Všeobecná štatistika dĺžky života u žien a mužov hovorí v prospech žien. Prečo je to tak? Odpoveď nehľadajte v genetike a veciam podobným. Odpoveďou je alternatívna výživa organizmu, ktorá má za následok dlhší priemerný život u žien. Pod alternatívnou výživou organizmu nehľadajte nič iné ako túžbu žien byť krásnymi. Áno, ide presne o každodenné sa natieranie rôznymi krémami, aplikovanie masiek na tvár, dekolt, ruky, telo, výživné zábaly a ďalšie kúry pre krásu. Máloktorá žena si uvedomuje, že to čo robí pre svoju krásu má v skutočnosti oveľa hlbší význam. Slovo „hlbší“ tu platí dvojnásobne a to preto, lebo tie rôzne krémy, kúry, mastičky a pod. hĺbkovo vyživujú telo, teda dodávajú dôležité vyživovacie látky bunkám po celom tele (a nie len tam kde sa aplikujú na kožu).
Klasická výživa cez trávenie
Učivo základnej školy, ale stojí za to si ho stručne pripomenúť. Potrava sa začína spracovávať už v ústach a už tu sa vedia do tela vstrebať niektoré živiny. Pokračuje cez hltan, hrtan do žalúdka, kde nastáva jej dôkladné rozomletie a rozloženie pomocou žalúdočných kyselín a iných látok. Odtiaľ putuje do dvanástnika, do ktorého natekajú enzýmy z pankreasu, žlč z pečene cez žlčník, všetko sa v dvanástniku premieša aj s určitými hormónmi a putuje ďalej do tenkého čreva. V tenkom čreve máme klky, ktoré postupne ako potrava cestuje črevom, vstrebávajú potrebné živiny. Vstrebávanie živín však nekončí ani v hrubom čreve a tu sa dolujú z potravy aj B vitamíny a ďalšie látky. Na hrubé črevo je napojená ešte aj vrátnicová žila, cez ktorú nateká do pečene krv s toxínmi. Tie sú potrebné pre tvorbu ďalších prospešných látok pre telo. Zvyšok potravy, ktorý sa už nedá nijak využiť opúšťa hrubé črevo cez konečník von z tela.
Látky vydolované procesom trávenia ešte len začali svoju púť smerom do buniek tela. Aj keď trávenie úspešne vydolovalo potrebné živiny, proces výživy ešte neskončil. Ak pečeň v poriadku vytvorila transportné látky (nosiče) pre živiny, môže začať proces distribúcie smerom do buniek. Vzorce živín na svojej ceste telo potrebuje pozmeniť a distribuovať do rôznych častí tela. Keď sa to podarí, živiny musia následne prejsť bunkovou membránou. Tu nastupujú na scénu napr. inzulín, B vitamíny, nitroglycerín a mnoho ďalších hormónov a látok. Živiny prejdú do vnútra buniek a opäť je tu proces distribúcie do rôznych organel bunky. Ak pozorne čítate, tak si uvedomíte aké zložité je dostať výživu do bunky. K tomu je tento popis naozaj veľmi stručný. Ak sa v tele na tejto zložitej ceste niečo pokazí, niečo chýba a pod. je ohrozená výživa buniek a tie potom nefungujú spoľahlivo. Aj keď má organizmus rôzne mechanizmy voči týmto situáciám, plátať ich nebude donekonečna. A tu nastupuje práve výživa cez kožu, ako akýsi záchranný „modul“.
Ako človek stárne tak telo pomaly vypína produkciu rôznych látok, enzýmov, koenzýmov, hormónov a pod. Myslieť si že dokážete svoje telo celý život vyživiť klasicky cez trávenie je veľmi naivné. Telo má v sebe program autodeštrukcie, ktorý sa spúšťa približne v 30. roku života a odvtedy začína klesať jeho výkonnosť. Približne v 50. roku začne zlyhávať trávenie aj keď to nijak necítite. A je načase začať s podpornou výživou cez kožu. Telo má v sebe aj iné mechanizmy ako nahrádzať a vyrábať si v sebe to čo mu chýba, no o tom tu teraz písať nebudeme. Ďalej si vysvetlíme ako sa vyživovať cez kožu.
