Problémy so zápästím a ich odstránenie

zapastie, bolesti zapastia, karpalny tunelZápästia sú kĺby, bez ktorých by sme si život asi nemohli predstaviť. Využívajú sa prakticky kdekoľvek, či už je to práca, šport alebo bežné činnosti v pohodlí domova. Môžeme vďaka nim prenášať a držať rôzne predmety. Práve kvôli tomu, že sa využívajú pri každodenných činnostiach vzrastá aj riziko náchylnosti na poškodenie alebo úraz.

Čo je zápästie ? 

V jednoduchosti sa dá povedať, že zápästie je časť ruky. Je to spojenie medzi predlaktím a rukou a zahŕňa kĺby medzi 15 kosťami. Je tvorené dvoma radmi kostičiek, ktoré tvoria zložený kĺb.

Najväčší nepriateľ zápästia

Moderné technológie okrem úžitku priniesli aj veľa nepríjemných veci. Jedna z nich sa týka zápästia. Možno si poviete čo má moderná technológia spoločné so zápästím. Tablet, mobil alebo počítač okrem zábavy spôsobuje veľké zaťaženie zápästia, čo môže viesť k jeho problémom. Ako je to možné? Tým, že tlačíte prstom do mobilu a často opakujete tento pohyb, dochádza tým k zaťažovaniu nervu v zápästí, čo sa následne prejaví jeho bolesťou a problémami.

Aké činnosti môžu zapríčiniť bolesť zápästia?

  • Nadmerné preťažovania zápästia
  • Nerozcvičovanie ohýbačov a vystrieračov zápästia
  • V športe sú to najčastejšie loptové hry, najmä volejlbal. Je to z dôvodu najmä nárazov lopty do kĺbu, čím sa poškodzuje.
  • Opakované ohýbanie zápästného kĺbu
  • Hra na nejaký hudobný nástroj, bez dobrej techniky a rozcvičenia zápästia

Ochrana zápästí pri rôznych činnostiach

Kvôli tomu, že sa zápästia používajú prakticky pri každej činnosti, stávajú sa o to náchylnejšie na ich zranenie. Sú pre nás veľmi potrebné a dôležité, najmä vďaka schopnosti uchopiť nejaký predmet a preto by sme si na zápästia mali dávať pozor. Ako ochrana môžu slúžiť bandáže na zápästia. Sú vo forme rukavíc alebo pásov, ktoré sa obmotajú okolo zápästia. Pomáhajú fixovať kĺb a uvoľňovať tlak, vďaka čomu budete schopný vykonávať náročné činnosti bez zbytočných bolesti.

Druhy problémov zápästia

Artróza –  sa prejavuje opotrebovaním chrupavky, ktorá tvorí povrch kĺbu. Dochádza k opotrebovaniu a poškodeniu,  pričom neskôr dôjde aj k poškodeniu kosti, čo môžete spoznať ako tuhnutie zápästia. Artrózu si môžete zapríčiniť pokiaľ budete nadmerne namáhať kĺb alebo mať nesprávne držanie zápästia.

Nestabilita – tento problém sa týka najmä žien vo veku 20 až 40 rokov. Nestabilita je sprevádzaná oslabením väzov a nadmerného preťažovania. Nestabilné zápästie môžete spoznať tým, že okrem bolesti budete pri pohybovaním s ním počuť aj cvakajúce zvuky.

Podvrtnutie – býva často zavinené kvôli pôsobeniu druhej sily, ako napríklad pri páde na rovnú ruku. Takýto pád spôsobí natiahnutie väzov a puzdrových systémov. Pri podvrtnutí dochádza k opuchu a bolesti pri vykonávaní pohybu, čo má za dôsledok zníženú funkčnosť a silu zápästia.

Reumatoidná artritída – príčiny tohto ochorenia sú zatiaľ nejasné. Príznakmi môžu byť zapálené kĺby. Zápal sa veľmi rýchlo rozšíri do kostí, chrupavky a väzov. Reumatoidná artritída sa prejavuje vo fázach, kedy bolesť medzi týmito fázami ustupuje. Najdlhšie tieto fázy môžu trvať až niekoľko mesiacov, pričom dochádza k opuchu a začervenanie zápästia.

Tenosynovitída – patrí medzi veľmi časté ochorenia. Spája sa so zápalom šliach. Medzi najhoršie príčiny tohoto ochorenia patrí opakované nadmerne zaťažovanie alebo drobné zranenia.

Nočná mora názvom  syndróm Karpálneho tunela

Určite nič príjemné je ochorenie názvom  syndróm Karpálneho tunela. Či už sa venujete športu alebo nie, toto ochorenie vám môže výrazne znepríjemniť život a iné aktivity. Žiaľ ak sa už dostanete do fázy operácie, už nikdy to nebude ako predtým. Operácia, ktorá slúži na jeho odstránenie je len dočasne riešenie, po cca 3-4 rokov sa toto ochorenie zas vráti.

Čo je vlastne syndróm Karpálny tunel?

Syndróm Karpálneho  tunela sa prejavuje zacviknutím nervov v ruke. Jeho príčinou býva skrátenie Karpálneho tunela. V dôsledku nadmerného zaťažovania alebo zápalu dochádza k opuchu tkanív, ktoré spôsobuje stlačenie nervov, ktoré predchádzajú karpálnemu tunelu.

Akými cvikmi precvičiť a spevniť svoje zápästia?

Na záver článku nájdete video, ktoré vám pomôže spevniť, zosilniť a pripraviť vaše zápästia na ťažšiu fyzickú aktivitu.

loading…



Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *