Za studena lisované oleje – sa šetrne lisujú bez využitia vysokých teplôt a ďalšej nutnej rafinácie. Sú to „živé“ potraviny. Obsahujú v oleji rozpustné vitamíny, prítomné v pôvodnej rastlinnej surovine (hlavne vitamín E), cenné nenasýtené mastné kyseliny a ďalšie živiny. Pre chuť oleja sú veľmi dôležité prírodné aromatické látky, ktoré v oleji zostanú pri lisovaní za studena. U týchto olejov je dôležité vedieť, do akej teploty sa majú používať, pretože mastné kyseliny sa za vysokých teplôt ničia a môžu sa premeniť na škodlivé látky.
Nevýhodou lisovania za studena je malý výťažok lisovania. (Rastlinná surovina sa po vylisovaní za studena často ďalej spracováva obvyklým spôsobom pre získanie bežného rafinovaného oleja.) Oleje lisované za studena sú preto drahšie, než rafinované oleje.
Skladovanie olejov lisovaných za studena :
Fľašu treba starostlivo uzatvárať, olej má byť chránený pred kyslíkom, pretože ten ničí nenasýtené mastné kyseliny. Skladovať v tme – svetlo je nepriateľ plnohodnotných olejov, pretože mnohonásobne urýchľuje reakciu mastných kyselín so vzdušným kyslíkom. Uchovávať v chlade – v studenom oleji prebieha omnoho menej reakcií a naviac pomalšie – vedúcich k jeho znehodnoteniu.
Rafinované oleje – sú oleje získavané extrakciou pri využití vysokých teplôt a organických rozpúšťadiel. Sú všeobecne lacnejšie, pretože tieto postupy umožňujú oveľa vyšší výťažok. Za vysokých teplôt sa však znehodnocujú a vzniká rada toxických látok. Tieto látky spolu so zbytkami rozpúšťadla sa musia odstrániť tzv. rafináciou. Zároveň sa však odstráni aj mnoho nutrične cenných látok, minerálnych a stopových prvkov. Takto získaný čistý tuk je bez pôvodnej chuti, vône. Preto sú si rafinované oleje navzájom veľmi podobné. Sú bežné v našej kuchyni.
DRUHY OLEJOV A ICH ÚČINKY
Arašidový olej
Za studena lisovaný olej je číry, tekutý a má lahodnú chuť. Vyznačuje sa vysokým obsahom veľmi kvalitných rastlinných tukov, obsahuje účinné antioxidanty, najmä resveratrol, antibakteriálne látky a esenciálnu dvojnásobne nenasýtenú kyselinu linoleovú. Arašidový olej má taktiež vysoký
obsah vitamínu E. Ako stolový olej má uplatnenie v studenej i teplej kuchyni, hodí sa aj na vyprážanie. Jeho tepelná stabilita je výborná, znesie teplotu až 175°C bez znehodnotenia. Ázijskej kuchyni dodáva typickú exotickú chuť. Je rovnako vhodný na vnútorné užívanie aj na pleť pri ekzémoch, suchej pokožke a dermatitíde všeobecne.
Černicový olej
Olej lisovaný zo semien černice má veľký význam pre zdravie pre svoj mimoriadne vysoký obsah karoténu. Černice patria k najväčším zdrojom provitamínu A. Použitie: vnútorne, ráno nalačno a večer pred spaním jednu čajovú lyžičku.
Hroznový olej
Priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi, spevňuje krvné kapiláry a znižuje ich lámavosť. Je účinnou prevenciou proti vzniku kŕčových žíl, artritídy a artériosklerózy, ktoré zároveň aj lieči. Inhibuje systémy, ktoré rozvíjajú zápalové procesy, hlavne u športovcov. Obmedzuje bolesti a opuchy nôh, rozpúšťa aj žlčové kamene. Používa sa aj na ošetrenie pleti a v aromaterapii.
