Trápia vás často migrény, únava, zápaly kože, artritída, tráviace problémy, infekcie a znížená imunita? Prejavuje sa u vás nespavosť, nervozita ba až depresia? Všetky tieto zdravotné ťažkosti môže vyvolávať potravinová intolerancia. Spôsobuje ju nedostatočná tvorba alebo znížená funkcia niektorého enzýmu. Na rozdiel od alergie, ktorá sa prejavuje okamžitou reakciou po konzumácii potraviny, intolerancia sa prejaví oneskorene až v priebehu niekoľkých hodín či dní. Jej priebeh je ovplyvnený niektorými metabolickými poruchami a dedičnosťou. Prítomnosť potravinovej neznášanlivosti v tele sa zisťuje krvnými vyšetreniami hladiny špecifických IgG protilátok. Jej rozvoj súvisí so zvýšenou priepustnosťou črevnej steny. Ak je tráviaca sústava zdravá, stena čreva je takmer nepriepustná, preto cez ňu do krvného riečiska preniknú iba potrebné výživné látky a škodlivé toxíny a baktérie sa cez ňu nedostanú. Výskumy poukazujú na to, že poškodená črevná membrána podporuje tvorbu špecifických potravinových IgG protilátok. Väčšie častice, teda živiny, ale aj menšie mikróby, toxíny a alergény majú umožnený ľahší prechod cez porušenú črevnú bariéru. Toto ochorenie je často označované ako syndróm dráždivého čreva.
Zvýšené hodnoty potravinových IgG protilátok boli často pozorované u pacientov liečiacich sa na chronické zápalové ochorenie ako je Crohnova choroba, artritída, astma, migréna a cukrovka 2. typu.
Ktoré potraviny spôsobujú potravinovú intoleranciu?
- kravské mlieko
- obilniny
- vajcia
- morské plody
- kvasnice
- kukurica
Ako liečiť potravinovú intoleranciu?
Aby ste zabránili ďalším negatívnym príznakom potravinovej intolerancie, nastavte si správny stravovací plán, ktorým vylúčite nevhodné potraviny zo svojho jedálnička. Ak test preukáže zvýšenú hladinu IgG protilátok pri určitých potravinách, obmedzte ich konzumáciu aspoň na 3 mesiace až kým prejavy neznášanlivosti neodznejú. Potom tieto potraviny môžete opäť zaviesť do stravy, ale postupne, nie všetky naraz.
Čím nahradiť potraviny spôsobujúce intoleranciu?
Kravské mlieko
Kravské mlieko nie je vhodné pre ľudí s krvnou skupinou A, ale ľuďom s krvnou skupinu AB naopak prospieva. Nájdete ho aj v čokoláde, jogurtoch, masle, syroch, pečive, nanukoch aj zmrzline. Nahradíte ho kozím, pohánkovým, kokosovým, sójovým, ryžovým, makovým alebo konopným mliekom. Podrobnejšie sa im venujeme v článku Máte alergiu na kravské mlieko? Viete, čím ho nahradiť?
Obilniny
Intolerancia na obilniny súvisí so zmesou bielkovín obilných zŕn – lepkom (gluténom), ktorý je príčinou vzniku celiakie – autoimunitného ochorenia postihujúceho najmä sliznicu tenkého čreva. Ochorenie spôsobujú bielkoviny pšenice, jačmeňa, raže a ovsa. Pri celiakii organizmus vytvára protilátky proti gluténu, ktoré poškodzujú tenké črevo. Zároveň sú imunitným systémom produkované protilátky proti zložke črevnej svaloviny – endomýziu, čím sa prehlbuje poškodenie aj zápal čreva. Často ňou trpia ľudia s krvnou skupinou B.
Zdrojmi obilnín sú najmä biela a celozrnná múka, pšeničné otruby a pšeničné vločky, kuskus, strúhanka, údená šunka, salámy, klobásy, párky, cestoviny, pizza, pudingy, kečupy, dochucovadlá, tatárske omáčky, majonézy, hotové omáčky aj pivo. Ako vhodnú náhradu obilninovej múky požívajte bezlepkové múky – ryžovú, pohánkovú, kokosovú, mandľovú, sójovú, konopnú, cícerovú, tapiokovú. Všetky sú zdrojom vápnika, fosforu, zinku, horčíka, mangánu, železa, vitamínov B, C, E a K, polynenasýtených mastných kyselín a vlákniny. Vápnik zlepší hustotu kostného tkaniva, fosfor a mangán prispejú k pevnosti a lepšej štruktúre kostí aj chrupaviek, zinok posilní vlasy, nechty a pokožku, horčík upraví krvný tlak a zlepší činnosť nervovej sústavy a svalov, železo ovplyvní správne bunkové dýchanie a pomôže preniesť kyslík do tkanív a svalov. Vitamíny skupiny B v týchto druhoch múky vám dodajú energiu a vitalitu, pomôžu predísť zápalom slizníc aj nervov a prispejú k duševnej rovnováhe. Vitamín C podporí tvorbu kolagénu a vitamín E odstráni z tela toxíny a pomôže preventívne znížiť riziko vzniku infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody. Nenasýtené mastné kyseliny v bezlepkových múkach pozitívne účinkujú pri zápaloch ciev, kĺbov aj dýchacích orgánov, pri artritíde aj astme. Znížením cholesterolu podporujú kardiovaskulárny systém. Cenná vláknina vám účinne prečistí črevá, zlepší ich pohyblivosť, zbaví vás zápchy a podporí správne trávenie.