Výživa cez kožu
Koža je orgán a zďaleka neplní len ochrannú a vylučovaciu funkciu. Keď na ňu nanesieme kvalitné výživné látky, vie ich spracovať a transportovať do tela. V podstate platí, že na kožu si môžeme dať hocičo čo môžeme aj zjesť. Opačne to neplatí. Koža sa skladá z viacero vrstiev. Každá má svoju funkciu. Je popretkávaná jemnými žilkami, vlásočnicami, lymfatického a krvného riečišťa. Cez kožu sa veľmi dobre vstrebávajú rôzne látky a ženy to dobre vedia. Starajú sa preto o svoju pokožku kadejakými kúrami, netušiac že niečo z toho sa ujde aj hlbokému vnútru tela. A to práve cez lymfatické a krvné riečište. Ak vám lekár zistil, že vaša krvná plazma nie je v poriadku, natierajte sa denne BIO kokosovým olejom a aj jedzte jednu polievkovú lyžicu denne. Po určitom čase sa krvná plazma upraví do normálu. Najbližšie krvnej plazme má však prevarená kokosová voda. Rozšírenejší kokosový olej má podobné zloženie ako krvná plazma a preto má na ňu tak výborný vplyv. Krvná plazma v sebe nesie všetky potrebné živiny pre bunky, teda nie je potrebné sa ďalej o vhodnosti používania kokosového oleja zmieňovať. Osoby po 60. roku života by mali zvážiť natieranie vlastného moču na telo. Ten obsahuje mnohé vzácne látky, ktoré telo prijme bez odporu, pretože je to jeho výroba. Vlastný moč výborne vyživí bunky. Pre starú osobu je to ako materské mlieko pre novorodenca a to doslova. Natierať na telo je možné šťavy z ovocia, zeleniny, pripravené masky z bylín, žĺtkov a pod.
Koža má dokonca aj schopnosť vyrobiť si tráviace enzýmy a ďalšie látky, ktoré vedia spracovať prijaté živiny, pozmeniť ich tak aby boli účinné a transportovať ich na potrebné miesta v tele. Ide o úžasný orgán, ktorý je čo sa týka výživy tela doslova zabudnutý. Ak trošku zafantazírujeme tak si predstavte, že koža má všade na sebe malé ústa a vy ich natieraním kŕmite :). Keď už používate rôzne krémy, je dobré poznať aj ich zloženie, aspoň viete čo si dávate do tela. Najlepšie si je vyrobiť vlastný krém na mieru, alebo dať si taký vyrobiť.
Rôzne recepty na maste a krémy nájdete na internete. Najprv si však určite čo chcete s krémom dosiahnuť, potom si naštudujte aké zloženie by mal mať, pridajte byliny, vitamíny, vonné oleje, silice, esencie atď. Vyživovanie cez kožu pre zhruba 50-60. ročnú osobu má oveľa väčší význam ako pre mladú osobu. Ide o to, že staršia osoba má trávenie tak povediac v háji, kdežto mladá sa dokáže v pohode vyživiť klasicky. Isto vám už došlo, že krása vyživovania cez kožu je v tom, že do toho nemôže nijak zasahovať tráviaci systém. Úplne ho obídete.
Máme tu ešte otázku ako zistíme, že výživa cez kožu vôbec preniká. To je trochu problém. Môžeme využiť lekárske testy a to tak, že najprv si dáte spraviť kompletný profil na rôzne minerály, vitamíny a ďalšie látky. Po určitom čase vyživovania cez kožu si to zopakujete a porovnáte výsledky. Ďalšou možnosťou je veštecký pohľad na prenikanie látok a ich množstva. To však vie málokto. Treťou môže byť skrátka len fakt, že sa cítite lepšie a vidíte na sebe rozdiely pred a po. Bavíme sa ale o intenzívnom vyživovaní každý deň.
Ako zvýšiť účinnosť prieniku natieraných látok do tela? Tu prichádza na rad kokosový olej, ktorý môžete využiť napríklad na natieranie spoločne s rozdrvenými minerálmi, vitamínmi a inými produktami. Najlepšie pôjdu zrejme do tela vitamíny rozpustné v tukoch. Ďalším adeptom na zvýšenie prieniku živín do tela je natieranie moču spolu s tým čo chcete dostať do tela. To isté platí aj pri slinách. Máme tu teda tri položky, ktoré spoločne s tým čo natierate na kožu, pomôžu prieniku do tela. Sliny a moč sú produkcia vášho tela a teda majú „odtlačok – nálepku vlastné“ a telo ich do seba pustí bez problémov.
Na záver ešte jedna zaujímavosť. Geneticky nám najbližšie je prasa a to je génovo vzdialené len jeden gén. Z toho vyplýva, že látky z neho môžu človeku pomôcť pri rôznych problémoch. Napríklad prasací tuk na telo, kostná dreň zmrazená a potom naškriabaná a natieraná na kožu na obnovu tvorby krvi, slezina na obnovu funkcií sleziny a pod. Všetko hlboko zmrazené, naškriabané (nastrúhané) a natierané na telo. Tu je ale treba robiť procedúry denne, mať prísun kvalitných surovín z prasaťa, najlepšie z mladých jedincov a byť vytrvalý.
Od dnes sa už nebudete na krémy, maste a iné procedúry spojené s kožou pozerať len ako na skrášľovací prostriedok. Vyživujte svoje telo aj z vonka a ono sa vám odvďačí aj z vnútra. A hlavne vytrvajte a spravte z toho najlepšie celoživotnú rutinu.