Konopný olej
Je bohatý na vitamíny A, B, C, D, E, K, má najúplnejší komplex proteínov v ríši rastlín, prispieva k posilneniu imunitného systému, chráni pred zápalmi, má výrazné protirakovinové účinky. Znižuje celkovú hladinu cholesterolu v krvi. Podporuje správnu funkciu čriev. Obsahuje viac než 75 % nenasýtených mastných kyselín, ktoré ľudská pokožka potrebuje k správnej funkcii. Konopný olej obsahuje omega-6 a omega-3 kyseliny v ideálnom pomere 3:1 a pomáha tak zmierniť, alebo dokonca vyliečiť kožné problémy, ako je suchosť pokožky, atopický ekzém alebo lupienka. Pri vonkajšom použití tiež účinne pôsobí proti bolestiam chrbtice a kĺbov.
Kôprový olej
Je to zvláštny olej s chuťou a arómou z kôpra, používa sa na dochutenie prívarkov, pokrmov a šalátov. Pravidelné používanie podporuje trávenie a chuť do jedla.
Ľanový olej
Vhodný na ošetrenie a zmiernenie zápalových procesov, astmy, menštruačných kŕčov a migrénových bolestí. Má priaznivý účinok na krvný obeh, pôsobí protizrážanlivo, znižuje vysoký krvný tlak a riziko ischemických chorôb srdca. Zlepšuje elasticitu ciev a chráni ich pred zápalmi. Má vynikajúci liečebný efekt na suchú a odlupujúcu sa pokožku, lupienku a kĺbové zápaly. Pomáha udržať si váhu po diétach a predchádzať cukrovke.
Mandľový olej
Obsahuje množstvo vitamínov a kyselinu olejovú, ktorá patrí medzi nenasýtené mastné kyseliny a tiež alfa tokoferol, prírodný antioxidant. Pri vonkajšom použití je obzvlášť vhodný pre suchú až popraskanú, olupujúcu sa pokožku, má ukľudňujúce a regeneračné účinky.
Marhuľový olej
Má vysoký obsah všetkých druhov vitamínu B, obsahuje aj vitamín A – pomáha pri liečbe zraku a vitamín E. Olej pôsobí priaznivo na úpravu činnosti zažívacieho traktu. Priaznivo ovplyvňuje činnosť pečene. Upravuje poruchy srdečnej činnosti. Má vynikajúce podporné účinky pri liečbe rakovinových ochorení, priaznivo ovplyvňuje vývoj nových buniek.
Olej z čierneho korenia
Povzbudzuje sekréciu žalúdočných štiav a tráviacich enzýmov, priaznivo ovplyvňuje činnosť slinivky brušnej, žlčníku, pečene. Tieto orgány ozdravuje a zvyšuje ich krvotvorbu. Upravuje krvný tlak, priaznivo pôsobí na činnosť srdca a tiež priaznivo ovplyvňuje mozgovú činnosť. Pôsobí antibakteriálne a antioxidačne, zvyšuje obranyschopnosť organizmu pri vírusových a bakteriálnych ochoreniach.
Olej z kukuričných klíčkov
Pôsobí blahodárne na zažívací, vylučovací a nervový systém, spevňuje cievy. Je bohatý na vitamíny B, C a E, podporuje tvorbu červených krviniek. Ochraňuje pokožku pred vysychaním a vyživuje ju. Významne ovplyvňuje pokles hladiny cholesterolu v krvi. Je vynikajúci na masáž kĺbov a chrbtice.
Olej z maku
Obsahuje viac než 50 % nenasýtených mastných kyselín omega 6, čím priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu. Obsahuje vysoké množstvo kalcia.
