúravanie a vylučovanie odpadových látok. Je zaujímavé, že Ajurvéda aj tradičná čínska medicína sa zhodujú v prepojení fixovania sa na boľavé udalosti z minulosti s ochoreniami pľúc a oba tieto smery jednohlasne doporučujú pracovať na zbavení sa akýchkoľvek väzieb na negatívne spomienky, ľudí a zážitky. Zabudnúť, odpustiť a ísť ďalej a popri upratovaní vo vlastnej duši doporučujú upratať aj doma, zbaviť sa všetkého zbytočného a nepotrebného, doslova “vyvetrať”. S nezdravými pľúcami súvisí aj únava. Ak sa Vám ťažko dýcha prichádza do tela aj málo energie. Na únavu spojenú s dýchaním nadväzuje článok – Únava a dýchanie.