Pulmonaria officinalis
Čeľaď: borákovité (Boraginaceae)
Ľudové názvy: pľúcna zelina, cicalka, fľakový list, hviezdoš, čmelník, kuroslep, včielka, červený kľúč, medunica, urbánek, hviezdoš, modrý kľúč, zimičie koralky.
Pľúcnik je medonosná rastlina, ktorá kvitne skoro na jar. Hovorí sa, že ak už kvitne pľúcnik, začala bylinárska sezóna. Zvláštnosťou je, že jeho kvety majú v jednotlivých súkvetiach rovnakú farbu, ale v rôznych súkvetiach v rámci jednej rastliny sa vo farbe odlišujú. Rozkvitnutý pľúcnik je tak pastvou pre oči. Mladé spodné listy sa pre svoju príjemnú chuť používajú do šalátov.
Liečivé účinky:
- zmierňuje kašeľ
- na vyvolanie potenia pri chorobách dýchacích ciest
- pomáha pri odhlieňovaní
- pôsobí močopudne a protizápalovo
- zvyšuje zrážanlivosť krvi
- ako podpora pri liečbe lymfatických uzlín
- zvonka vo forme obkladov na rany a vredy
Nežiadúce účinky: Pľúcnik môže pri nevhodnej kombinácii s inými liečivami vyvolať kožnú vyrážku alebo spôsobiť tráviace ťažkosti. Nie je vhodné ho užívať pri bronchitíde, tehotenstve alebo počas kojenia.
Zber: Zberá sa vňať počas kvitnutia a prízemné listy po odkvitnutí. Sušia sa v prevzdušnenom priestore alebo v umelých podmienkach do teploty 40 °C. Hrubšia stonka sa pred sušením odstraňuje.
Použitie:
Zápar sa pripraví z dvoch lyžíc drogy v pol litri horúcej vody. Môže sa osladzovať medom. Pije sa v priebehu dňa podľa potreby.
Odvar sa používa najmä zvonka vo forme obkladov na rany a vredy. Pripravuje sa v pomere 1 diel drogy na 10 dielov vody.
Podbeľ liečivý
Tussilago farfara
Čeľaď: astrovité (Asteraceae)
Ľudové názvy: matkino líčko, babuška, konské kopyto, pánbožkov chlebíček, májik, podbiel malý, podbiel prašivý, podkovka, podbelie.
Liečivé účinky podbeľa poznali už starí Gréci a Rimania. I keď je podbeľ veľmi známou liečivou bylinou, v domácnostiach sa dnes používa len zriedka. Je súčasťou bylinných čajov, ktoré sa dajú ľahko zakúpiť v lekárni.
Liečivé účinky:
- pri chorobách dýchacích ciest
- na odhlienenie
- pri tráviacich ťažkostiach
- na zlepšenie metabolizmu
- na posilnenie imunity
- na ťažko sa hojace rany, ekzémy a opuchliny
- vo forme obkladov pri reume
- na zápaly žíl a konečníka
- ako kloktadlo pri paradentóze
Nežiadúce účinky: Podbeľ môže vyvolať celú radu nežiadúcich účinkov. Najviac sa prejavujú alergické reakcie, tráviace ťažkosti, hnačka, problémy s dýchaním a zmeny krvného tlaku. Užívanie nie je vhodné v tehotenstve ani počas kojenia. V niektorých štátoch je jeho užívanie zakázané.
Zber: Pre liečebné účely sa zberajú otvorené kvety a listy. Sušia sa rýchlo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 40 °C, aby semená počas sušenia nedozreli.
Použitie:
Zápar sa pripraví z jednej polievkovej lyžice drogy v pol litri horúcej vody. Zmes sa lúhuje po dobu 10 minút. Zápar sa môže osladiť medom. Pije sa v menších dávkach v priebehu dňa.
Čajová zmes je výborná v kombinácii podbeľa, vňate dúšky materinej, kvetu slezu, listu skorocelu a koreňa ibiša.
Čerstvá šťava sa získava z listov. Je výborná na vonkajšie použitie, najmä na vredy a rany. Na vnútorné použitie sa zmiešava s mliekom a medom.
Čerstvé listy sa používajú zvonka na bolestivé miesta pri reumatických problémoch a zápaloch žíl. Prikladajú sa na postihnuté miesto z lícnej strany a previažu sa obväzom.
Praslička roľná
Equisetum arvense
Čeľaď: prasličkovité (Equisetaceae)
Ľudové názvy: divé proso, praslička polnia, šmirgľová tráva, vechťová tráva, praslica dobrá.
Niektorí ľudia považujú prasličku za burinu, pravda je však taká, že ide o jednu z najstarších a najuznávanejších liečivých bylín na Zemi. V minulosti nebola využívaná len na liečebné účely, ale používali ju i na leštenie cínového riadu, pretože obsahuje kyselinu kremičitú. Práve z toho pramení jej ľudový názov – šmirgľová tráva.
Liečivé účinky:
- má močopudný účinok
- rozpúšťa piesok a kamene v močových cestách
- čistí cievnu sústavu a pôsobí proti kôrnateniu ciev
- zastavuje krvácanie
- ako podpora pri liečbe tuberkulózy
- zlepšuje schopnosť vstrebávania vápnika
- zvyšuje produkciu kolagénu
- má protizápalové účinky
Nežiadúce účinky: O prasličke roľnej nie sú známe žiadne nežiadúce účinky.
Zber: Zberá sa vňať od jari do jesene. Suší sa v dobre prevzdušnenom priestore alebo v umelých podmienkach do maximálnej teploty 50 °C. Je potrebné vždy dobre skontrolovať, či sa vňať usušila dostatočne, inak ľahko splesnivie.
Použitie:
Odvar sa pripraví z jednej lyžice drogy na pohár vody. Varí sa po dobu 30 minút. Používa sa zvnútra podľa potreby, alebo zvonka vo forme obkladov a ako kloktadlo.
Čerstvá vňať sa používa na zastavenie krvácania z nosa. Vňať sa pomliaždi a vloží sa do krvácajúcej nosnej dierky.