Olej z malinových jadier – ostružina
Vzácny bylinný olej, ktorý dokáže účinne chrániť pokožku po celý deň. Má veľmi veľmi silný protizápalový a antioxidačný účinok. Je bohatý na vitamín E, vďaka ktorému bráni starnutiu pokožky a úspešne chráni proti UV žiareniu. Použitie: vnútorne, ráno nalačno a večer pred spaním jednu čajovú lyžičku. Použitie zvonku – na pokožku – podľa potreby. Používa sa aj k ochuteniu pokrmov studenej kuchyne.
Olej z paprikových semien
Olej veľmi príjemnej vône a chuti. Je vynikajúci na ochutenie mäsa, jedál z rýb a sendvičov. Odporúča sa ako šalátový olej. Má vysoký obsah kyseliny linolovej. Je bohatý na vitamín C. Obsahuje kapsaicín, ktorý podporuje trávenie, krvný obeh a činnosť nervovej sústavy. Pri reumatizme sa používa na potieranie a masáže.
Olej z perilly frutescens
Vynikajúci liečebný prostriedok proti astme, kašľu, zahlieneniu, pľúcnym infekciám a zároveň ako prevencia chrípky a prechladnutia. Je vhodný na zníženie rizika a zvládnutie prvých alergických príznakov, zmierňuje priebeh atopického ekzému. Pôsobí proti prílišnému poteniu, zmierňuje kŕče, bolesti hlavy. Pomáha pri pocitoch na zvracanie u tehotných žien a ženám v prechode. Uplatňuje sa tiež pri liečení rakoviny hrubého čreva, zápaloch maternice a konečníka, pri liečení Alzheimerovej choroby.
Olej z pšeničných klíčkov
Pozitívne ovplyvňuje mozog a nervový systém. Dodáva telu energiu a vytrvalosť. Je jedným z najbohatších prirodzených zdrojov vitamínu A, D a E, prírodný antioxidant, ochraňuje srdce, bunky a cievy. Má blahodárne účinky na zažívanie, preto je vhodný pre deti . Má tiež vynikajúci liečebný efekt na suchú a odlupujúcu sa pokožku. Používa sa tiež na masírovanie kĺbov a chrbtice.
Olej z višňových jadier
Obsahuje vysokú koncentráciu vitamínu E a bioflavonoidov. Olej zlepšuje krvný obeh, spomaľuje starnutie a regeneruje pokožku. Viaceré výskumy dokazujú jeho hydratačné vlastnosti Použitie: vnútorne, ráno nalačno a večer pred spaním jednu čajovú lyžičku. Používa sa aj k ochuteniu pokrmov studenej kuchyne.
Olej z vlašského orechu
Podporuje činnosť mozgu, zlepšuje pamäť, ukľudňuje nervový systém a posilňuje imunitu. Je vhodný proti rakovine hrubého čreva, podporuje vývoj telových buniek, znižuje hladinu homocysteínu v krvi, posilňuje srdce a čistí krvné riečište. Tlmí hyperaktivitu u detí. Je bohatý na vitamíny B, C, E, F, pôsobí proti vzniku arterosklerózy. Znižuje hladinu cholesterolu a vyrovnáva krvný tlak. Je tiež vhodný na masáže kĺbov a pohybového ústrojenstva.
Ostropestrecový olej
Najlepší prírodný liek na ochorenia pečene. Znižuje možnosť poškodenia pečene v dôsledku užívania alkoholu, po prekonanej žltačke, pri chemoterapii a prospieva pri žlčových kameňoch. Podporuje tvorbu nových pečeňových buniek. Používa sa pri liečbe vredového ochorenia žalúdka a dvanástnika, akútnom a chronickom zápale žalúdočnej sliznice, paradentózy a áft, poškodení kože a popálenín. Pomáha pri koprivke, pri astmatických záchvatoch a nevoľnosti pri cestovaní. Zvonku je možné použiť olej na kŕčové žily a hemeroidy.
