Urgentné stavy pri hypertenznej chorobe
Hypertenzia je dlhodobé až trvalé zvýšenie systolického a diastolického krvného tlaku a patrí k najrozšírenejším samostatným diagnózam. Je rizikovým činiteľom pri vzniku poškodení mozgu, obličiek, srdcovocievneho systému, očí. So stúpajúcou hodnotou krvného tlaku stúpa aj výskyt rôznych kardiovaskulárnych ochorení.
Esenciálna hypertenzia – v 90-95% prípadov nepoznáme príčinu vzniku.
Sekundárna hypertenzia – vzniká na podklade ochorenia obličiek, ochorení endokrinných žliaz alebo inými stavmi a ochoreniami. Emócie tiež veľmi významne vplývajú na hodnoty krvného tlaku. Radosť, smútok, stres, ale tiež bolesť, vyvolávajú prechodné zvýšenie krvného tlaku.
Subjektívne príznaky hypertonika:
Človek ani nemusí vedieť, že má hypertenziu, až pokiaľ sa to náhodne nezistí pri vyšetrení u lekára alebo pokiaľ neprídu na rad orgánové komplikácie. Aj preto si hypertenzia vyslúžila prezývku „tichý zabijak“. Zo spomenutých komplikácií to môžu byť bolesti hlavy, poruchy videnia, chudnutie, nutkanie na zvracanie a zvracanie, zvýšená unaviteľnosť a zmätenosť, bolesti za hrudnou kosťou, krv v moči, bolesti brucha a iné.
Objektívne príznaky: neurologické príznaky, kŕče, poruchy zraku, zvýšená náplň krčných žíl, opuchy dolných končatín.
Prvá pomoc:
Ak ide o náhodne namerané vyššie hodnoty krvného tlaku, ktoré nie sú sprevádzané ďalšími ťažkosťami, nie je nevyhnutná rýchla zdravotnícka pomoc. V tomto prípade stačí pravidelné meranie krvného tlaku doma (hodnoty si zapisovať) a následne návšteva lekára, ktorý stanoví liečbu. Ak pacientovi prudko stúpne krvný tlak a má doma pohotovostné lieky, ktoré mu predpísal lekár, je potrebné ich hneď užiť. V takejto situácii postihnutého upokojíme, uložíme ho do pohodlnej polohy v sede alebo v ľahu. Ak je príčinou vysokého krvného tlaku rozčúlenie, zabezpečiť pokoj postihnutého aj okolia. Ak sú k dispozícii sedatíva, tiež predpísané lekárom, užiť ich. Ak sú prudko zvýšené hodnoty krvného tlaku sprevádzané aj bolesťou na hrudníku, silnou bolesťou hlavy, poruchou reči alebo videnia, je nutné okamžite privolať rýchlu zdravotnícku pomoc .
Astmatický záchvat
Astma je ochorenie neinfekčného pôvodu, pri ktorom priedušky nadmerne reagujú na rôzne stimuly (vírusy, lieky, alergény, emócie, chlad, námaha). Je to síce nevyliečiteľné ochorenie, ale pod kontrolou odborníkov môže človek viesť plnohodnotný život. Astmatický záchvat vzniká ako náhle, záchvatovité zúženie priedušiek, vyvolané hypersekréciou alebo zápalom sliznice priedušiek a kŕčovitým stiahnutím svalstva priedušiek. U citlivých jedincov môže astmu vyvolať aj podanie liekov (napr. Acylpyrín).
Klinický obraz, príznaky:
Pri akútnej astme je prítomná dýchavica (pacient nie je schopný povedať jednu celú vetu na jedno nadýchnutie). S dýchavicou sa zvýšuje počet dychov až na 25 za minútu. V ležiacej polohe sa ťažkosti zhoršujú, preto pacient vyhľadáva polohu v sede. Výdych je predĺžený, sú počuteľné piskoty a vrzgoty, tepová frekvencia je zvýšená. V takejto situácii vždy treba pátrať po provokujúcich faktoroch (počasie, fajčenie, kontakt so zvieratami atď.).
Prvá pomoc:
Ak sa pacient lieči na astmu, vždy má pri sebe potrebné lieky, ktoré sú určené aj na to, aby sa zvládol akútny stav, akým je astmatický záchvat. Pacienti, liečiaci sa na astmu, majú pri sebe inhalačné lieky, uvoľňovače, ktoré okamžite uvoľnia vzniknutý kŕč priedušiek a dýchavicu. Pacienta posadíme, upokojíme, otvoríme okná, aby sme zaistili prívod čerstvého vzduchu, uvoľníme mu odev. Postihnutého vyzveme, aby vydýchol a vložíme inhalátor do úst. Spolu s nádychom stlačíme inhalátor. Vyzveme postihnutého, aby dýchal ústami čo najpomalšie a najhlbšie, ako dokáže. Následne nech sa nadýchne a zadrží dych na 10 sekúnd. Toto zopakujeme ešte raz a čakáme. Po relatívne krátkom čase po podaní lieku, by malo dôjsť k uvoľneniu a zlepšeniu stavu.
Ak sa stav po inhalácii lieku nezlepšuje, ale naopak, zhoršuje, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Aplikácia lieku z inhalátora viac ako trikrát v priebehu hodiny nemá význam a nezvyšuje pravdepodobnosť zlepšenia stavu.