Kokosová múka obsahuje kyselinu laurovú, ktorá antibakteriálnymi a antimykotickými účinkami lieči infekcie aj ekzémy. Pohánková múka vďaka rutínu podporuje prekrvenie a znižuje priepustnosť ciev, ryžová obsahom aminokyselín obnovuje svaly, kĺby, šľachy a chrupavky, pleti dodáva sviežosť a vlasom pevnosť. Ocenia ju ľudia s krvnou skupinou B. Tapioková múka sa chuťovo podobá škrobu a získava sa z koreňa manioku podobného zemiakom. Je vhodná na prípravu pudingov, kaší aj koláčov. Amarantová múka obsahuje cenný lyzín – aminokyselinu podporujúcu tvorbu svalových proteínov aj vstrebávanie vápnika a zlepšujúcu zdravie tráviaceho ústrojenstva. Cícerová múka sa vyrába zo strukoviny – cíceru. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu, znižuje cholesterol, upravuje hladinu krvného tlaku, podporuje rast zdravých kostí, zubov, nechtov a vlasov. Maková múka vysokým obsahom vápnika podporuje pohybový aparát a je zvlášť vhodná pre ľudí s krvnou skupinou 0.
Kvasnice
Nachádzajú sa v klasickom chlebe, sladkom či slanom kysnutom pečive. Pri intolerancii na nich sa budete musieť vzdať aj parených buchiet a knedlí. Namiesto nich si však môžete dopriať kváskový chlieb a pečivo. Buď si ich sami upečiete alebo kúpite. Kvások je látka, ktorá sa vyrába procesom kvasenia zmiešaním múky a vody. Počas niekoľkých dní sa vplyvom teploty a postupným pridávaním múky a vody vytvorí hmota vhodná na pečenie. Upiecť si z nej okrem chleba môžete aj rožky, šišky, záviny a žemle. Kváskové rožky si pripravíte zmiešaním 400 g hladkej špaldovej alebo amarantovej múky (môžete ju zmiešať aj s pšeničnou, ak sa neliečite na celiakiu) s 2dcl vody, 1 polievkovou lyžicou kvásku, 1 polievkovou lyžicou masla a soľou. Cesto nechajte 3 hodiny odležať, potom vyvaľkajte, vytvarujte rožky a uložte na plech. Nechajte ich postáť 1 -2 hodiny a pečte pri teplote 230 °C asi 30 minút.
Kvasnice nájdete aj v alkohole, plesňových a zrejúcich syroch, vrecúškových polievkach , dochucovadlách a konzervách. Starostlivo čítajte etikety na potravinách, či neobsahujú extrakt z kvasníc. Kvasnice obsahuje aj ocot. Preto musíte zo stravy vylúčiť nakladané uhorky, kyslú kapustu a nakladanú zeleninu. Je vhodné ho nahradiť citrónovou, hroznovou alebo grapefruitovou šťavou.
Vajcia
Pri tejto intolerancii sa vyhýbajte omeletám, praženici, majonézam, koláčom, vaječnému koňaku, jedlám pripravovaným v trojobale. Vajcia sa môžu v potravinách ukrývať pod rôznymi názvami ako vaječný lecitín, vaječná melanž, ovalbumín, vaječný proteín (ovovitelín), ovomucin a ďalšie. Skúste ich nahradiť cícerovou múkou, kukuričným alebo zemiakovým škrobom, práškom do pečiva či banánovým pyré.
Nepodceňujte liečbu
Ak konzumáciu problematických potravín aspoň dočasne neobmedzíte alebo liečbu podceníte, môže dôjsť k zápalu alebo porušeniu črevnej steny. K tvorbe zápalu dochádza prechodom častíc cez bariéru čreva do krvného obehu, čím následne vzniká reakcia imunitného systému. Neustále požívanie nežiadúcej potraviny spôsobuje chronickú aktiváciu imunitného systému s IgG protilátkami. V dôsledku toho sa tvoria chronické zápaly a mechanicky sa poškodzuje okolité tkanivo.
Pozitívne účinky diéty, ktorá bola zostavená na základe merania potravinových IgG protilátok, boli výskumami dokázané pri viacerých chronických ochoreniach. Vynikajúce výsledky sa podarilo dosiahnuť u pacientov so syndrómom dráždivého čreva, diabetes typu 2, migrénou, atopickým ekzémom a obezitou. Ukázalo sa, že dodržiavanie eliminačnej diéty podľa výsledkov testov je bezpečnou liečebnou metódou pre ľudí trpiacich na tieto chronické ochorenia.
Zdroje:
imunovital.sk
lekari.sk
food-detective.sk