Petržlenový olej
Vyniká špecifickou chuťou petržlenovej vňate. Priaznivo ovplyvňuje tráviace a zažívacie orgány, zlepšuje chuť k jedlu. Má veľmi pozitívny účinok pri ochoreniach obličiek a močových ciest (osvedčuje sa aj pri nepríjemnom úniku moču). Obsahuje železo, čím priaznivo ovplyvňuje tvorbu krvi. Pomáha zlepšovať ochorenia zraku, hlavne šeroslepotu.
Púpalkový olej
Zmierňuje menštruačné problémy. Blahodárne pôsobí na ekzémy alergického pôvodu. Má priaznivé účinky na hyperaktivitu detí, schizofréniu, kĺbové zápaly, alkoholizmus, psychogénne nechutenstvo a Parkinsonovu chorobu. Pomáha v udržovaní normálnej hmotnosti tela, urýchľuje zotavenie z chorôb. Ďalej zlepšuje funkciu pečene, posilňuje pamäť, vyrovnáva krvný tlak. Pôsobí priaznivo proti vypadávaniu vlasov. Podporuje prekrvenie končatín, zmierňuje tvorbu kŕčových žíl, zbavuje bolesti hlavy.
Rakytníkový olej
Obsahuje látky, ktoré výrazným spôsobom liečia tráviaci trakt, pomáha pri liečbe žalúdočných vredov, a odstraňuje zápaly stien žalúdka. Odporúča sa ľudom, ktorý užívajú silné antibiotiká, ktoré svojim zložením dráždia žalúdok, aby 10 min pred užitím týchto liekov užili 1x čajovú lyžičku oleja, ochránia tak steny žalúdka a nepríjemná bolesť sa stratí. Výrazným spôsobom znižuje prekyslenie organizmu a hladinu cholesterolu. Pôsobí ako biogénny stimulátor, celkovo posilňuje ľudský organizmus a jeho prirodzenú obranyschopnosť. Je vhodný pre ľudí ktorý majú dlhodobo problém s imunitou.
Používa sa ako doplnok výživy pri onkologických nálezoch, preventívne pôsobí ako rádioprotektor. Rakytník má uplatnenie ako podporný prostriedok pri strese a depresiách, pôsobí priamo na centrálny nervový systém a tým uvoľňuje psychiku. V tele pôsobí aj ako silný antioxidant, účinne detoxikuje organizmus čistí ho od škodlivých látok a zabezpečuje lepší odvod odpadových látok z tela. Rozpúšťa hlieny nielen v slizniciach horných dýchacích ciest, ale v celom tele a vyvádza ich von. Je vhodný na podporu liečby pri pľúcnych a pečeňových problémoch. Napomáha regenerácii kožného epitelu pri popáleninách a omrzlinách, a pre túto jeho vlastnosť je možné prípravok s úspechom používať na podporu liečby pri gynekologických ťažkostiach (tampón napustený olejom sa zavádza na noc).
Rascový olej
Vynikajúci pri ochrane organizmu proti rakovinovým ochoreniam žalúdka, pečene, pľúc, čriev, prsníkov. Pôsobí antibakteriálne, odvodňuje a detoxikuje. Prináša úľavu pri nafukovaní, upravuje činnosť tráviacich orgánov, hlavne črevného traktu. Je podporným prostriedkom pri liečbe sennej nádchy. Pri vonkajšom použití lieči kožné choroby a ekzémy.
Repkový olej
Ako rastlinný olej neobsahuje cholesterol, zato sa môže pochváliť vitamínom E tokoferolom, ktorý pôsobí ako prírodný antioxidant, takže chráni bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Olej z repky je takisto výborným zdrojom odporúčaných omega-3 mastných kyselín, podobne ako losos, sleď a makrela alebo vlašské orechy a samozrejme niektoré rastlinné tuky. Za kráľa olejov je považovaný olivový olej, ktorého veľkou prednosťou je vysoký obsah (až 85 %) mononenasýtených mastných kyselín. Ich pôsobenie na zdravie hodnotia odborníci priaznivo. Doposiaľ nepovšimnutý repkový olej zo semien repky olejky sa však veľmi blíži svojím zložením olivovému oleju: takisto má vysoké zastúpenie „priaznivej“ kyseliny olejovej, a zároveň teda veľmi málo nasýtených mastných kyselín.
