Potraviny spomaľujúce metabolizmus

potraviny spomalujuce metabolizmusNie je žiadnym prekvapivým faktom, že potraviny, ktoré sa dostávajú na naše stoly dnes, majú oveľa menšiu výživovú hodnotu ako tomu bolo pred rokmi. Môžeme si za to samy. V dnešnej dobe založenej na konzumnom životnom štýle požadujeme, aby bolo všetkého dostatok a pri tom si musíme pomáhať chemickými či biologickými metódami, ktoré zaručia väčšie výnosy potravín, ale zároveň ich ochudobnia o množstvo dôležitých látok a obohatia o látky, ktoré spôsobujú problémy so spomalením metabolizmu. Ak chceme pochopiť, ako potraviny ovplyvňujú metabolizmus, mali by sme si uvedomiť, že na metabolických dráhach sa podieľa takmer každá bunka ľudského tela.

Prvou skupinou potravín ovplyvňujúce metabolizmus sú všetky potraviny, pri ktorých pestovaní bol použitý nejaký druh pesticídov, herbicídov či fungicídov. Všetky tri druhy látok určených na hubenie škodcov rastlinného či živočíšneho pôvodu nechávajú stopy na potravinách. Väčšinou sa jedná o voľné radikály, ktoré sa postupne dostávajú do buniek a tam sa viažu do našej genetickej informácie či spôsobujú zmeny na bunkových organelách ako sú napríklad mitochondrie.

Mitochondrie predstavujú pre bunku veľmi dôležitú časť – na ich povrchu či vnútri sa odohráva veľká časť metabolických pochodov a biochemických dráh. Poškodenie mitochondrií má za následok poškodenie metabolickej dráhy či spomalenie metabolizmu, pretože látky sa nedokážu v poškodenej organele dostatočne rýchlo premieňať z jednej formy na druhú. V prípade, že je chemickými látkami zasiahnutá genetická informácia, následky sú ešte zložitejšie. V tom prípade dochádza k mutáciám nášho genetického kódu, ktorý predstavuje nielen zápis našich znakov a vlastnosti, ale aj kompletný zápis metabolických dejov.

Pri problematike mitochondrií ešte chvíľu zotrváme. Údeniny, alkohol či konzervanty v potravinách sú bohatým zdrojom voľných radikálov. Voľné radikály sú chemické zlúčeniny, ktoré s veľkou obľubou reagujú so širokým spektrom látok v našom organizme a stoja za vznikom nebezpečných látok. Voľné radikály sa v našom tele tvoria aj prirodzenou cestou, ale detoxikačné mechanizmy tela si s nimi vedia poradiť. Avšak, ak do organizmu dodávame neustále veľké množstvo voľných radikálov, ktoré sa degradujú v mitochondriách, mitochondrie začnú mať s nimi veľký problém a ich funkcia sa pomaly začína spomaľovať, čo so sebou nesie aj spomalený metabolizmus a úbytok energie. Všetky tieto javy sa odohrávajú na bunkovej úrovni. Na spomalený metabolizmus nemá vplyv len to, ako často jeme, ale aj to, čo jeme.

Existuje však aj skupina potravín, ktorá v organizme vytvára podobné podmienky, aké vznikajú pri hladovaní. Sú to sladkosti, ochutené sladké nápoje a potraviny s vysokým obsahom jednoduchých cukrov. Ako je to možné? Všetky tieto potraviny spôsobujú výrazné kolísanie hladiny glukózy v krvi. Po ich konzumácii hladina glukózy prudko stúpa, ale veľmi rýchlo začína klesať až do stavu hypoglykémie (jav, kedy sa nenachádza v krvi dostatok glukózy, ktoré by mohol organizmus využiť na výživu mozgu, svalov a orgánov). Hypoglykémia vyvoláva rovnaký stav ako dlhé hladovanie a telo sa dostáva do stresovej situácie, z ktorej si musí pomôcť syntézou hormónov spomaľujúcich metabolizmus (kortizol a pod.).