Ríbezľový olej
Olej lisovaný zo semien ríbezle je bohatý na vitamín C, A a gamalinoleové kyseliny. Ovplyvňuje obnovu a ochranu tkanív, chráni cievny systém, pomáha pri chrípke a nachladnutí, pri ochorení tráviaceho traktu, má močopudné účinky a podporuje potenie. Použitie: vnútorne, ráno nalačno a večer pred spaním jednu čajovú lyžičku. Používa sa aj k ochuteniu pokrmov studenej kuchyne.
Sezamový olej
Podporuje funkciu tráviaceho traktu, tvorbu žlče a vyprázdňovanie žlčníka. Má pozitívny vplyv proti kôrnateniu tepien, je vhodný na žalúdok, pečeň, slinivku. Podporuje obranyschopnosť organizmu a jeho regeneráciu. Spevňuje cievy, žily a posilňuje oči. Znižuje hodnotu cukru pri cukrovke. Pri starostlivosti o kožu je vhodný na masírovanie.
Slnečnicový olej
Pôsobí priaznivo proti kardiovaskulárnym chorobám. Zlepšuje nervové ochorenia, má posilňujúci antioxidačný účinok pri obnove všetkých telesných buniek. Ukľudňuje všetky sliznice v tráviacom trakte, hlavne v spodnej časti hrtanu. Priaznivo pôsobí na vzhľad pokožky.
Slnečnicový olej s cesnakom
Olej s príjemnou chuťou cesnaku má protizrážanlivý účinok, vysoké dezinfekčné schopnosti a významne posilňuje imunitu. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a znižuje krvný tlak. Zlepšuje elasticitu ciev a chráni ich pred zápalmi a upchávaním. Rozpúšťa hlien pri kašli, používa sa pri zápaloch obličiek. Podporuje funkciu pečene a zmierňuje prejavy starnutia.
Sójový olej
Je veľmi vhodný pre diabetikov, pretože neobsahuje žiadne sacharidy, je bohatý na stopové prvky, pomáha pri liečbe väčšiny nervových ochorení, hlavne mozgových, zlepšuje pamäť, zbystruje myslenie. Upravuje a ukľudňuje dnešné nervové vypätie človeka. Priaznivo tiež ovplyvňuje liečbu a prevenciu arteriosklerózy. Obsahuje veľké množstvo lecitínu, ktorý je prirodzenou súčasťou niektorých buniek, zvlášť v centrálnom nervovom systéme.
Tekvicový olej
Je bohatým zdrojom organicky viazaného zinku, ktorý chráni náš imunitný systém. Zmierňuje problémy pri ochoreniach prostaty – bolestivé močenie. Má priaznivý účinok na krvné zásobenie mozgu, znižuje hladinu cholesterolu, riziko infarktu myokardu, spomaľuje kôrnatenie tepien a blahodárne pôsobí proti zápalom kože. Je veľmi užitočný na namáhané a poškodené vlasy, obmedzuje ich vypadávanie. Doporučujeme vnútorné užívanie 1 až 4 kávové lyžičky denne.
Olivový olej (tekuté zlato)
Obsahuje významné množstvo provitamínu A, vitamínov B a E, fosfor, draslík, železo a vápnik. Olivový olej (aj celé olivy) pôsobia ako cholagogum – uľahčujú vylučovanie žlče. Takisto veľmi dobre účinkujú pri zápche. Znižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu, pôsobí preventívne proti kardiovaskulárnym ochoreniam, chráni pred ischemickou chorobou srdca, zlepšuje metabolizmus diabetikov a dobré fungovanie črevného systému, napomáha dobrému tráveniu a absorpcii vápnika, napomáha udržiavať nízky krvný tlak a pôsobí proti artritíde. Znižuje tvorbu krvných zrazením, pôsobí veľmi dobre ako prevencia proti rakovine znižovaním voľných radikálov a oxidačných zlúčenín. Odporúčané dávkovanie sú dve polievkové lyžice denne. Olivový olej získaný mechanickými postupmi sa nazýva OLIVOVÝ OLEJ VIRGIN (PANENSKÝ). Prvá klasifikácia je rozdelenie na vhodný a nevhodný na priamu konzumáciu:
- Olivový olej Panenský Vhodný na priamu konzumáciu, pretože má kyslosť nižšiu ako 3,3º a bodovanie v senzorickej analýze viac ako 3,5
- Olivový olej Panenský Nevhodný na priamu konzumáciu, pretože má kyslosť vyššiu ako 3,3º a bodovanie v senzorickej analýze menej ako 3,5
Olivový olej Panenský Vhodný na priamu konzumáciu sa klasifikuje (tiež podľa stupňa kyslosti a výsledkov senzoriky) od najvyššej po najnižšiu kvalitu, v súlade s nasledujúcimi obchodnými názvami.:
Ich charakteristiky sú nasledujúce:
- OLIVOVÝ OLEJ VIRGIN EXTRA: olivový olej panenský, ktorého bodovanie v senzorickej skúške je vyššie ako 6,5 a kyslosť je maximálne 1º
- OLIVOVÝ OLEJ VIRGIN JEMNÝ: olivový olej panenský, ktorého bodovanie v senzorickej skúške je vyššie ako 5,5 a kyslosť je maximálne 1,5º
- OLIVOVÝ OLEJ VIRGIN POLOJEMNÝ alebo BEŽNÝ: olivový olej panenský, ktorého bodovanie v senzorickej skúške je 3,5 alebo viac a kyslosť je maximálne 3,3º
Olivový olej Panenský Nevhodný na priamu konzumáciu, nazývaný tiež „Lampante“ (niekedy sa používal ako palivo do lámp), má vysokú kyslosť a nepríjemnú chuť, a preto je potrebné ho vystaviť procesu rafinácie a kompletnej úpravy (Neutralizácia, Odfarbovanie a Dezodorizácia). Výsledkom je Olivový olej Rafinovaný, tekutina bez farby a chuti, ktorej kyslosť nie je vyššia ako 0,3º, ale zachovala si chemické komponenty olivového oleja (aj keď počas procesu stratila časť svojich vitamínov a antioxidantov).Na to, aby sa tento olivový olej mohol predávať a nazývať sa Olivový olej, je nevyhnutné zmiešať ho s určitým množstvom olivového oleja panenského vhodného na priamu konzumáciu (operácia zvaná „Hlavičkovanie“). Od väčšieho či menšieho množstva panenského olivového oleja v zmesi bude závisieť senzorika a kyslosť finálneho produktu, ktorá v žiadnom prípade nemôže byť vyššia ako 1,5º. Každý výrobca pripravuje Olivový olej vo vlastnej kvalite a inom zložení zmesi, obyčajne sú to tieto dve:
- Olivový olej s maximálnou kyslosťou 0,4º
- Olivový olej s maximálnou kyslosťou 1º
Nutričné hodnoty v 100 ml (extra panenský):
Energetická hodnota (kJ/kcal) 3389 / 824
Tuky 91,6 g
z toho: nasýtené 15,0 g
Mono-nenasýtené 69,6 g
Poly-nenasýtené 7,0 g
Cholesterol 0,0 mg
Vitamín A 850 mcg (106%*)
Vitamín D 16,5 mcg (330%*)
Vitamín E acetát 23,0 mg (192%*)
*D.D.D. = Doporučená denná dávka