Problematickú situáciu nepredstavujú len potraviny, ale aj výrazný nedostatok železa v organizme. Železo je prvok, ktorý je zodpovedný za prenos kyslíka ku každej jednej bunke. Kyslík je zas zodpovedný za štart a fungovanie metabolických procesov v tele. Ak je nedostatok oboch prvkov, nielen mitochondrie, ale celá rada organel stojacich za bunkovým metabolizmom zlyháva. Ak sa chcete vyhnúť pomalému metabolizmu, je načase nielen vyškrtnúť alebo minimalizovať zo svojho jedálneho lístka potraviny ako sú alkohol či sladkosti a viac sa spoliehať na zeleninu a ovocie, pri ktorých pestovaní neboli používané chemické látky.

Klasická slovenská a česká kuchyňa je rovno pozvánka pre civilizačné choroby a devastáciu trávenia. Taktiež treba spomenúť, že ak sa človek stravuje až extrémne zdravo tak aj v tomto prípade si koleduje o problém. Sem tam si treba dať aj niečo z „negatívnych“ potravín a to preto, aby pečeň mala palivo na tvorbu látok potrebných pre celý rad biochemických procesov v organizme. Vrátnicová žila privádza do pečene z brušných orgánov vstrebané živiny, toxíny a ďalšie látky, ktoré sú potrebnými zložkami pre tvorbu užitočných látok. Extrémne zdravý životný štýl a aj neúmerná detoxikácia, môžu  poškodiť telo rovnako tak ako vyššie spomínané potraviny. Alfa a Omega je spoznať svoje telo a prispôsobiť stravovanie tak, aby sa udržovalo v rovnováhe.

A aj keď sa vyhnete vyššie spomínanému, je tu ešte ďalšia vec. Poznať čo robí telu zle. Dajme tomu zjete doma vypestované jablko, čučoriedky a iné potraviny a myslíte, že ste pre svoje telo spravili dobrú vec. Nemusí to tak byť. Potravinová intolerancia vie niekedy viac ublížiť ako napr. sladkosti. V lekárni alebo na internete si môžete objednať test potravinovej intolerancie. Potravinovej intolerancii je venovaný aj samostatný článok.

Keď už ste si podľa testu zistili, aké potraviny vám robia zle, ďalším stupienkom ako eliminovať škodlivosť potravín je ich príprava pred jedlom. Ak sa jedná o ovocie, zeleninu je samozrejmosťou ich umyť pred konzumáciou. To netreba rozoberať. Dôležité je poznať prípravu samotných potravín ak ich idete variť alebo ináč pred konzumáciou upravovať. Naštudujte si koľko sa majú napr. ktoré potraviny variť, smažiť, piecť, pretože zmena štruktúry potravín pri varení mení ich vlastnosti. Dôležité je vedieť aj to, ktoré potraviny sa musia skonzumovať po varení ihneď a ktoré si môžete dovoliť nechať v chladničke aj o deň dlhšie. Napr. ryžu nie je dobré zohrievať a opäť konzumovať na ďalší deň. Vždy si ju pripravte čerstvú. Takisto huby sa nesmú prihrievať a pod.

Je toho však oveľa viac. Na záver ešte jeden tip. Zjedli ste všetko čo môžete a nerobí vášmu metabolizmu žiadnu škodu. A teraz to zapijete množstvom vody či pivom. Spomalili ste tak trávenie. Prečo? Tesne pred konzumáciou telo začne produkovať sliny a tráviace enzýmy. Príprava na trávenie začala. Telo aj počas trávenia produkuje toľko látok na trávenie aby spracovalo prijatú potravu. Zatiaľ je všetko v poriadku. A teraz po jedle nalejete do žalúdka pol litra piva. Všetky tráviace šťavy ste zriedili tak že nie sú dostatočne účinné a práve ste z vhodných potravín spravili potraviny spomaľujúce metabolizmus.

Mohli by vás zaujímať články Únava a strava a taktiež Únava, pitný režim a dehydratácia.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *